Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Savaitgalį lis meteorais: vyks Eta Akvaridų metorų lietus
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Gegužės 3 d. 20:30

Savaitgalį lis meteorais: vyks Eta Akvaridų metorų lietus

Vilnius

© CosmicWreckingBall | Reddit

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


82320

Didžiausio Eta Akvaridų meteorų srauto pasaulis sulauks gegužės 5 d., prieš auštant. Tad jeigu savaitgalio naktimis debesys neužgoš dangaus, pamėginkite pasidairyti šių meteorų.

Meteorų srautas pasižymi ganėtinai plačiu maksimumo periodu, taigi stebėjimui puikiai gali tikti ir diena anksčiau ar vėliau. Pasisekė ir tai, kad gegužės 4 d. jaunatis sudarys tamsias dangaus sąlygas, rašo earthsky.org.

Visgi, šis meteorų lietus labiausiai džiugina Pietinio pusrutulio gyventojus ir yra įvardinamas, kaip vienas įspūdingiausių srautų metuose. Tuo tarpu Šiaurės vidurio platumose šie meteorai krenta ne taip gausiai, o stebėjimui taip pat trukdo ir anksti patekanti saulė. Tačiau reginiu vis tiek galima pasigrožėti.

Kada? Kaip? Kur?

2019 metų Eta Akvaridų meteorų lietus, kaip tikimasi, didžiausią meteorų skaičių suformuos gegužės 5 d. ankstyvomis valandomis, prieš patekant saulei.

Tačiau šiuos meteorus bus galima stebėti ir priešaušrio valandomis gegužės 4 ir 6 dienomis. Be to, šis srautas prasitęsia ir gerokai prieš bei po šių dienų.

Iš esmės, pats tinkamiausias metas stebėti šiuos greitus ir dažnai ryškius meteorus yra ankstyvos ryto valandos, prieš pasirodant rytiniam saulėtekiui.

Šio meteorų lietaus stebėjimui turėtumėte sau skirti bent jau vieną valandą. Meteorai yra linkę atskrieti spurtu, kuriuos išsklaido laikinos ramybės epizodai.

Be to, nepamirškite, kad tam, kad pilnai prisitaikytumėte prie tamsos, jūsų akims prireikia apie 20 minučių.

Meteorų lietaus stebėjimui nereikia jokio specialios įrangos, galbūt tik šiek tiek sėkmės ir tamsaus, atviro dangaus, kuo atokiau nuo dirbtinės šviesos.

Kur tiksliai dairytis?

Jei bandytumėte atsekti tašką iš kurio atskrieja Eta Akvaridų meteorai, pamatytumėte, kad jie pasklinda iš vietos, esančios priešais Vandenio žvaigždyną.

Šis dangaus skliauto taškas yra vadinamas meteorų lietaus radiantu, kuris beveik sutampa su blyškia Eta Aquarii žvaigžde. Būtent šios žvaigždės garbei, srautui ir buvo suteiktas Eta Akvaridų vardas.

Eta Aquarii yra viena iš keturių žvaigždžių sudarančių Y raidės formos „Vandens ąsočio“ žvaigždyną šiaurinėje Vandenio dalyje. Jei jums pavyko aptikti „Vandens ąsočio“ žvaigždyną, tuomet galite būti tikri, kad jau aptikote ir Eta Akvaridų meteorų radianto tašką.

Meteorų lietaus radiantai kartais eiliniams meteorų stebėtojams yra sunkiai suvokiama sąvoka. Tam, kad galėtumėte stebėti meteorų srautą visiškai nebūtina žinoti, kur yra šis taškas.

Taip yra todėl, kad meteorai nuo šio taško skrenda visomis kryptimis, priešais daugybę skirtingų žvaigždynų. Eta Akvaridų atveju, radiantas naktiniame danguje aukščiausiai pakyla prieš pat aušrą. Būtent dėl to daugiausia meteorų ir galite tikėtis išvysti ankstyvomis ryto valandomis.

Keletą Eta Akvaridų meteorų galite išvysti ir vėlyvą vakarą, prieš radiantui pakylant į mūsų dangų. Iš tiesų, būtent vėlyvas vakaras yra puikiausias metas stebėti žemėskutį (earthgrazer) – išskirtinai ilgą meteorą, skrodžiantį vakaro dangų. Radiantui pakylant aukštyn išvysite daugiau, tačiau trumpesnių meteorų.

Halio kometa

Kasmet, vėlyvą balandį ir gegužę, mūsų planeta kerta orbitinį Halio kometos kelią, dėl ko Eta Akvaridų meteorų pavidalu šios kometos dulkės ir gabalėliai nušviečia mūsų nakties dangų.

Teigiama, kad šis lietus yra aktyvus nuo balandžio 19 iki gegužės 20 d., tačiau giliausiai į šių kometos nuolaužų srautą Žemė patenka apie gegužės 5 arba 6 d.

Kometos dulkės susiduria su aukštutine Žemės atmosfera beveik 240000 km/val. greičiu. Apytikriai pusė šių greitai judančių meteorų palieka kurį laiką išsilaikančius jonizuotų dujų šleifus, kurie danguje spindi dar kelias minutes po meteoro praskriejimo.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA