Rykantuose vaikai paukščių sugrįžimo dieną iš popieriaus lankstė sparnuočius

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pagal mūsų protėvių požiūrį paukščiai, kaip Dangaus ir Žemės ryšininkai, Žiemos ir Pavasario pranašai, buvo ypatingai garbinami. Visi trys pavasario mėnesiai vadinami paukščių vardais. Bet nė vienas metų mėnuo neturi tiek daug paukščių pagerbimo švenčių, kiek kovas: kovarnio, pempės, 40-ies paukščių dienos, Gandrinių.

40-ies paukščių diena simbolizuoja mūsų krašto paukščių sugrįžimą. Yra manoma, jog apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę.

Nuo seniausių laikų 40-ies paukščių dieną lietuviai sieja su besikartojančiais gyvosios ir negyvosios gamtos sezoniniais reiškiniais, žemdirbystės tradicijomis. Žmonės tikėdavo, kad jeigu kovo 10-ąją šaldavo, tai šalnos laikysis dar 40 parų. Paukščių diena Lietuvoje pirmą kartą buvo pažymėta prieš 90 metų. Tada ją organizavo vienas žymiausių Lietuvos gamtininkų prof. Tadas Ivanauskas.

Kovo 9 dieną Rykantų bibliotekoje vyko edukacinė valandėlė vaikams „Sugrįžimas“, kurios metu vaikai stebėjo vaizdo medžiagą apie paukščių įvairovę, susipažino su knygelėmis apie sparnuočius, klausėsi paukščių balsų. Vaikai buvo raginami pasidaryti inkilus bei taip pasitikti parskrendančius sparnuočius.

Antroje renginio dalyje dalyviai susipažino su japoniško popieriaus lankstymo menu – origamiu. Jie sužinojo, kad origamiais taip pat vadinami ir patys lankstiniai. Lankstinis iš vieno popieriaus lapo vadinamas „tikru origamiu“. Jį lankstant nėra naudojamos žirklės ar klijai. Popieriaus lankstymo menas arba origamis buvo žinomas jau nuo 500 m. prieš Kristų.

Origamis iš tiesų atsirado Kinijoje, tačiau po kelių šimtmečių šį meną ištobulino japonai, o paskui popieriaus lankstymo manija „užsikrėtė“ kiti pasaulio kraštai. Labiausiai žinomas pasaulyje origamis – „gervė“. Legenda sako, kad jei žmogus išlanksto 1 000 gervių, tai išsipildo noras. Vaikai susipažino su mergaitės japonės Sadako Sasaki gyvenimo istorija, kuri susirgo leukemija dėl Chirosimos atominio bombardavimo 1945 metais. Ji nuoširdžiai tikėjosi pasveikti jei sulankstys 1 000 gervių, bet, deja, mirė.

Bibliotekoje susirinkę vaikai paukščių sugrįžimo dienos proga noriai mokėsi lankstyti sparnuotį, kuris kiekvieną rudenį migruoja į šiltesnius kraštus. Lankstymo menas tai – užimtumas, kuris ugdo, ramina, žadina kūrybiškumą, grožį ir kantrybę.