REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gegužės 10 d. 11:47

Seime – antras tikslinamo šių metų biudžeto svarstymas

Vilnius

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


216236

Seime prasidėjo antras tikslinamo šių metų valstybės biudžeto svarstymas. Jis į Seimą grįžo po to, kai pirmadienį Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos dar kartą patobulintam projektui. 

Biudžetas tikslinamas siekiant sušvelninti infliacijos pasekmes labiausiai pažeidžiamiems gyventojams, subsidijuoti smarkiai išaugusias elektros ir dujų kainas gyventojams, teikti pagalbą Ukrainos karo pabėgėliams bei palaikyti daug pajamų netekusių geležinkelių infrastruktūrą ir šalies saugumą.  

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas paragino ir valdančiuosius, ir opoziciją pritarti biudžeto patikslinimui ir pradėti ruoštis sunkiam darbui formuojant 2023 metų biudžetą.  

Tuo metu tame pačiame komitete dirbantis demokratų frakcijai „Vardan Lietuvos“ priklausantis Algirdas Butkevičius piktinosi, kad per svarstymus „per daug buvo populizmo“ ir neįvertinama tai, kad jau liepą gali būti ekonomikos recesija.  

„Neišgirdau nė vienos priemonės, kuri garantuotų einamąsias išlaidas ilguoju laikotarpiu tvariomis pajamomis“, – pridūrė jis.   

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtino, kad dar kartą Vyriausybės pakoreguotas tikslinamas biudžeto projektas nuo pirminio varianto nesiskiria.   

„Pakeitimai yra tų pačių asignavimų ribose“, – Seime antradienį teigė ji. 

Rezervinio fondo sąmata tikslinama į jį pervedant 43,4 mln. eurų. 

Perskirsčius Žemės ūkio ministerijos asignavimus 143 tūkst. eurų numatyta Ukrainos karo pabėgėlių gyvūnų ženklinimui, ligų profilaktikai bei vakcinavimui, peržiūrėjus Finansų ministerijos asignavimus Generalinei prokuratūrai numatyta 150 tūkst. eurų įgriuvusio Kėdainių prokuratūros stogo remontui.  

Energetikos ministerijos asignavimai perskirstomi skiriant 10,9 mln. eurų užsitęsus Ignalinos atominės elektrinės mažų ir vidutiniškai radioaktyvių trumpaamžių atliekų atliekyno įrengimui.  

Vyriausybės posėdyje pirmadienį ji sakė, kad po pirmojo svarstymo Seime koreguojant biudžeto projektą atlikti keli formalūs perskirstymai, kurie, pasak jos, deficito nekeičia – jis lieka 4,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Tikslinamame biudžeto projekte numatyta 973 mln. eurų skirti antiinfliacinėms priemonėms, iš jų 570 mln. eurų – kompensuoti gyventojams dalį smarkiai išaugusių dujų ir elektros kainų.

Numatoma, kad visos biudžeto išlaidos augs apie 1,47 mlrd. eurų, papildomi pinigai taip pat bus skiriami karo Ukrainoje pabėgėliams ir geležinkelių infrastruktūrai.

Valstybės kontrolė sako, kad šios išlaidos didins infliaciją, be to, jie paskirstomi vienodai visiems mokesčių mokėtojams, neatsižvelgiant į tai, kiek ir kokios energijos jie suvartoja. Lietuvos bankas kompensacijas vadina  brangiomis ir socialiai mažai teisingomis.

Biudžeto priėmimas numatytas gegužės 17 dieną.  

2022-ųjų valstybės biudžetas šiemet keičiamas jau antrą kartą – pirmą kartą papildomas finansavimas buvo numatytas krašto apsaugai.   

 

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA