REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Spalio 18 d. 13:38

S. Gentvilas: statybininko kortelė galėtų labai pigiai išgelbėti statybų sektorių nuo „šešėlio“

Vilnius

Dainiaus Labučio nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


103638

Seimo narys, liberalas Simonas Gentvilas sako, kad statybininko kortelė labai pigiai gali išspręsti „šešėlio“ statybų sektoriuje problemą.

„Statybininko kortelė yra tai, kas galėtų labai pigiai jau šiandien išgydyti visą sektorių ir valstybę nuo reikšmingo „šešėlio“. (...) Turėtume nukreipti dėmesį ne į naujus mokesčius, o įtraukti „šešėlyje“ dirbantį verslą į legalią ekonomiką“, – spaudos konferencijoje Seime penktadienį sakė S. Gentvilas.

Remdamasis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, jis teigė, kad potencialiai nesurinktų mokesčių dydis statybų sektoriuje yra apie pusė milijardo eurų.

„Vien šių metų pirmą ketvirtį statybų bendrovėse vidutinis atlyginimas Lietuvoje buvo 12 proc. mažesnis nei vidutinis šalies uždarbis. Visi savęs paklauskime – mūsų pažįstami statybininkai uždirba mažiau nei šalies vidurkis ar daugiau“, – kalbėjo parlamentaras.

Tuo metu, pasak jo, 16 proc. statybų įmonių atlyginimas yra mažesnis nei minimalus, o reikšmingoje dalyje įmonių 50 proc. darbuotojų sudaro statybų darbų vykdytojai.

Pasak parlamentaro, pernai 66 proc. visų negalaus darbo atvejų buvo užfiksuoti statybų sektoriuje.

„Sąžiningai dirbančios statybų bendrovės dirba konkurencijoje su mokesčių nemokančiomis statybų bendrovėmis ir užuot ieškoję, kaip padėti iš „šešėlio“ ištraukti įmones statybų sektoriuje, apmokestiname sąžiningai dirbančias bendroves, kurios moka mokesčius, oficialiai deklaruoja“, – tikino Seimo narys.

Trečiadienį Vyriausybė posėdyje pritarė Statybos įstatymo projektui, kuriuo būtų įtvirtinama pareiga rangovui ir savarankiškai dirbančiam fiziniam asmeniui, vykdančiam individualią veiklą ir atliekančiam statybos darbus civilinių sutarčių pagrindu, atlikti statybvietėje statybos darbus tik turint vadinamąją statybininko kortelę.

Statybininko kortelės sistemos tvarkytojas būtų Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Nurodytiems asmenims nuolatinis statybininko SID kodas būtų suteikiamas neterminuotai.

Tuo metu Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas valstybės institucijoms siūlo neeikvoti valstybės biudžeto bei naudoti jau veikiančią ir asociacijos vystomą Statybininko kortelių išdavimo sistemą STATREG.

Paskutiniame Trišalės tarybos posėdyje dėl Statybininko kortelės darbdaviai ir profsąjungos nepritarė, kad kortelių administravimo funkcija būtų skiriama valstybei. Asociacijos specialistų nuomone, statybų sektoriuje nelegaliai dirba net apie 22-23 tūkst. asmenų, todėl LSA nariai, nebegalėdami konkuruoti su tais, kurie nemoka mokesčių, 2015 m. priėmė sprendimą diegti Statybininko kortelę Lietuvos statybų rinkoje.

Statybininko (STATREG) kortelėje yra kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita. Todėl kiekvienas kortelę turintis darbininkas gali užsakovui greitai ir paprastai įrodyti, kad turi reikiamas kompetencijas darbui atlikti.

Įvairių frakcijų atstovai yra įregistravę įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūlo nustatyti rangovams pareigą realiuoju laiku vesti rangovo darbuotojų, rangovo (kai rangovas yra fizinis asmuo), kitų statybos dalyvių darbuotojų ir bet kokių kitų statybvietėje esančių fizinių asmenų buvimo statybvietėje laiko apskaitą. Šiuo metu tokios prievolės nėra.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA