REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 7 d. 13:08

Seime įregistruotas elektroninių cigarečių prekybą turintis pažaboti įstatymo projektas

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


102072

Sparčiai plintant elektroninių cigarečių vartojimui tarp moksleivių, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai įregistravo prekybos elektroninėmis cigaretėmis licencijavimo įstatymo projektą, kuriuo siekiama pažaboti nevaržomą prekybą šiais produktais, visų pirma internete.

TS-LKD frakcijos narys Mykolas Majauskas sako, kad mokyklinio amžiaus vaikai elektroninių cigarečių dažnai įsigyja internete visiškai nevaržomai.

„Belieka apgailestauti, kad nepaisant visų diskusijų, tiek Policijos departamento, tiek Tabako ir alkoholio kontrolės departamento elgesys ir veiksmas, mano supratimu, yra nepakankamas. Mes šiandien turime labai aiškius kelis pavyzdžius, kai yra prekiaujama nelegaliai nikotino produktais internetu ir juos vaikai gali labai nesudėtingai įsigyti. Tai yra nelicencijuota, nelegali prekyba, iš esmės ją galima prilyginti prekybai gatvėje, tačiau policija nedaro absoliučiai nieko. Aš ne vieną kartą į juos kreipiausi dėl tokio, sunku net pavadinti verslininkais, elgesio, kurie pardavinėja sąmoningai, žinodami, kad tie produktai keliauja į vaikų rankas. Žinau, kad Tabako departamentas ne kartą yra baudęs, bet panašu, kad tos baudos neduoda jokio rezultato“, – Seime surengtoje diskusijoje apie elektroninių cigarečių vartojimo problemą pabrėžė M. Majauskas.

Laikinai einanti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovo pareigas Gražina Belian pripažįsta, kad dabar galiojanti baudų sistema neatgraso nuo nelegalios prekybos tabako gaminiais.

TS-LKD frakcijos nario Vytauto Kernagio teigimu, įregistruotu įstatymo projektu yra siekiama pažaboti nuotolinę prekybą elektroninėmis cigaretėmis ir jas sudarančiomis medžiagomis.

„Licencijavimo įstatyme bus aprėptos kelios sritys, visų pirma nuotolinė prekyba, kuri šiuo metu yra vykstanti, ir visi turbūt žinote, kad nepilnamečiai gali patekti į interneto svetaines, ten niekas nežiūri, netikrina jų amžiaus, jie įsigyja produktą, kuris jiems yra pristatomas į paštomatus ir jie laisvai per atstumą gali nusipirkti elektroninių cigarečių“, – sakė V. Kernagis.

Pasak jo, įstatymo projekte numatytos didesnės baudos už elektroninių cigarečių pardavimą nepilnamečiams bei už nuotolinę prekybą.

„Nuotolinės prekybos kontroliavimui yra numatyta, kad už pakartotinį nuotolinės prekybos veiksmą bus tiesiog atimama licencija iš verslo, ir jis nebegalės verstis šiuo verslu. Aš manau, kad tai bus puiki priemonė atsisakyti nuotolinės prekybos“, – pabrėžė V. Kernagis.

Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva 2018 metais atliktas Lietuvos mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimas rodo, kad vienas iš dešimties mūsų šalies mokinių kasdien vartoja tabako gaminius. Rūkymas labiausiai paplitęs tarp vyresnio amžiaus mokinių, dažniau tarp vaikinų. Tyrimas taip pat atskleidė specialistams didelį nerimą keliančią tendenciją – sparčiai populiarėja elektroninės cigaretės. 18 proc. 5-9 klasių mokinių prisipažino per pastarąjį mėnesį bent kartą vartoję elektronines cigaretes.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Kastytis Šmigelskas sako, kad elektroninių cigarečių vartojimas tarp moksleivių auga sparčiai. Dar 2014 metais 12 proc. šios amžiaus grupės moksleivių sakė per pastarąjį mėnesį bent kartą vartoję elektronines cigaretes.

Pasak profesoriaus, 4 proc. moksleivių prisipažino elektronines cigaretes rūkantys kasdien. Tai esą sau gali leisti labiau pasiturinčių šeimų vaikai, tačiau apskritai elektroninių cigarečių rūkymo problema liečia visus visuomenės sluoksnius.

Tyrimas taip pat parodė, kad dauguma elektronines cigaretes rūkančių moksleivių to nelaiko rūkymu.

„Mes tyrime pastebėjome, kad didžioji dalis moksleivių, jaunuolių, paklausti ar jie rūko, jie nevertina elektroninių cigarečių kaip rūkymo. Mūsų tyrime yra tik 8 proc. elektronines cigaretes rūkančių mokinių, kurie nurodė, kad taip, mes rūkome, 92 proc. net nežymėjo, kad tai yra rūkymas. Tai rodo problemą ne tik, kad vartoja–nevartoja, bet patį pažiūrų klausimą, suvokimą, kad elektroninių cigarečių vartojimas nėra laikomas rūkymu kaip tokiu“, – sakė K. Šmigelskas.

Tyrimo duomenimis, elektroninės cigaretės dažniausiai rūkomos nereguliariai, eksperimentuojant. 36 proc. 15-16 metų mokinių nurodė, kad bent kartą per pastaruosius 12 mėnesių yra bandę rūkyti elektronines cigaretes.

Tyrimo duomenimis, elektronines cigaretes Lietuvoje rūko vos daugiau kaip 1 proc. suaugusiųjų.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pagal jaunimo rūkymą Lietuva užima vieną prasčiausių vietų Europoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA