Savanorytės privalumai: jauniems žmonėms – įgyta patirtis, bibliotekai – naujos idėjos

Tauragė
Rimos Norvilienės nuotr.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nuo paėjusių metų rugsėjo Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pradėjo savanoriauti Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazistai Aušrinė Viršilaitė ir Matas Vazbys. „Džiaugiamės, kad pusmečiui prie bibliotekos kolektyvo prisijungė du jaunuoliai, kurie norėjo gilintis į žinių visuomenės vadybos, komunikacijos, informacinių technologijų ir bibliotekininkytės sritis. Tai nauja patirtis ne tik jauniems žmonėms, bet ir bibliotekos darbuotojams, kuri dar labiau sustiprino ryšį, atvėrė galimybių naujoms idėjoms ir veikloms“, – savanoriškos veiklos privalumais dalijosi bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė.

Vienuoliktokas Matas atlikti savanorišką veiklą bibliotekoje pasirinko dėl galimybės pagilinti savo žinias IT srityje. Jis padėjo skenuoti kraštotyrinę medžiagą apie kultūros paveldo objektus, aptarnavo vartotojus Interneto skaitykloje, gilinosi į bibliotekoje atliekamus IT procesus ir IT paslaugas, padėjo gyventojų kompiuterinio raštingumo ir robotikos mokymuose, atliko kitus, kiek mažiau matomus, bet labai reikalingus darbus.

Abiturientė Aušrinė taip pat pasirinko savanorišką veiklą atlikti Šilalės bibliotekoje. Ji susipažino su Vaikų literatūros skyriaus veikla ir čia padėjo parengti parodą, skirtą Žemaitijos metams, vedė renginį „Kai prabyla medis“. Savanorė taip pat dirbo ir Interaktyvioje jaunimo erdvėje, kur išmoko naudotis naujausiais įrenginiais, padėjo aptarnauti lankytojus.

„Savanoriaudama bibliotekoje, sužinojau apie Interaktyvią jaunimo erdvę. Čia lankiausi pirmą kartą. Man papasakojo apie vykdomas veiklas, kad čia galima žaisti „Xbox‘u“, žiūrėti 3D filmus. Taip pat pirmą kartą dirbau su senų nuotraukų skenavimo aparatu ir programa, išmokau tinkamai ir kokybiškai nuskenuoti fotografijas. Mane sužavėjo tai, kad Šilalėje yra tokia vieta, kurioje galima aktyviai ir naudingai praleisti laiką, yra galimybe dirbti kompiuteriu su įvairiomis programomis“, - įspūdžiais dalijosi A. Viršilaitė.

„Priimant savanorius buvo šiek tiek neramu, nes pati nežinojau, su kokiais iššūkiais teks susidurti. Laimė, viskas vyko sklandžiai. Labai džiaugiuosi ir mūsų savanoriais, kurie buvo iniciatyvūs, motyvuoti, dažnai patys pamėtėdavo vieną kitą idėją. Džiugino draugiški santykiai ne tik su manimi, kaip kuratore, bet ir su visu bibliotekos kolektyvu. Iš kolegų teko girdėti tik gerus ir labai gerus atsiliepimus. Mūsų savanorius pastebėjo ir bibliotekos lankytojai, kurie irgi džiaugėsi, kad pas mus, Šilalėje, yra tokio puikaus jaunimo“, - sakė savanorių kuratorė, bibliotekos vyr. metodininkė Stefa Minutaitė.

Kuratorė taip pat pridūrė, kad iki šios tarnybos abu savanoriai buvo bibliotekos lankytojai ir įstaigą matė per vartotojų prizmę, todėl, anot St. Minutaitės, jiems veiklą teko pradėti nuo stereotipų laužymo. „Jau pirmą mėnesį savanoriai suprato, kad darbas bibliotekoje yra ne tik knygos skaitytojui išdavimas ar kompiuterio įjungimas, bet yra ir kita, mažiau matoma, bet labai svarbi kultūros įstaigos veikla“, - apie savanoriško darbo niuansus pasakojo kuratorė.

„Jaunimo savanoriška veikla Šilalėje vyko jau kurį laiką, bet tik nuo pernai vykdoma Jaunimo savanoriškos tarnybos (JST) programa – 6 mėnesių trukmės intensyvus savanoriavimas. Tai rimtas įsipareigojimas ir pakankamai ilgas laikas, kad savanoris įsilietų į kolektyvą bei įgytų visų reikiamų kompetencijų ir darbinės praktikos. Aš džiaugiuosi, kad pirmieji savanoriai buvo labai motyvuoti, įsijungė į visas jiems pasiūlytas veiklas ir išsavanoriavo tokį ilgą privalomą laiką. Dėkoju kuratorei už rūpestį ir skirtą laiką savanoriams“, - sakė Šilalės rajono savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Lina Maslauskienė.

Pirmieji savanoriai išlydėti su padėkomis ir pasididžiavimu. „Viliuosi, kad savanoriai savo veikla bibliotekoje nenusivylė ir baigę studijas biblioteką matys ne kaip instituciją, bet ir kaip galimą darbovietę“, - linkėdama Aušrinei ir Matui sėkmingai siekti ateities tikslų, sakė jų veiklą kuravusi S. Minutaitė.

Jaunimo savanoriškos tarnybos (JST) programą sudaro nenutrūkstama 6 mėn. tarnyba po nemažiau nei 40 val./ mėn. (ne mažiau nei 2 val./ savaitę).

Kiekvienas savanoris, greta intensyvios tarnybos, taip pat dalyvauja individualiuose susitikimuose su mentore. Susitikimų metu savanoriai mokosi įveikti sunkumus, pažinti save, savo įgūdžius, formuluoti asmeninius ugdymosi tikslus ir jų metodiškai siekti – tai neatsiejama programos dalis.

Sėkmingai įveikusiems visus iššūkius, suteikiami JST pažymėjimai, kuriuose atsispindi sustiprinti ar naujai įgyti įgūdžiai.