Angle down Atgal

Ru­dens ly­gia­die­nio šven­tė­je ug­nies ne­trūks

Rug­sė­jo 22 d., tre­čia­die­nį, 19 val. Ža­liū­kių ma­lū­ni­nin­ko so­dy­bo­je vyks tra­di­ci­nė Ru­dens ly­gia­die­nio šven­tė. Pa­sak Si­gi­tos Mil­vi­die­nės, Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Et­nog­ra­fi­jos sky­riaus ve­dė­jos, per ru­dens ly­gia­die­nį lau­kia ne tik ožio au­ko­ji­mas, bet ir vie­ny­bės lin­kė­ji­mas.
 

„Kviečiame visus susiburti į paskutinę kalendorinę rudens šventę ir apsilankyti Žaliūkių malūnininko sodyboje. Juk rugsėjo 22-ąją diena susilygina su naktimi – tai astronominė rudens pradžia“, – šypsosi S. Milvidienė.

Rugsėjo 22 d. švenčiama ir Baltų vienybės diena, kurią Lietuva ir Latvija švenčia nuo 2000-ųjų. Ji žymi Saulės mūšio datą, tad, ją minėdami su Žaliūkių malūnininko sodyboje užkuriama ugnimi, įsiliejame į Baltų vienybės ugnies sąšauką. Žemaitijoje ugnis būna užkuriama ant visų piliakalnių, kitų aukštesnių vietų, ši diena minima ir Latvijoje, ir netgi Gudijoje.

Daugelis šiauliečių, pravažiuojančių pro Žaliūkių malūnininko sodybą, mato kieme iškilusias tris nendrių skulptūras ir pagalvoja, kad rudens lygiadienio proga jos bus sukūrentos. „Šios Redos ir Arūno Uogintų skulptūros, kurių trečioji – meška, sudegintos nebus. Jomis bus galima pasigrožėti ir sužinoti, ką simbolizuoja meška rudens lygiadienį ir ką simbolizuoja kitos skulptūros – jautis, rasa. Skulptūros sukurtos iš nendrių, ilgaamžės medžiagos, atlaikys lietų ir vėją, tad sodybos kieme stovės ne vienus metus“, – kalba etnografė.

Kaip ir kasmet, šventėje bus atliekamas simbolinis ožio aukojimo ritualas. Gilioje senovėje buvo aukojamas tikras ožys, o šiais laikais etnokultūros mylėtojai aukoja nendrinį ožį. „Ugnies sodyboje tikrai netrūks – degs laužas ir ožys. O prie laužo su mumis bus folkloro ansambliai „Vieversėlis“ ir „Gasužis“, kurių repertuare yra dainų ir apie ožį, ir apie mešką“, – intriguoja S. Milvidienė.

Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite