Seimas pritarė referendumui dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo

Vilnius
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Reporteris Dovilė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ketvirtadienį Seime pritarta po pateikimo valdančiųjų „valstiečių“ inicijuojam referendumui dėl Seimo narių mažinimo iki 121. Iniciatyvos autoriai referendumą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo planuoja rengti šių metų gegužės 12 d. - kartu su pirmuoju prezidento rinkimų turu.

Valdančiųjų teikiamo įstatymo projekto tikslas - pakeisti Konstitucijos 55 straipsnį ir taip sumažinti Seimo narių skaičių nuo 141 iki 121 parlamentaro.

Už tai ketvirtadienį balsavo 58 Seimo nariai, 42 buvo prieš ir 2 susilaikė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai, inicijuodami projektą, argumentuoja, kad Seimo narių skaičių mažinti reikia dėl šalyje mažėjančio gyventojų skaičiaus.

Tačiau jiems oponuojanti opozicija tvirtino, kad valdantieji užsiima tiesiog populizmu. Pasak LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio, sumažinus parlamentarų skaičių būtų pasiektas našesnis darbas parlamente.

Diskutuojant dėl „valstiečių“ sumanymo Seime kilo aštrios diskusijos. Iniciatyvai prieštaraujančių opozicinių partijų politikai vardino grėsmes, kurios, jų nuomone, kils sumažinus Seimo narių skaičių. Valdantiesiems skriejo kaltinimai ir dėl to, kad siūloma iniciatyva tiesiog siekiama prisidėti prie „valstiečių“ keliamo kandidato į prezidentus premjero Sauliaus Skvernelio rinkimų kampanijos sėkmės.

„Jūs į Seimą per pratęstą rudens sesiją atnešate fundamentalų parlamentarizmo pokytį - Konstitucijos pakeitimą ir referendumą. Beje, kaip suprantu, referendumui jūsų partija siekia rinkti parašus ir taip stiprinti savo kampaniją savivaldoje, Europos Parlamento ir, žinoma, prezidento rinkimuose. Kaip mums patikėti jūsų ketinimų nuoširdumu, ar tai nėra tik suorganizuotas spektaklis?“ - Seime kalbėjo buvusi Liberalų sąjūdžio narė Aušrinė Armonaitė. Pasak jos, sumažinus Seimo narių skaičių, iškiltų labai daug rizikų kokybiškam parlamento darbui.

Kita vertus, pabrėžė ji, Lietuvos piliečių skaičius apskritai nemažėja, ir siūloma pataisa neatsižvelgia į visus Lietuvos piliečius, kurie gyvena užsienyje.

„Mažesnis Seimas reiškia mažiau klausimų, mažiau įvairovės, mažiau kitokios nuomonės ir daugiau galimybių įvairioms interesų grupėms tiesiog vienu rankos mostu lengvai nupirkti parlamentą“, - kalbėjo politikė.

Ji pabrėžė, kad „valstiečių“ pagrindinis tikslas organizuojant referendumą yra tiesiog prisidėti prie S. Skvernelio rinkimų kampanijos.

„Čia vyksta prezidentinė „valstiečių“ kampanija, kuri yra paruošta jų kandidatui į prezidentus Sauliui Skverneliui. Ant kortos yra statomas visas Lietuvos parlamentarizmas“, - būgštavo A. Armonaitė.

Savo ruožtu, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis valdančiųjų „valstiečių“ sumanyme organizuoti referendumą dėl Seimo narių mažinimo įžvelgė ne ką kita kaip populizmą.

„Klibiname esminį iš Konstitucijos akmenų, ir karingai, populistiškai nusiteikę kai kurie kolegos sieks tai padaryti iki galo“, - teigė G. Landsbergis.

Pasak liberalo Eugenijaus Gentvilo, valdančiųjų pateikiamas argumentas, kad Seimo narių skaičių mažinti reikia dėl šalyje mažėjančio gyventojų skaičiaus, yra nelogiškas. Pasak jo, gyventojų šalyje sumažėjo, tačiau pats rinkėjų skaičius nėra pakitęs. Tuo labiau, pabrėžia jis, kad organizuojamu referendumu dėl dvigubos pilietybės balsuoti galinčių gyventojų skaičių siekiama dar labiau padidinti. Tai įvertinus, sakė E. Gentvilas, idėja mažinti Seimo narių skaičių atrodo nelogiškai.

„Neapsimetinėkite, kad norite kovoti su valdininkijos „bujojimu“. Imatės paties populiariausio gesto tautoje - sumažinti Seimo narių skaičių iki 20 narių, kaip bus jums plojama ir kaip bus giriama per prezidento rinkimus. Jūs esate manipuliatoriai, kurie negerbia tautos, negerbiate demokratinio proceso tartis parlamente, net nebandote to daryti. Galų gale jūs negerbiate Konstitucijos“, - kalbėjo E. Gentvilas.

Į kritiką atsakydamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis atmetė keliamus būgštavimus ir kaltinimus. Pasak jo, skirtingai nei kitos partijos, jo vadovaujama politinė jėga savo pažadus vykdo.

„Tai yra mūsų įsipareigojimas rinkėjams“, - tvirtino R. Karbauskis. Politikas atmetė liberalės priekaištus dėl to, kad „valstiečiai“ referendumu inicijuoja ne tik balsavimą Seime, tačiau renka ir gyventojų parašus, taip siekdami populiarinti partiją prieš rinkimus. R. Karbauskio teigimu, „valstiečiai“, Seimui pritarus referendumo organizavimui, bemat liausis rinkti parašus.

„Nuo to momento, kada Seimas priims sprendimą, niekas parašų neberinks. Jeigu mes norėtume rinkti parašus dėl rinkimų, tai tokiu atveju aš čia nebestovėčiau. Šis sprendimas Seime leis nutraukti parašų rinkimą, ir mes būsime priėmę sprendimą visi kartu. Todėl kaltinti Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, kad turi išskaičiavimą rinkti parašus, (negalima. - ELTA)“, - teigė R. Karbauskis.

Šiuo metu galiojantis Konstitucijos 55 straipsnis nustato, kad Seimą sudaro 141 Seimo narys.

ELTA