Angle down Atgal

Renkame Metų knygą

Metų knygos rinkimai vykstantys kasmet nuo 2005 m. jau tapo svarbiu tradiciniu Lietuvos kultūros įvykiu.

Šią akciją inicijavo Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija bei Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Jos metu pristatomi geriausi praeitais metais išleisti lietuvių literatūros kūriniai vaikų, paauglių, suaugusiųjų, poezijos knygų, o nuo 2018 metų ir publicistikos bei dokumentikos kategorijose.

Metų knygos rinkimuose dalyvaujančias knygas ekspertai skelbia kiekvieną rudenį. Rinkimuose gali dalyvauti šiuolaikinių lietuvių autorių parašytos knygos, kurios buvo išleistos nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos iki einamųjų metų rugpjūčio 31 dienos.

Akcijos metu skaitytojai iš skelbiamų knygų penketukų išrenka Metų knygas, o jų laureatai tradiciškai apdovanojami Vilniaus knygų mugėje.

Metų knygos rinkimuose vaikiškos literatūros kategorijoje tradiciškai dalyvauja ir Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ skaitytojai.

Vaikai supažindinami su vaikiškų knygų penketuku. Šiuo tikslu organizuojami žodiniai ir vaizdiniai renginiai. Skatinama balsuoti už patikusias knygas.

Bibliotekoje veikia Metų knygos rinkimuose dalyvaujančių knygų (knygų vaikams grupėje) paroda.

Jau įvyko Vytauto V. Landsbergio knygelės vaikams „Pūkis karalius“, dalyvaujančios „Metų knygos rinkimai 2019“ akcijoje, pristatymas. Vaikai supažindinti su rašytoju ir jo kūryba.

Skaitant apie lapiuką Pūkį vaikams kilo įvairių klausimų – iš ko padaryta karūna, ar tikrai karališkai skanus varveklis, ką reiškia karališkai rūpintis artimaisiais, koks yra karališkas elgesys.

Po visų klausimų-atsakymų buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvėlės, kurių metu vaikai pasigamino po lapiuką Pūkį.

Vėliau buvo aptartos ir visos vaikiškų knygų penketuko knygos: Tomo Dirgėlos ir Dalios Karpavičiūtės „Benas – sapnų siuvėjas“; Vytauto V.; Landsbergis ir Dalios Karpavičiūtės „Pūkis karalius“; Pauliaus Norvilos ir Jurgos Šulskytės „Strykt pastrykt!“; Ignės Zarambaitės ir Vandos Padimanskaitės „Stebuklingi senelio batai“; Dovilės Zavedskaitės ir Jurgos Šarmavičiūtė „Lietus ir skafandras“.

Tuo Metų knygos rinkimuose dalyvaujančių knygų pristatymai nesibaigė. Į biblioteką susipažinti su rinkimuose dalyvaujančiomis knygelėmis renkasi ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigų ugdytiniai.

Šiandien bibliotekoje apsilankė Kazimiero Paltaroko gimnazijos pirmokai. Jie dalyvavo Pauliaus Norvilos linksmos paveikslėlių knygelės apie šiuolaikinį kiškį „Strykt pastrykt“ pristatyme. Knyga pristatyta pagal suporuotų knygų metodą kartu skaitant Isolde Stark knygą „Apie ežį, kuris mėgino tapti kitu žvėrimi“. Šiuo metodu „suporuojamos“ panašios savo tema, aprašomu laikotarpiu knygos, kai pagrindiniai veikėjai išgyvena tą patį jausmą, atsiduria panašiose aplinkybėse ar panašiai.

Susirinkusiai grupei buvo skaitomos abi knygelės, tuomet abi istorijos aptartos, vaikai analizavo, kėlė klausimus ir ieškojo atsakymų, lygino veikėjus, jų išgyvenimus, priimtus sprendimus ir pasekmes. Po aptarimo vaikai pasiskirstė į dvi grupes ir gavo skirtingas užduotis – viena grupė kūrė savo knygeles, o kita turėjo „užauginti“ ežiui spyglius.

Susitikimo pabaigoje bibliotekininkė pakvietė vaikus skaityti vaikiškų knygų penketuko knygas ir balsuoti už labiausiai patikusią. Skaityti knygas ir dalyvauti Metų knygos rinkimuose 2019 biblioteka kviečia ir visus savo skaitytojus.

Vyresn. bibliotekininkė Nijolė Podrigailė

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite