Seimas pakoregavo rezoliuciją dėl smulkiojo verslo veiklos ribojimų valdant pandemiją

Vilnius
Turgus. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seimas antradienį priėmė pakoreguotą rezoliuciją dėl smulkiajam verslui taikomų ribojimų karantino metu.

Rezoliucijai pritarė 90 parlamentarų, prieš buvo 1, susilaikė 27 Seimo nariai.  

„Šiandien pristatome pataisytą, pakoreguotą rezoliuciją. Rezoliucija reikalinga, kad aiškiai pasakytume smulkiajam verslui, kad Seimui rūpi. Kad bet kokiomis sunkiausiomis valstybėje sąlygomis vis tiek turi būti atsižvelgta į smulkiųjų situacijos trapumą, kad nesusidarytų sąlygos, kai jie atsiduria nesąžiningose konkurencinėse situacijose“, – sakė „valstiečių“ frakcijos narė Laima Mogenienė.

Tuo metu Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sakė, kad ši deklaracija neturės reikšmingos įtakos situacijai.

„Suprantu jūsų rūpestį, tačiau šis veiksmas yra viso labo oro virpinimas. Jis neturi jokios realios įtakos nei ekonomikai, nei politikai, nei konkretiems Vyriausybės veiksmams. Jeigu jūs norite padėti smulkiam ir vidutiniam verslui, registruokite konkrečias pataisas, konkrečius siūlymus. Realiai šita rezoliucija yra deklaratyvi, ji neturės reikšmingos įtakos ir nepakeis smulkaus ir vidutinio verslo situacijos“, – sakė M. Majauskas.

Tuo metu „valstiečių“ frakcijos narys Valius Ąžuolas piktinosi, kad smulkieji verslininkai yra diskriminuojami.

„Kiek supratau iš Mykolo pasisakymo, Vyriausybė nežada nediskriminuoti smulkaus verslo ir nieko nežada keisti, o tą diskriminavimą žada tik plėsti. Matome tai konkrečiai iš darbų. Gėlėmis „Maximai“ prekiauti galima, o kai tose pačiose patalpose smulkaus verslo lentynėlės su gėlėmis – prekiauti negalima. Tai didžiulė diskriminacija“, – sakė V. Ąžuolas.

Konservatorius Edmundas Pupinis teigė nemanantis, kad problemas reikia spręsti rezoliucijomis.

„Savaime suprantama, situacija nėra ordinarinė, ji pakankamai sudėtinga ir negalime pasakyti receptų, kaip suvaldyti pandemiją. Imamasi tam tikrų priemonių, niekas nesako, kad Vyriausybė nekeis savo sprendimų, tačiau mes matėme, kiek tūkstančių žmonių turi problemų su COVID–19, ir tas problemas reikia spręsti. Nemanau, kad tokiomis rezoliucijomis turėtume spręsti problemas“, – sakė E. Pupinis.

Tuo metu liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas siūlė rezoliuciją palaikyti.

„Pirminiame rezoliucijos projekte buvo aiškus politinis angažavimas, buvo nuoroda į naujosios Vyriausybės sprendimus lapkričio mėnesį, buvo kalbama apie diskriminavimą. Šiandien to nėra. (...) Aš siūlau pasakyti arba duoti suprasti, kad yra rezervų ir dabartinės Vyriausybės veikloje atsižvelgti į smulkaus verslo interesus“, – sakė E. Gentvilas.

Rezoliucijos tekste teigiama, kadVyriausybės gruodžio 14 dienos sprendimai dėl COVID–19 pandemijos valdymo reikšmingai apsunkina smulkiųjų verslininkų veiklą, palyginti su didžiųjų prekybos tinklų veikla.

Pasak rezoliucijos rengėjų, pirmosios COVID–19 bangos valdymo laikotarpiu ne maisto prekių prekybos veiklą vykdantys verslininkai ir smulkieji verslininkai įrodė esantys atsakingi ir pajėgūs užtikrinti Vyriausybės nustatytų reikalavimų įgyvendinimą.

Rezoliucijoje raginama atsižvelgti į išdėstytus argumentus, išnagrinėjus kitų šalių gerąją patirtį, atsižvelgus į ekspertų, verslo asociacijų ir profesinių sąjungų pozicijas, jau pasiteisinusius Lietuvoje sprendimus, užtikrinant saugią smulkiojo verslo vykdomą prekybą ir paslaugas.

Taip pat prašoma įvertinti galimybę smulkiajam verslui vykdyti veiklą užtikrinant Vyriausybės nustatytų karantino reikalavimų laikymąsi, taip mažinant neigiamus ilgalaikius socialinius padarinius.

ELTA