Angle down Atgal

Santaros klinikų Kraujo centras kviečia nuo COVID-19 pasveikusius donorus padėti sergantiems šiuo koronavirusu

Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų bei Intensyvios terapijos centruose gydomi COVID-19 sergantys pacientai. Visa ligoninės komanda ieško įvairiausių būdų kuo efektyviau padėti tokiems asmenims. Kraujo centras pradeda dar vieną veiklos kryptį: imuninės plazmos surinkimą. Kviečiami visi COVID-19 sirgusieji ir pasveikusieji donuoti kraujo. Imuninė plazma yra pasveikusio nuo COVID-19 ligos asmens kraujo plazma, kurioje yra antikūnų, pasigaminusių prieš SARS-CoV-2 virusą.

Ankstesnių virusų protrūkių patirtis rodo, kad sunkia forma sergančiam pacientui perpylus pasveikusių asmenų plazmą, galima „sutaisyti“ trūkstamą imuninės sistemos grandį. Pasveikusio žmogaus kraujyje pasigamina antikūnai, kurie, perpylus kraujo plazmą, prisitvirtina prie viruso ir taip padeda imuninei sistemai kovoti su infekcija. Šis metodas buvo naudojamas 2009 metų pandeminio gripo A (H1N1), 2014 metų Ebola viruso pandemijos, 2014 metų Vidurio Azijos respiracinio sindromo (MERS) protrūkio atvejais.

„Antikūnai pradeda gamintis 5-7 infekcijos dieną. Naujausi tyrimai rodo, kad, žmogaus organizmui kovojant su COVID-19 infekcija, daugeliui pacientų 14-18 dieną po susirgimo pradžios stebimas antikūnų prieš SARS-CoV-2 pagausėjimas. Tai galima nustatyti, atliekant specialius ELISA tyrimus“, – sako Santaros klinikų COVID-19 procesų vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

Anot mediko, šiuo metu jau yra mokslo publikacijų, kuriose teigiama, jog imuninės plazmos naudojimas galimai pagerina sunkių COVID-19 pacientų gydymo rezultatus. Pavyzdžiui. kovo mėnesį pasirodė pirmieji moksliniai pranešimai apie tokios plazmos naudojimą sunkios formos COVID-19 liga sergantiems pacientams. Kinijoje aprašytas klinikinis tyrimas, kai imuninė plazma buvo perpilta 5 sunkiai sergantiems pacientams, iš kurių 3 pacientai pasveiko ir buvo išrašyti iš ligoninės, o dar 2 pacientų būklė stabilizavosi. Kitame tyrime imuninė plazma buvo taikyta 10 COVID-19 infekcija sergančių pacientų. Tyrimas taip pat atskleidė, kad imuninė plazma buvo saugi ir gerai toleruojama bei galimai pagerino pacientų išeitis.

Savo kraują donuoti kviečiami patvirtintaCOVID-19 liga sirgę ir nuo jos pasveikę asmenys kai nuo simptomų pradžios yra praėję bent 30 dienų. Sirgusiųjų asmenų artimieji, turėję glaudžių kontaktų galimai persirgę besimptome ligos forma, taip pat gali būti tiriami kaip imuninės plazmos donorai.

Pieš kiekvieną donaciją donorams taikomi bendri kraujo donorystės reikalavimai. Kraujo plazmą galima ir saugu donuoti kas 2 savaites.

Donacijoms kviečiama registruotis iš anksto elektroniniu laišku Kraujo centro vadovei Linai Kryžauskaitei lina.kryzauskaite@santa.lt.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite