Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Savivaldybės padangėje – dvi naujos knygos
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Rugsėjo 3 d. 13:51

Savivaldybės padangėje – dvi naujos knygos

Vilnius

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


186764

Semeliškių festivalyje „Nuo Lauryno iki Roko“ iš renginių gausos kiekvienas išsirinkti ga­lėjo pagal savo poreikius. Pro­g­­ramą galėjo rinktis pagal žan­rų įvairovę: knygų mėgėjai – semeliškiečių ir apie Semeliškes knygų pristatymą, kino mėgėjai – kino filmą apie Semeliškes, meno mėgėjai – tapybos darbų plenerą, sportininkai – sportinius renginius ir pan.

Festivalis papildytas knygomis
Rugpjūčio 19 dienos pavakare Semeliškių gimnazijos salėje knygų mėgėjams ir knygų herojams buvo tikra šventė. Semeliškių jubiliejui poetė Vladislava Kursevičienė iš Daugirdiškių pristatė naują poezijos knygą „Pro laiko prizmę“, o tėvų namus Semeliškėse saugojanti žurnalistė ir rašytoja Daiva Žilytė-Červokienė jubiliejui išleido knygą „Jie garsino Semeliškes“.
V. Kursevičienė su semeliškiečiais pasidalino savo išgyvenimais dėl svajonės įgyvendinimo. O ta svajonė nuo vaikystės buvo viena – norėjo tapti poete ir tapo. Vladislava Daugirdiškėse gyvena per 40 metų, nors kilusi yra nuo Širvintų krašto. Dabar ji rašo savo gimtąja lenkų kalba ir lietuviškai:
„O aš rašau, kažkas skaitys,
Nes kuriame dėl šito,
Ir perskaitęs tada sakys
Gal būt po metų šimto:
Matai, žmogaus seniai nėra,
Jam kurt, rašyt patiko,
Tad rašė jis be atvangos,
Ir kūriniai išliko“.
O eilėraščiai poetės apie viską: apie Dievą, garbę, tėvynę, mei­lę ir humoristiniai. Kiekviename jos eilėraštyje skaitytojai suras gyvenimo prasmės apibendrinimą.
Kitokio žanro kūrinys – D. Čer­vokienės „Jie garsino Semeliškes“. Knygoje kruopščiai surinkta ir aprašyta 30 iš Semeliškių kilusių ir jose dirbusių žmonių bei jų padaryti reikšmingi darbai. Kadangi knyga leista miestelio jubiliejui, tai autorė su Semeliškių seniūne Loreta Karalevičienė nusprendė knygoje stengtis apsiriboti tik pra­ėjusiame šimtmetyje gyvenusių ir dirbusių žmonių istorijomis. Knygoje aprėpiamas knygnešių laikotarpis, valsčių kūrimosi, tarpukaris, karas, sovietmetis, kunigų, politikų, pedagogų, literatų veikla, palikusi pėdsakus istorijoje. Žymių semeliškiečių pėdsakais seka jų palikuonys, kurių daugelis, nors ir gyvena kitose Lietuvos vietose, bet mielai su autore dalinosi savo giminės nuotraukomis, papasakojo prisiminimus, o iš knygos sužinojo, ko apie savo gimines nežinojo. Semeliškėse visada gyveno veiklūs žmonės: Semeliškėse kunigavo Steigiamojo Seimo ir dar trijų pirmųjų Seimų narys Jonas Steponavičius, Semeliškes garsino savivaldos kūrėjas Bronius Stasiūnas, valsčiaus sekretorius Alfonas Radžiūnas, seniūnas Jonas Alšiauskas, žydų gelbėtojai Stanislava ir Pranas Karalevičiai, švento Nikolajaus stebukladario cerkvės dvasininkai, malūnininkai Jaskučiai ir Speičiai, pedagogai Pranas Vaičiulis, Vytautas Monkevičius, Danutė Ona Žilienė, Irena Černiauskienė, Pranas ir Jonas Arlauskai, Jonas Nasutavičius ir kt. Pabaigos žodyje autorė rašo, kad renkant medžiagą pavyko surasti daugiau šio krašto šviesuolių ir įdomių žmonių, pamatyti Lietuvos istorijos vingius konkrečių žmonių gyvenimuose, pajusti didelį ryšį su šiuo kraštu ir protėviais, suprasti, kodėl dėliojosi vienokios ar kitokios jų nuostatos, gyvenimo vertybės.

Julija Kirkilienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA