Angle down Atgal

S. Skverneliui smogusi limfoma – kokia tai liga?

Trečiadienį Lietuvą perskrodė žinia, jog Premjerui Sauliui Skverneliui diagnozuota limfoma. Apie tai jis pranešė spaudos konferencijos metu. Portalas Etaplius.lt pasidomėjo, kokia tiksliai tai liga ir kokios jos gydymo prognozės.

Kaip rašoma puslapyje www.iveikvezi.lt, piktybinės limfomos skirstomos į dvi pagrindines grupes: Hodžkino limfomą, kitaip dar vadinamą Hodžkino liga, ir ne Hodžkino limfomą. Ne Hodžkino limfoma yra dažnesnė, ji sudaro apie 90 proc. visų piktybinės limfomos atvejų.

Bendrieji limfomos simptomai ir požymiai iš pradžių labai panašūs į virusinių ar peršalimo ligų simptomus, todėl diagnozė retsykiais užtrunka. Tačiau virusinės ar peršalimo ligos po kurio laiko praeina, o limfomos simptomai išlieka ilgam. Dažniausiai pasireiškiantis limfomos simptomas – padidėję, bet neskausmingi kaklo ar pažastų limfmazgiai, kai kada – kirkšnių ar dubens srities limfmazgiai. Pradinėse ligos stadijose limfmazgių tinimo, ypač vidaus organuose, galima ir nepastebėti.

Pradinėse ligos stadijose simptomai paprastai neskausmingi. Jie paaštrėja vėliau, kai padidėję limfmazgiai ima spausti stuburo nervus, slankstelius ar kitus organus; kai kada limfmazgiai paskausta išgėrus alkoholio.

Daugelio onkologinių ligų, tarp jų ir limfomos, atsiradimo priežastys dar neišaiškintos, tačiau mokslininkams pavyko nustatyti tam tikrus rizikos veiksnius, kurie, panašu, turi įtakos ligos atsiradimui, tačiau į klausimą „kodėl?“ atsakymo dar nėra. Limfoma labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse, dažniau serga aukštesnio ekonominio ir socialinio sluoksnio gyventojai.

Mažo piktybiškumo limfoma auga lėtai. Ji vadinama vangios eigos limfoma. Vidutiniškai arba labai piktybiška limfoma vystosi greitai ir yra agresyvi, todėl vadinama agresyvios eigos limfoma. Pagal piktybiškumo laipsnį paprastai klasifikuojamos ne Hodžkino limfomos.

Daugeliu atvejų limfoma gydoma tais pačiais būdais, kaip ir kiti piktybiniai navikai.

Hodžkino limfoma yra viena iš geriausiai pagydomų vėžio rūšių. Skirtingai nei kitus piktybinius navikus, Hodžkino limfomą dažnai pavyksta pagydyti net ir tais atvejais, jei pirminis gydymas nepavyko.

Ne Hodžkino limfomos gydymas ir pagijimas labiau priklauso nuo limfomos tipo (jų yra per 30), ligos stadijos ir agresyvumo. Daugeliu atvejų agresyvios eigos ne Hodžkino limfoma pagydoma.

Parengta pagal American Cancer Society (cancer.org), Egton Medical Information Systems (patient.co.uk), Medscape (medscape.com), MNT (medicalnewstoday.com), NIAID (niaid.nih.gov), WebMD (eMedicineHealth.com), Lymphoma Research Foundation (lymphoma.org) informaciją.

Daugiau informacijos: https://www.iveikvezi.lt/kraujo-vezys/limfoma/

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite