REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Spalio 1 d. 14:05

Respublikinė Šiaulių ligoninė ragins gyventojus atpažinti insultą

Šiauliai

Zitos KATKIENĖS nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


101323

Respublikinės Šiaulių ligoninės iniciatyva spalio mėnesį bus skiriama daug dėmesio kelti visuomenės sąmoningumą insulto klausimu. Pasak ligoninės vadovo Remigijaus Mažeikos, Šiaulių apskrityje mirtingumo ir neįgalumo nuo insulto rodikliai yra vieni blogiausių, tad būtina imtis ryžtingų priemonių, kad situacija keistųsi. Ligoninė nuodugniai peržiūri pacientų su ūmiu galvos smegenų insultu priežiūros procesus – bus siekiama tapti insulto kompetencijos centru, kuris savo rezultatais nenusileistų vakarų standartams, daroma viskas, kad kuo daugiau pacientų, ištikus ūmiam insultui, kuo greičiau gautų modernų kraujotaką atstatantį gydymą. Tačiau vien ligoninės pastangų reikšmingam pokyčiui neužteks: medikai vienys visus sveikatos sistemos dalininkus, švies visuomenę, gyventojų bendruomenes kuo greičiau atpažinti insulto simptomus.

Kai laikas pagalvoti apie insultą

Planuojama iki spalio 29-osios – Pasaulinės insulto dienos - kuo plačiau skleisti informaciją apie klastingą, pernelyg daug gyvenimų nusinešančią ligą – insultą. Surengtas pirmas posėdis, kurio metu ligoninės medikai bendravo su Teritorinės ligonių kasos specialistais, Visuomenės sveikatos biurų, Greitosios medicinos pagalbos stoties bei pacientų organizacijų nariais ir tarėsi, kaip žinią apie insulto profilaktiką ir pirmųjų ligos simptomų atpažinimą skleisti visuomenėje.

Anot skubiosios medicinos gydytojo Martyno Gedmino, šiauliečiai – kantrūs žmonės, tad ir pirmuosius ligos simptomus linkę nekreipti dėmesio, galvodami, kad savijauta gerės savaime. Gydytojas sako, jog kiekvienas žmogus turi pagalvoti apie insultą, jei staiga nusilpsta ranka, perkreipia vieną veido pusę ar sutrinka kalba ir žmogus ima kalbėti nerišliai. O svarbiausia, įtarus insultą, kuo greičiau kreiptis į medikus - šiuo metu galima taikyti pažangų smegenų kraujotaką atstatantį gydymą, tačiau jį būtina pradėti per kelias valandas nuo simptomų pradžios. Susitikimo dalyviam medikas pristatė ligoninėje esančias galimybes teikti skubią pagalbą žmonėms, ištiktiems šios klastingos ligos. Tačiau visa ši pagalba gali būti bevertė, jei nesuskumbama laiku ieškoti pagalbos.

Todėl medikai viliasi, kad kiekvienas žmogus, žinodamas pirmuosius ligos simptomus, nedelstų ir ieškotų pagalbos. Jeigu įtariate, kad žmogų ištiko insultas, bet dėl to nesate tikras, medikai pataria atlikti nesudėtingą FAST testą – sunegalavusiam žmogui tereiks atlikti keturias nesudėtingas užduotis.

1) Veidas (F – face) – paprašykite sunegalavusio žmogaus nusišypsoti: taip įvertinsime, ar nenukaro viena veido pusė;

2) Rankos (A – arms) – paprašykite paciento pakelti į viršų abi rankas. Įvertinkite, ar viena kuri nekrinta žemyn, galbūt jos iškelti žmogus negali;

3) Kalba (S – speech) – paprašykite paciento pasakyti paprastą sakinį. Taip įvertinsime, ar jo kalba nėra keista ar nelogiška;

4) Laikas (T – time) – jeigu bent vieną iš užduočių pacientui atlikti buvo sunku, būtina skubiai kreiptis į medikus. Kiekviena minutė yra aukso vertės, laikas – tai smegenys!

Reikia visų indėlio

Į pirmąjį posėdį susirinkę specialistai sprendė, kaip informaciją apie insulto požymius ir skubios medikų pagalbos svarbą pateikti visuomenei. Posėdyje dalyvavę specialistei siūlė informaciją bei lankstinukus dalinti renginių metu, buvo siūloma kreiptis ir į dvasininkus, kurie Šv. Mišių metu galėtų suteikti informaciją bažnyčios lankytojams, tarp kurių nemažai rizikos grupėje esančių žmonių. Planuojama Visuomenės sveikatos biuruose rengti mokymus, kaip pateikti visuomenei šią svarbią informaciją. Anot gydytojo M. Gedmino, ligoninė deda dideles pastangas ir siekia tapti insulto kompetencijos centru, tačiau norint pasiekti reikšmingų rezultatų mažinant mirštamumą bei neįgalumą nuo insulto, reikia visų dalininkų indėlio ir pastangų, didinant visuomenės informuotumą atpažinti šios ligos simptomus. Taip pat, reikia didesniu pastangų pirminei ir antrinei prevencijai iš partnerių, kurie žmonių sveikata rūpinasi už ligoninės ribų“.

Tikslas – visuomenės sąmoningumo didinimas

Insulto gydymo pertvarka, kurią siekiama įdiegti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, anot mediko, bus kaip katalizatorius į procesą įtraukiant daugelį partnerių, kad būtų galima skirtingais lygiais veikti į insulto problematiką.

Ligoninės specialistai, turintys pakankamai kompetencijos, pasiryžę parengti dalomąją medžiagą, pristatymus bei kitas pradines informacinės kampanijos priemones: kurti video klipus, rengti pranešimus spaudai, straipsniai, plakatus. Taip pat bus apmokomi skleisti informaciją apie ankstyvą insulto simptomų atpažinimą bei prevenciją ligoninės partneriai - visuomenės sveikatos biurų darbuotojai, šeimos medicinos centrų, pacientų organizacijų, bažnyčios ir kitų institucijų atstovai. Medikų tikslas, kad visuomenės sąmoningumo didinimas taptų ilgalaike intervencija, kuri duotų reikšmingus rezultatus.

Spalio mėnesį numatomi tokie renginiai insulto tema:

Spalio 2 d. 13 val. - pokyčių pristatymas regiono GMP stočių darbuotojams ligoninės Chirurgijos korpuso (V. Kudirkos 99C) didžiojoje auditorijoje.

Spalio 8 d. - susitikimas su Teritorinės ligonių kasos ir Visuomenės sveikatos biurų atstovais, kurio metu bus pristatyta atnaujinta insulto dalomoji medžiaga, vykdomi insulto simptomų atpažinimo mokymai bei pristatoma informacinė medžiaga, kurią biurų darbuotojai galės naudoti vykdami į bendruomenes.

Spalio 11 d. - pacientų organizacijų konferencija Šiaulių viešbutyje, kurios metu pristatomas pranešimas „Auksinės insulto minutės“ apie pokyčius ligoninėje bei simptomų atpažinimo svarbą.

Spalio 29 d. - Pasaulinės insulto dienos proga, ligoninėje vyks konferencija „Auksinės insulto minutės - laikas veikti!“, į kurią bus kviečiamos su insulto priežiūra bei pirmine ir antrine prevencija susijusios institucijos ir organizacijos. Konferencijos metu bus pristatomas kiekvienos šalies indėlis ir lūkesčiai gerinant sergamumo bei mirštamumo nuo insulto rezultatus.

Konferencijos pabaigoje dalyviai bus kviečiami pasirašyti memorandumą, kuriuo įsipareigojama 2020-aisiais aktyviai veikti insulto srityje, įsteigiant Šiaulių regiono insulto komitetą. Jis apjungs visuomenines, viešojo bei privataus sektoriaus organizacijas, kuriant sveikatos kultūrą Lietuvoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA