Savivaldybių indeksas: Akmenės rajone didžiausia gyventojų dalis gavo būsto šildymo kompensacijas

Šiauliai
Etaplius ir LLRI nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas. Šiemet Akmenės rajonas tarp 54 kitų mažųjų savivaldybių užėmė 48-50 vietas.

Akmenės rajono savivaldybė šiemet 48-50 vietas mažųjų savivaldybių indekse (48 balai iš 100) dalijasi su Kupiškio r. ir Kelmės r. savivaldybėmis. Geriau nei vidutiniškai* įvertintos tik „Biudžeto“ ir „Administracijos“ sritys. Savivaldybės administracija buvo sąlyginai maža. Tūkstančiui gyventojų teko 7,1 pareigybės, palyginti su 7,6 pareigybės vidurkiu. Nors administracija buvo mažesnė, tai nesutrukdė virš 99 proc. gyventojų prašymų išnagrinėti laiku. Tuo pačiu mažesnei administracijai reikėjo skirti mažiau lėšų – 7,5 proc. išlaidų, palyginti su 8 proc. vidurkiu. Įvertinta ir viena iš mažesnių, biudžeto skolų, siekusi 10,7 proc. pajamų (vidurkis – 25,8 proc.).

Akmenės rajonas pritraukė daug tiesioginių užsienio investicijų – 2017 m. jų vertė siekė 80,6 mln. eurų (vienam gyventojui teko 4 110 eurų, palyginti su 1 251 euro vidurkiu). Tačiau materialinių investicijų nuo 2016 iki 2017 m. sumažėjo 53,4 proc. nuo 39,3 iki 18,3 mln. eurų, todėl jų vienam gyventojui teko tik 920 eurų, kai vidutiniškai – 1 423 eurai. Kiti ekonominiai rodikliai taip pat buvo prastesni. Veikiančių ūkio subjektų, verslo liudijimų, išduotų statybos leidimų skaičius tenkantis tūkstančiui gyventojų buvo mažesnis nei vidutinis. „Mokesčių” srities įvertinimas buvo prastesnis, nes pagrindinio nekilnojamo turto mokesčio, nenaudojamo nekilnojamo turto ir apleistos žemės tarifai buvo tarp aukščiausių.

Savivaldybė daugiau dėmesio turėtų skirti užtikrinant, kad paslaugos būtų perkamos konkurencinėmis sąlygomis. Nes 2018 m. atliekų išvežimo paslaugos buvo teikiamos, sudarius vidaus sandorį su savivaldybės valdoma įmone. Didžiajai daliai viešojo transporto maršrutų nebuvo skelbiami vieši konkursai.

Plačiau apie tai rasite čia.

Pagal Lietuvos laisvosios rinkos instituto informaciją