">

">

">

">
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2020 m. Rugpjūčio 15 d. 09:47

Saugi vaiko finansinė ateitis – iššūkis tėvams: ekspertas pataria, kaip taupyti

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


142087

Augančios atžalos poreikiams tėvams tenka atseikėti vis didesnę dalį savo pajamų, tačiau visuomet išlieka klausimas, kaip užtikrinti vaiko gerovę bei galimybę įgyti kokybišką aukštąjį išsilavinimą ateityje. Finansų ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažna tėvų klaida apie savarankišką vaiko gyvenimą susimąstyti tik tuomet, kai vaikas baigia mokyklą – tokioje situacijoje iškart atrasti didelę pinigų sumą gali būti itin keblu. Kad šios klaidos būtų išvengta, pasak „General Financing banko" Pardavimų departamento direktoriaus Skirmanto Ketvirčio, apie vaiko ateitį derėtų galvoti iš anksto. 

Taupyti – apgalvotai ir sistemingai 

Dažnas sutiks, kad pasirūpinti saugia vaiko ateitimi galima tik taupant. Šiuo atveju S. Ketvirtis atkreipia dėmesį, kad tą būtina daryti sistemingai ir tik itin gerai apgalvojus, kiek per mėnesį galima skirti lėšų bei kokiam tikslui jos bus panaudotos. 

„Vos tik gimęs vaikas jau turi tam tikrų poreikių bei reikalauja būtinųjų išlaidų, kurios atžalai augant didėja. Todėl taupymui kas mėnesį reikėtų nusimatyti tokią sumą, kuri leistų užtikrinti visavertį vaiko augimą ir vystymąsi. Juk atžalos tobulinimas yra viena svarbiausių tėvų misijų", – sako ekspertas. 

Jei aplinkybės leidžia, S. Ketvirčio teigimu, tėvai saugiai vaiko ateičiai turėtų atidėti apie 20 proc. savo mėnesinių pajamų, o jei to padaryti neįmanoma – bent 10-15 proc. 

„Nusimatant konkrečią pinigų sumą, kurią atidėsite vaiko ateičiai, dar labiau svarbu suvokti, kad šis taupymas turi būti sistemingas. Tai reiškia, kad atitinkama pinigų suma turėtų būti atidedama kiekvieną mėnesį, o, pavyzdžiui, prabėgus metams ar dviem, derėtų vėl peržiūrėti, ar suma nėra per didelė, o galbūt, esant galimybei, ją verta ir padidinti", – pataria banko atstovas. 

Apsvarstykite vaiko ateitį 

Planuojant santaupas vaiko ateičiai, ne mažiau svarbu nusimatyti ir preliminarų tikslą, kam jos bus skirtos. Anot S. Ketvirčio, natūralu, kad didžioji dalis sukauptų pinigų veikiausiai bus skirtos atžalos išsilavinimui bei savarankiško gyvenimo pradžiai. 

„Vaikui pasiekus paauglystę, apie jo ateitį ir svajones, ką jis norėtų studijuoti ir veikti gyvenime, galite padiskutuoti kartu. Žinodami preliminarius jo ketinimus, atitinkamai pagal tai galite nusistatyti biudžetą, kurį turite pasiekti. Pavyzdžiui, šiandien populiarių istorijos, ekonomikos, politikos mokslų, verslo vadybos bakalauro studijų kainos per metus siekia apie 1700 eurų, technologijų ar informatikos mokslų – apie 3000 eurų. Todėl pabaigti bakalauro studijoms gali atitinkamai prireikti apie 7-12 tūkst. eurų ar dar daugiau", – kalba S. Ketvirtis. 

Jis priduria, kad pinigų taip pat svarbu numatyti ir pragyvenimui bei gyvenamajai vietai – bendrabučiui, nuomojam ar nuosavam būstui įsigyti. 

Ankstyva pradžia ir pinigų įdarbinimas 

Skaičiuojama, kad saugiai vaiko finansinei ateičiai bei studijoms reikia turėti bent 10 tūkst. eurų sumą. Todėl S. Ketvirtis pradėti taupyti tėvus ragina kuo anksčiau. „Tuomet turėsite išties ilgą laikotarpį, leisiantį sukaupti reikalingą sumą pinigų. Be to, įgysite daugiau laisvės taupyti ne tik vaiko, bet ir savo poreikiams", – kalba banko atstovas. 

Jis atkreipia dėmesį, kad šiandien taupyti padeda ir valstybė. Nuo 2020 m. ji skiria 60 eurų vadinamųjų vaiko pinigų, kurie gali būti atidedami į šoną ir panaudoti tik vaikui paliekant namus. „Jei skaičiuotume, kad ši išmoka vaikus auginantiems tėvams išliks ta pati visą laikotarpį, atžalai per 18 metų galėsite sutaupyti 12 960 eurų. Tai svari suma vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai", – skaičiuoja S. Ketvirtis. 

Visgi jis atkreipia dėmesį, kad bėgant laikui pinigai nuvertėja, todėl ateityje šių pinigų vertė bus mažesnė nei dabar. Dėl šios priežasties finansų ekspertas esamus ar būsimus tėvus ragina pagalvoti apie investavimą, kuris apsaugos santaupas nuo neigiamo infliacijos poveikio. 

Vienas saugiausių būdų įdarbinti santaupas yra jas taupyti indėlių forma, tuomet mokamos palūkanos padės kompensuoti nuvertėjimą. Pavyzdžiui, „General Financing banke" indėlį galima padėti 3 metų laikotarpiui ypač geromis palūkanomis. Taigi rekomenduojama tėvams pradėti taupyti vaiko poreikiams, jam dar, pavyzdžiui, būnant 10 klasėje, kai jau aiškesni jo polinkiai. Pasirinkę šį taupymo būdą galėsite būti tikri, kad atsiėmę sukauptą indėlį, galėsite suteikti vaikui saugią finansinę pagalvę savarankiško gyvenimo pradžiai", – įsitikinęs Pardavimų departamento direktorius S. Ketvirtis. 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA