Angle down Atgal

Režisieriaus Arvydo Baryso filmo „Dovana Lietuvai. Kazimiero Skučo Rimorystės muziejus“ premjera Veiveriuose

Gražų penktadienio vakarą šalia medžiu kvepiančio Rimorystės muziejaus Veiveriuose ir vėl – sujudimas. Po rudenį pristatyto Arvydo Baryso filmo ištraukos apie Klebono Kazimiero Skučo surinktą ekspoziciją su nekantrumu buvo laukiama filmo „Dovana Lietuvai. Kazimiero Skučo Rimorystės muziejus“, kuris su atida, meile žmogui ir atsakomybe ateinančioms kartoms pasakoja apie jau užmarštin benueinančią rimoriaus profesiją, Lietuvos istoriją, Veiverių krašto papročių paslaptis, Klebono Kazimiero darbščias rankas ir pagarbą darbui.

Klebono meilė arkliams ir rūpestis jais padėjo surinkti įspūdingą kolekciją. Ji keletą metų buvo prisiglaudusi nedideliame namelyje, o 2020 m. vasarą persikėlė į naują, nuostabiai gražų Jūratės Mieldažienės suprojektuotą, Mildos Skučas Napjus lėšomis bei kunigo Kęstučio Vosyliaus rūpesčiu pastatytą rąstinį muziejaus pastatą. Muziejų prižiūrėti ir lankytojams pristatyti klebonui padeda Veiverių bibliotekininkė Oksana Venckūnienė.
Operatoriaus ir režisieriaus Arvydo Baryso filmas pristato rimorystės amatą, ilgus metus padėjusį išgyventi artojui, kartu su žirgu dirbusiam žemę, auginant Lietuvą, kad jos vaikai galėtų ją garsinti ir tausoti.
Po ilgo karantino, sulaukus galimybės susitikti, iki vėlyvo vakaro skambėjo akordeonistų Aleksandro Kirkos ir Aurelijaus Stundžėno atliekama muzika ir netilo dainos. Visi susirinkusieji tarsi tęsė filmo istoriją apie amatą, muziejų ir žmones, kuriančius, mylinčius, tikinčius. Darbščios ūkininkės Linos Pažėrienės rūpestis neleido pamiršti lietuviško vaišingumo, duonos skalsos. Filmas apie mūsų krašto šviesuolį, garbės pilietį Kleboną Kazimierą Skučą lieka taip pat šalia surinktų eksponatų. Šia Arvydo Baryso dovana galės pasidžiaugti visi aplankę muziejų, pasiklausę  klebono pasakojimų. Nuoširdus ačiū kūrėjui, labai gražiai papasakojančiam apie nepaprastai svarbų Lietuvos istorijos puslapį.
Renginio metu buvo galima susipažinti su itin retais knygų egzemplioriais iš klebono Kazimiero Skučo kolekcijos: „The royal mews“ („Karališkosios arklidės“) ir „Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktuvėms paminėti albumu 1430-1930“, išleistu 1933 m. Suskaitmenintą pastarosios knygos versiją galima peržiūrėti Veiverių bibliotekoje. Už šią puikią Archyvų metams skirtą dovaną biblioteka dėkoja Linai Pažėrienei.
Daiva Venclovienė

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite