S. Skvernelis: neliečiamųjų laikai baigėsi

Vilnius
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Premjeras Saulius Skvernelis, komentuodamas apie 8 teisėjų galimai vykdytą korupcinę veiklą, teigia, kad Lietuvos teismų sistemoje yra rimtų problemų. Pasak jo, teisėjai, kurie naudojosi suteiktais įgaliojimais savo, o ne valstybės gerovei kurti, turi sulaukti tinkamo atpildo.

,,Skaidrūs ir nepriklausomi teismai yra teisinės valstybės pagrindas. Prieš aštuonis teisėjus pradėtas baudžiamasis persekiojimas yra signalas, kad Lietuvos teismų sistemoje yra rimtų problemų, kurios turi būti nedelsiant sprendžiamos. Noriu padėkoti tarnyboms už drąsą. Žinau, kad Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba atliks savo darbą, bet tai, kad kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu įtariami Lietuvos Aukščiausiojo, Apeliacinio, Vilniaus apygardos administracinio ir kitų teismų teisėjai, rodo, su kokio masto problemomis susiduriama“, - feisbuko paskyroje teigė S. Skvernelis.

,,Gražus fasadas gali slėpti sistemines ydas viduje. Garsios kalbos apie teismų reformą gali užgožti nemalonius faktus, bet nuo jų niekur nedingsi. Su tokiomis teismų sistemos spragomis susidurdavę žmonės ne tik nusivildavo teisingumu, bet ir jiems buvo padaroma didelė žala“, - teigė jis.

S. Skvernelis pabrėžė, kad turi būti tobulinama teisėjų atrankos ir patikros sistema, turi geriau veikti savireguliacijos institucijos, turi būti įdiegti papildomi saugikliai.

,,Valstybė turi apsivalyti, turi būti tobulinama teisėjų atrankos ir patikros sistema, turi geriau veikti savireguliacijos institucijos, turi būti įdiegti papildomi saugikliai. Žinau, kiek daug teisėjų sąžiningai ir garbingai atlieka kasdienes pareigas. Jie turi būti apsaugoti nuo nusikalstamo spaudimo, o tai bandantys daryti asmenys turi būti traukiami atsakomybėn“, - teigia premjeras.

S. Skvernelis pabrėžė, kad asmenys, kurie naudojosi suteiktais įgaliojimais savo, o ne valstybės gerovei kurti, turi sulaukti tinkamo atpildo.

,,Neliečiamųjų laikai baigėsi. Šią pamoką turi išmokti visi - ir politikai, ir tarnautojai, ir teisėjai, ir gydymo įstaigų vadovai. Valstybėje siekiame nulinės tolerancijos korupcijai, o asmenys, kurie dengėsi tvirtais partiniais stogais ar naudojosi suteiktais įgaliojimais savo, o ne valstybės gerovei kurti, turi sulaukti tinkamo atpildo“, - teigė premjeras.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teikimą ir vadovaudamasi Konstitucija bei Teismų įstatymu, pasirašė dekretus, kuriais leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti net 8 teisėjų laisvę bei sustabdė jų įgaliojimus iki galutinių sprendimų ikiteisminiuose tyrimuose arba baudžiamosiose bylose įsiteisėjimo.

Skirtingomis korupcinėmis veikomis - kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.

Generalinio prokuroro sprendimu dėl šių veikų, atskleidžiančių teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą, pradėti keli ikiteisminiai tyrimai.

Pagal Lietuvos Konstituciją teisėjas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, ar kitaip suvaržyta jo laisvė tik gavus Seimo, o tarp Seimo sesijų - Respublikos Prezidento sutikimą.

Leisdama patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn prezidentė pabrėžė, kad nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu, todėl būtina apsivalyti iki galo. Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo kertinis abiejų prezidentės kadencijų prioritetas.

ELTA