Šakiuose aptarta vaiko teisių apsaugos situacija

Marijampolė
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius kartu su Šakių rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatore Aušra Pavydiene organizavo tarpinstitucinį pasitarimą, skirtą aptarti vaiko sveikatos priežiūros paslaugų užtikrinimą Šakių rajono savivaldybėje. 

Pasitarime dalyvavo Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Šakiuose vadovas D. Jonutis, Šakių rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Aušra Pavydienė, kuri taip pat laikinai atlieka Šakių rajono savivaldybės administracijos gydytojos funkcijas, BĮ Šakių rajono socialinių paslaugų centro direktorė Vilma Bielskienė, Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Marijampolės mieste, laikinai vykdanti vyresniojo patarėjo pareigas, pavaduojanti vedėją, Rūta Liepinaitytė, Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Šakių rajone vyriausioji specialistė, pavaduojanti patarėją, Indrė Jurjonienė.

Pasitarimo metu pristatyta vaiko teisių pažeidimų situacija Marijampolės apskrityje, išskiriant Šakių rajoną, jų nagrinėjimo rezultatus (laikotarpiu nuo 2020-01-01 iki 2020-09-30 Marijampolės apskrityje gauti pranešimai dėl galimų 2798 vaikų teisių pažeidimų, iš kurių yra 578 vaikai Šakių rajono savivaldybėje; Marijampolės apskrityje aukščiau minimu laikotarpiu 1095 vaikų atžvilgiu nustatyta būtinybė vertinti pagalbos vaikui ir (ar) šeimai poreikį, o Šakių rajono savivaldybėje 197 vaikų atžvilgiu).

Pasitarimo metu aptarta vaiko teisės į sveikatą įgyvendinimas. Didelis dėmesys skirtas sveikatos priežiūros paslaugų vaikams užtikrinimui. Pristatyta psichikos sveikatos priežiūros paslaugų vaikams poreikis ir prieinamumas Šakių rajono savivaldybėje. Pastebėtas didelis poreikis šeimoms gauti psichologo paslaugas.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Šakiuose vadovas D. Jonutis prisistatė, kad jo vadovaujamas centras teikia paslaugas pirminės psichikos sveikatos srityje, taip pat antriniame paslaugų lygyje. Centras turi dienos stacionarus Panevėžyje ir Kauno rajone, taip pat dirba su projektine veikla. Vienas iš projektų yra „Vaiko raidos centro projektas“, kuris įgyvendinamas Vilniuje. Projekte numatyta, kad nustačius vaikui tam tikrą diagnozę, jo gydymas vyksta nestacionariai, derinant ugdymo procesą bei sveikatos priežiūrą. Kitas projektas vykdomas kartu su mokyklomis, šiuo metu su gimnazijomis. Minėto projekto pirmas etapas yra šviečiamasis, jo metu gimnazijų mokiniai supažindinami su jiems galima profesionalia pagalba dėl nerimo, savižalos, priklausomybių, sunkumų sprendimo, įtampos malšinimo ir kt. Kitas etapas –  individualūs ilgalaikiai psichoterapiniai kursai. Atkreiptas dėmesys, kad šio projekto paklausa yra labai didelė.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Šakiuose vadovas D. Jonutis taip pat pristatė Panevėžio savivaldybėje vykusį projektą su smurtaujančiais asmenimis, kuriame dirbta tiesiogiai su smurtavusiais asmenimis. Projekto metu buvo tampriai bendraujama ir bendradarbiaujama su probacijos tarnybomis, kurios nukreipdavo į projektą tikslinius asmenis. Su smurtavusiais asmenimis buvo vykdomos ilgalaikės konsultacijos. Be to pristatytas projektas  „Sveikųjų žmonių“, kurie tam tikru gyvenimo etapu išgyvena artimo netektis, gyvena su priklausomybes turinčiais asmenimis ir kt. Vadovas nurodė, kad psichikos sveikatos centras Šakiuose pradėjo veikti nuo 2020 m. rugsėjo mėnesio, jame vykdomos individualios šeimos psichoterapijos, vaikų psichiatrė ir psichologė teikia psichoterapijos paslaugas vaikams. Pasitarimo metu aptarta kreipimosi į centrą tvarka bei institucijų bendradarbiavimas, keičiantis reikiama informacija, siekiant užtikrini geriausius vaiko interesus.

Pasitarimo metu taip pat aptarta vaiko teisė į privatų gyvenimą ir jo asmens duomenų apsauga, jos praktinis įgyvendinimas teikiant sveikatos paslaugas, kurį reglamentuoja Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai įstatymas (su nepilnamečio iki 16 metų medicinos dokumentais turi teisę susipažinti jo atstovai, o nuo 16 metų amžiaus – visa informacija apie paciento sveikatą laikoma konfidencialia ir gali būti teikiama vaiko atstovams pagal įstatymą tik turint rašytinį paciento sutikimą). Šakių rajone šio įstatymo nuostatų taikymo  problematikos nepastebėta. 

Bendru pasitarime dalyvavusių specialistų sutarimu nuspręsta glaudžiai bendradarbiauti, tarpusavyje keistis aktualia informacija ir reikiamų specialistų kontaktais, siekiant teikiamų paslaugų prieinamumo ir kokybės. Taip pat pagal poreikį svarstyti galimybes psichikos sveikatos centro projektines veiklas įgyvendinti Šakių rajono savivaldybėje, siekiant savivaldybės gyventojams, tarp jų ir vaikams, visapusiškai užtikrinti psichinės sveikatos priežiūrą bei jos prieinamumą.