Savaitgalio susibūrime atgims daiktai, elektronika ir drabužiai

Vilnius
pixabay.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Šį savaitgalį dauguma prekybos centrų skelbia nuolaidas ir ragina nerti į kalėdinį apsipirkinėjimą. Tačiau yra ir kitokių pasiūlymų: tą patį „juodžiausią“ penktadienį buvo minima Nepirk nieko diena, o sekmadienį vartojimo mažinimo entuziastai rengia atvirų dirbtuvių festivalį „Pakartok“. Jame kiekvienas užklydęs galės susitaisyti palūžusį daiktą ar atnaujinti pabodusį drabužį. Festivalis kartu su „Padirbtuvių“ ir „Technarium“ atstovais vyks „Textale“ erdvėje Ševčenkos loftų kieme Vilniuje, kur ne vienas šimtas vilniečių jau atidavė ar perdarė savo drabužius - o gal net nusipynė iš jų kalėdinį vainiką.

Festivalis „Pakartok“, dar vadinamas kaimynų švente, kviečia taisyti, kurti, dalintis. Renginys bus visiems atviras ir nemokamas. Viena iš renginio sumanytojų Urtė Žukauskaitė-Zabukė džiaugėsi, kad nuo vidurdienio festivalio erdvėje kelias valandas veiks daugiau nei 10 skirtingų kūrybinių dirbtuvių, kuriose bus siūloma išmokti susitaisyti ir atnaujinti baldus, smulkią elektroniką ir nebedėvimus drabužius. Eksperimentuojant su dalyvių atsineštais drabužiais bus galima susikurti auskarus, kitus papuošalus ar atšvaitą - aksesuarą, o iš sukarpytos medžiagos makramė būdu surišti kabyklą gėlių vazonėliui. Veiks antrinio dizaino darbų ir kavos, suneštinių pyragų kvapai burs kaimynus prie pažinčių stalo.

Renginio organizatoriai, drabužių surinkimo, pakartotinio panaudojimo ir perdirbimo grandinę kuriantis socialinis verslas „Textale“ tikisi kartu su partneriais ir dalyviais antram gyvenimui prikelti tikrai daug drabužių: siuvamosiomis persiūti siūles, dažais paslėpti dėmes, sulopyti ne vienus džinsus, atrasti ne vieną aksesuarų ar papuošalų gamybos idėją, o „Technarium“ atstovai padės į rankines, kuriose viskas prasmenga kaip į vandenį, įsidiegti LED apšvietimą. Taip, tai įmanoma!

Vaikai šiame renginyje taip pat nenuobodžiaus - mokysis antspauduoti drabužius ir gaminti kalėdinius atvirukus, tvarius eglutės žaisliukus, girliandas - šių šventiškų atributų nebūtina skubėti pirkti į parduotuvę.

„Juodasis penktadienis“ - tai iniciatyva, atsiradusi JAV, kai pirmoji diena po Padėkos dienos pradėjo žymėti kalėdinių apsipirkimų pradžią, o prekybininkai suprato, kad paviliojus nuolaidomis galima paskatinti žmones nusipirkti visko ženkliai daugiau.

Tačiau tokių išpardavimų žala iš tiesų yra daug didesnė ir nematoma: kuo daugiau nuperkama, tuo daugiau gaminama ir dar prastos kokybės, kad greičiau ratas suktųsi. Taip eikvojami gamtiniai ištekliai ir teršiama aplinka, mat didžioji dalis tokių vienkartinių daiktų ir drabužių jau po pusmečio tampa atliekomis. Reaguojant į šią situaciją gimė socialinis verslas „Textale“, kurio atstovai siekia efektyviai dar kartą panaudoti ir perdirbti dėvėtą tekstilę.

„Telkdami bendruomenę, siekiame sukurti tvarią tekstilės resursų surinkimo ir panaudojimo grandinę. Raginame gyventojus pirkti naujus drabužius atsakingai, nešioti juos sumaniai, leistis į kūrybinius ieškojimus - rūbus taisyti ir atnaujinti, nekaupti spintose, pasidalinti. Dalis dovanotų drabužių paruošiami antro šanso „Textale“ parduotuvėlei, taip prisidedant prie visos grandinės kūrimo ir išlaikymo, didžioji dalis nukreipiama paramos organizacijoms, o netinkami naudojimui drabužiai, galanterija ir aksesuarai tampa antrine žaliava kūrybinėms taisymo-atnaujinimo ir perdarymo dirbtuvėms. Labai svarbi „Textale“ veiklos sritis - vartotojų edukacija“, - sakė iniciatyvos autorė Viktorija Nausėdienė.

Festivalis „Pakartok“ taip pat baigsis edukacija - filmu „The True Cost“ („Tikroji kaina“) apie tai, kas neatsispindi marškinėlių kainoje: skausmą, ašaras, didžiulę taršą, nepakeliamas darbo sąlygas šalyse, kuriose siuvami tie „juodojo penktadienio“ drabužiai.

Daugiau: nacionalinė kolekcija