Angle down Atgal

Ru­dens ly­gia­die­nio šventė­je – ožio au­ko­ji­mas ir vie­nybės linkė­ji­mas

Ne pir­mus me­tus va­sa­riškų šven­čių šur­mulį Ža­liū­kių malū­ni­nin­ko so­dy­bo­je vai­ni­kuo­ja ru­dens ly­gia­die­nio šventė. Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Et­nog­ra­fi­jos sky­riaus vedė­ja Si­gi­ta Mil­vi­dienė sa­ko, kad per ru­dens ly­gia­dienį lau­kia ne tik ožio au­ko­ji­mas, ug­nies par­ne­ši­mas į trobą, bet ir vie­nybės linkė­ji­mas.

– Rugsėjo 22 d. 19 val. daug metų kviečiame šiauliečius Žaliūkių malūnininko sodyboje paminėti dvi reikšmingas šventes: rudens lygiadienį, senovėje vadintą rudens lyge, ir Baltų vienybės dieną, kurią Lietuva ir Latvija švenčia nuo 2000-ųjų metų. Ji žymi ir Saulės mūšio datą, ją minėdami įsijungiame ir į Baltų vienybės ugnies sąšauką.

Svarbiausias šventės akcentas – ožio aukojimas. Keletą dešimtmečių įvairiose Lietuvos vietose yra deginamos šiaudinės skulptūros, tarp kurių būna ir šiaudinis ožys. Jis deginamas prisimenant baltiškus, pagoniškus papročius, dėkojant dievams už gerą metų derlių.

Šiauliuose mes, ko gero, pirmieji pradėjome tą daryti, tradicijų laikysimės ir šiemet – saulei nusileidus, paaukosime šiaudinį ožį. Atliksime dar vieną apeigą, atėjusią iš pačių seniausių laikų, – ugnies parnešimą į trobą. Nuo pat Žaliūkių malūnininko sodybos atidarymo per Jonines iš trobos išnešame ugnį į lauką ir ja uždegame Kupolinių aukurą, o iš rudens lygiadienio laužo parneštos ugnies troboje užkuriame duonkepio krosnį.

Malūnininko sodyboje lauks ir linksma liaudiška vakaronė, kurioje bus galima pasiklausyti svečių iš Baisogalos ir Radviliškio – kapelijos „Dainoriai“, folkloro ansamblio „Aidija“, Šiaulių miesto folkloro ansamblių „Vieversėlis“, „Gasužis“.

Šventės dalyvių prašome nepamiršti apsauginių kaukių, laikytis saugaus atstumo.

Rudens lygiadienio šventė Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73) vyks rugsėjo 22 d. nuo 19 val. Įėjimas nemokamas. Rėmėjai: LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.

Reklama

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite