Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Šanchajaus karantinas – dar viena bloga žinia Lietuvos ekonomikai
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2022 m. Balandžio 22 d. 21:43

Šanchajaus karantinas – dar viena bloga žinia Lietuvos ekonomikai

Šiauliai

Unsplash nuotr.

Armandas KondroškaŠaltinis: Etaplius.lt


213806

Didžiausias Kinijos miestas Šanchajus jau beveik mėnesį gyvena griežto karantino sąlygomis. Šis megapolis yra vienas svarbiausių pasaulinės prekybos centrų, todėl įvesti apribojimai greičiausiai sukels naujų tiekimo grandinių trikdžių, o tai atsilieps ir Lietuvos ekonomikai.

Nors daugelis valstybių pamažu atsisako pandemijos valdymo priemonių, Kinijos komunistų partija iki šiol tęsia savo „nulinės tolerancijos“ koronavirusui politiką. Atradus vos kelis infekcijos atvejus, dažnai karantinui uždaromi ištisi miestai. Skaičiuojama, jog šiuo metu griežti ribojimai Kinijoje taikomi daugiau nei 350 mln. gyventojų.

Pastaroji koronaviruso banga smarkiausiai smogė šalies finansų sostinei Šanchajui. Kiekvieną dieną čia užfiksuojama per 10 tūkst. naujų koronaviruso atvejų. Susirgę gyventojai privaloma tvarka apgyvendinami karantino centruose, kartais nuo tėvų net atskiriami vaikai. Mieste taip pat jaučiamas maisto bei kitų būtiniausių prekių stygius.

Šanchajus svarbus ne tik Kinijos, bet ir viso pasaulio ekonomikai. Pagal krovos dydį šis miestas yra didžiausias pasaulio uostas. Šanchajuje įsikūrė ir nemažai tarptautinių bendrovių, todėl karantinas galimai turės globalių padarinių.

Su tiekimo iššūkiais jau susiduria amerikiečių technologijų gigantė „Apple“, mat beveik pusė detales šiai kompanijai tiekiančių įmonių yra įsikūrusios būtent Šanchajaus regione. Kuriam laikui buvo sustabdyta ir automobilių gamintojos „Tesla“ giga-gamykla. Jūrinių konteinerių iškrovimo laikas jau pasiekė rekordines aukštumas, o Rytų Kinijos jūroje nusitiesė didžiulės iškrovimo laukiančių laivų eilės.

Šie tiekimo grandžių bei logistikos trikdžiai neabejotinai paspartins įvairių žaliavų bei gamybinių medžiagų kainų augimą, o tai lems didesnę visuminę infliaciją.

Mažos ir atviros ekonomikos, tokios kaip Lietuva, yra ypač priklausomos nuo pasaulinių ekonomikos tendencijų. Nors Lietuvos–Kinijos prekybos apimtys praėjusiais metais smarkiai sumenko, šalies gamintojai vis dar priklausomi nuo medžiagų ir komponentų importo iš Kinijos. Taigi infekcijos protrūkis tolimajame Šanchajuje jau greitai gali lemti didesnes kainas Lietuvos parduotuvių lentynose.

Vis dėlto yra ir gerų žinių. Ekonominis sulėtėjimas Kinijoje mažina energetinių išteklių paklausą, o tai lemia naftos kainų mažėjimą. Mažėjanti naftos paklausa yra itin bloga žinia Kremliui, kuris iš energetinių žaliavų prekybos kasdien uždirba šimtus milijonų eurų. Taigi Šanchajaus karantinas Rusijoje galimai lems ne tik aukštesnes kainas, bet ir mažesnes biudžeto įplaukas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA