REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Lapkričio 9 d. 13:35

Retas reginys: lapkritį įvyks Merkurijaus tranzitas per Saulę (vaizdo įrašas)

Vilnius

NASA nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


98636

Trylika kartų per kiekvieną šimtmetį, stebint iš Žemės Merkurijaus planeta kerta Saulės diską. Tai dar vadinama tranzitu. Paskutinį kartą šis reiškinys vyko 2016 metų gegužės 9 d., o artimiausias mūsų laukia jau 2019 m. lapkričio 11 d. ir tai bus paskutinis kartas iki pat 2032 metų.

Tranzitas toli gražu neprilygsta visiškam Saulės užtemimui ir jis negali būti matomas plika akimi, taigi ko gali prireikti norint išvysti šį fenomeną?

729482bb.jpg

Kas yra Merkurijaus tranzitas?

Tranzitas per Saulę vyksta kuomet planeta keliauja tarp Saulės ir Žemės.

Mėnulis visiškai Saulę uždengia kartą per maždaug 18 mėnesių, tačiau vidinių planetų, tokių kaip Merkurijus ir Venera, tranzitai yra kur kas retesni.

Paskutinis Veneros tranzitas vyko 2012 metų birželio 6 d. ir kitas bus tik 2117 metų gruodžio 11 d. Tai yra vienas rečiausių astronominių reiškinių.

Merkurijaus tranzitai yra kur kas dažnesni ir per kiekvieną šimtmetį įvyksta 13 kartų, visada tai būna gegužės arba lapkričio mėnesiai.

Kas gali būti matoma Merkurijaus tranzito metu?

Mažyčio juodo Merkurijaus disko kelionė per Saulės diską truks apie penkias su puse valandos. Jis diską kirs iš rytų į vakarus.

Kuo Merkurijaus tranzitas yra įdomus?

Veneros tranzitas yra garsus dėl to, kad jis padeda mokslininkams aiškintis Astronominį vienetą (AU) – vidutinį nuotolį nuo Žemės iki Saulės, o tai jie daro matuodami kur tuo pačiu metu skirtingose Žemės vietose Saulės diske atrodo esanti Venera.

Šiomis dienomis tranzitai astronomams pasitarnauja ieškant kitų pasaulių, egzistuojančių aplink tolimas žvaigždes.

„Tranzitus galima panaudoti kaip egzoplanetų analogus,“ – sakė dr. Robert Massey iš Karališkosios astronomijos draugijos.

2014 metų birželio 3 d. NASA marsaeigis „Curiosity“ stebėjo Merkurijaus tranzitą ir tai tapo pirmu atveju istorijoje, kuomet planetinis tranzitas buvo stebėtas iš kito dangaus kūno, išskyrus Žemę.

Kaip saugiai stebėti Merkurijaus tranzitą?

Net nesugalvokite plika akimi žiūrėti tiesiai į Saulę ir dar pavojingiau tai daryti per neapsaugotą teleskopą.

Merkurijus yra mažas ir tai toli gražu nebus visiškas Saulės užtemimas, tad net ir užtemimui skirti akiniai čia nepadės.

Tačiau jei jūs suprojektuosite jo vaizdą per trikojį montuojamąjį teleskopą ar žiūronus ant baltos kortelės gabalėlio, tuomet galėsite matyti Saulės diską ir per jį, taškelio pavidalu, keliaujantį Merkurijų.

Kita galimybė yra priešais teleskopą pridėti saulės filtrą ir stebėti šį reiškinį kaip įprastai, per okuliarą.

Saugiausias būdas stebėti šį reiškinį, tai observatorijoje arba stebėti jį drauge su astronomijos mėgėjų grupe.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA