REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Gruodžio 5 d. 15:16

Religinio turizmo idėjos – pasaulio populiarumo viršūnėje

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


22403

Raseinių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir ūkio departamento direktorė Indrė Antanaitienė ir Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Armandas Mockus buvo išvykę į komandiruotę Portugalijoje. Pagrindinis vizito tikslas – užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Ourem savivaldybe, kurioje yra religinių turistų ir piligrimų gausiai lankoma Šv. Mergelės Marijos apsireiškimo vieta – Fatima. Šiemet joje buvo švenčiamas Šv. Mergelės Marijos apsireiškimo 100 metų minėjimas.


Foto galerija:

dsc-1083-31125.jpg
dsc-1092-31126.jpg
dsc-1144-31127.jpg
dsc-1152-31128.jpg
dsc-1193-31129.jpg
dsc-1273-31130.jpg

Apie šį vizitą ir jo naudą Raseinių rajono savivaldybei paprašėme papasakoti Ekonomikos ir ūkio departamento direktorę I.Antanaitienę.

Kongrese – temų įvairovė

Dalyvavome Tarptautiniame religinio turizmo ir piligrimystės kongrese, kurio pirmoje ir antroje sesijose klausėmės pranešimų bei Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos šalių narių ministerijų, universitetų bei turizmo organizacijų atstovų, ekspertų debatų įvairiomis temomis.

Pranešimų metu buvo atsakyta į klausimus, kokiomis priemonėmis yra saugomos šventos tradicijos ir šventos vietos kitose pasaulio šalyse (Portugalijoje, Paragvajuje, Šri Lankoje, Makedonijoje, Maltoje, Brazilijoje, Konge, Pietų Korėjoje, Etiopijoje, Ispanijoje), kaip apsaugoti ir valdyti tokių vietų turizmo srautus, kaip padaryti tokias vietas prieinamas turistams ir turizmo maršrutuose jas paversti piligrimus pritraukiančiomis kryptimis.

Diskutuojant šia tema, buvo išklausytas ir Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo generalinio sekretoriaus patarėjo Lietuvai Evaldo Gusto pranešimas apie Lietuvos piligriminio turizmo vietas, pristatytas Šiaulių rajone esantis Kryžių kalnas, įkūnijantis lietuvių kryždirbystės tradiciją, kurią UNESCO yra įtraukusi į Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą.

Religinio turizmo vaidmuo darniam ekonomikos augimui ir vietos bendruomenių socialiniam įsitraukimui – taip pat buvo aktuali diskusijų tema. Renginio dalyviai buvo supažindinti, su kokiais iššūkiais susiduria vietinė ir regioninė valdžia, kurioje yra vystomas religinis turizmas (viešosios infrastruktūros kūrimo, objektų apsaugos ir turistų saugumo užtikrinimo, aplinkos apsaugos ir švaros užtikrinimo ir kiti klausimai).

Kaip pristatyti ir populiarinti vertybes ir nematerialų paveldą (ypač svarbu dalyvauti vietos bendruomenei, tikėti tuo, kas pristatoma religiniam turistui, pristatyti istorijas apie apsireiškimus ir kitas religines vertybes). Kai kuriose Portugalijos vietose jų gyventojai yra įkūrę net 400 prekybos vietų, kuriose galima įsigyti religinių suvenyrų.

Be to, įrengtuose Fatimos gyventojų viešbučiuose yra net 5000 vietų, kuriose eksponuojami daugybė detalių, interjero puošimo elementų, susijusių su religija, Šv. Mergelės Marijos apsireiškimu. Visi viešbučiai aprūpinti naujausia informacija apie religinio turizmo vietas, maršrutus, muziejus ir artimiausius renginius.

Buvo pristatytos ir Europoje vykdomos iniciatyvos, projektai, kurie skatina darnų turistus priimančių teritorijų vystymą (vykdomi jaunimo mainai, mokymai, skatinamas amatininkų bendradarbiavimas, mokomi turizmo politiką formuojantys bei rinkodarą vykdantys specialistai ir pan.).

Naudingi susitikimai

Kongreso metu aš ir Armandas Mockus susitikome su Lietuvos ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus atstove Egle Kudzmaniene. Ji pritarė Raseinių rajono savivaldybės vizijai dėl piligriminio turizmo plėtros Šiluvoje ir konsultavo dėl galimybių dalyvauti tarptautinėse piligriminio turizmo skatinimo programose bei šiomis temomis planuojamose konferencijose Lietuvoje ir Europoje.

JT Pasaulio turizmo organizacijos generalinio sekretoriaus patarėjas Lietuvai Evaldas Gustas supažindino Raseinių rajono savivaldybės administracijos atstovus su JT Pasaulio turizmo organizacijos generaliniu sekretoriumi Taleb Rifai bei pristatė Lietuvos Respublikos narystės šioje organizacijoje reikšmę, teikiamą nauda ir galimybes Lietuvai bei turizmo sektoriaus atstovams.

Kongrese dalyvavo ir VšĮ Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė. Ji su Raseinių rajono savivaldybės administracijos atstovais pasidalijo žiniomis apie Kryžių kalno teritorijoje veikiančio turizmo centro sėkmės istoriją, didinančią turistų srautus ir užtikrinančią šio centro puikius finansinius rezultatus.

Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė pasiūlė bendradarbiauti plečiant Raseinių rajono savivaldybės ir Šiaulių miesto bei rajono savivaldybių teritorijose esančių piligriminių vietų populiarinimą (panaudojant ir Šiluvos bei Kryžių kalno potencialą), organizuoti pasitarimą kartu su VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centru „Atrask Raseinius“ dėl bendradarbiavimo ir veiksmų plano aptarimo.

Su kolega A.Mockumi susitikome ir su Portugalijos Respublikos Ourem savivaldybės meru Luis Miguel Albuquerque, mero pavaduotoju Natalio Reis bei Ekonominės plėtros ir turizmo departamento vadovu Fernando Paquim.

Jiems buvo pristatyta Raseinių rajono savivaldybė, Šiluvos šventovė, piligrimų keliai, į kurių maršrutus patenka Šiluva. Konkrečiai argumentavome, kad kreipiamės į Ourem savivaldybę dėl patirties mainų sudarant sąlygas religiniam turizmui.

Taip pat perdavėme oficialų Raseinių rajono savivaldybės mero Algirdo Griciaus pasiūlymą bendradarbiauti bei kvietimą apsilankyti Raseinių rajono savivaldybėje.

Ourem savivaldybės meras ir mero pavaduotojas domėjosi Šv. Mergelės Marijos apsireiškimo Šiluvoje istorija, Jono Pauliaus II piligrimų keliu, Raseinių rajono savivaldybės ir Šiluvos miestelio galimybėmis priimti turistus, ekonomine situacija, teiravosi vyriausiojo architekto A.Mockaus nuomonės apie Fatimos šventovės statinius.

Ourem savivaldybės vadovai patikino, kad jie yra pasirengę bendradarbiauti, ypač piligriminio turizmo srityje ir perdavė nuoširdžius linkėjimus mūsų rajono savivaldybės vadovams.

Kas dar svarbu ateičiai?

Kongreso trečioje ir ketvirtoje sesijose buvo skaitomi pranešimai, po kurių dalyviai toliau dalyvavo debatuose. Seulo, Pietų Korėjos, Ispanijos, Portugalijos ir Norvegijos atstovai pateikė informaciją apie religinio turizmo šalis, tinklus, sukurtas darbo grupes bei jų veiklą skatinant religinį turizmą.

Daugelyje šalių į religinio turizmo skatinimą ir tyrinėjimą yra įsitraukę ne tik šalių ministerijų atstovai, bet ir universitetai. Antai Norvegijoje yra įkurtas Nacionalinis piligrimų centras. Artimiausias Lietuvai, o kartu ir Šiluvai, tinklas sukurtas kaip tarptautinė darbo grupė „Europos šventovės“ (Shrines of Europe), kurios nariais yra Vokietija (Altotingas), Lenkija (Čenstahova), Šveicarija (Einsiedelnas), Portugalija (Fatima), Italija (Loreto), Prancūzija (Lurdas), Austrija (Mariazelas).

Į šio tinklo darbo grupę sieks patekti ir Raseinių rajono savivaldybė, pristatydama Šiluvos šventovę (žinoma, prieš tai parengusi religinių turistų tinkamam priėmimui skirtą programą ir suderinusi galimas apgyvendinimo, maitinimo vietas bei veiklos, kultūrines programas). Taip pat buvo pristatytas Šv. Jokūbo kelias, kurio asociacijos nare Lietuvoje yra ir Raseinių rajono savivaldybė.

Šioje sesijoje buvo akcentuota informacija ir apie tarpkultūrinį supratimą bei taikos skatinimą, panaudojant kultūrinius religinius maršrutus. Tai ypač svarbu priimant turistus iš nutolusių šalių. Siūloma ir Raseinių rajono savivaldybei peržiūrėti turistų tikslines grupes ir įvertinti pateikiamą informaciją ne tik kokiomis kalbomis ji pateikiama, bet ir koks turinys yra pateikiamas, kokia žinutė pristatoma ir kokia nauja patirtis siūloma atvykstančiam religiniam turistui.

Religinio turizmo ateitis – inovatyvi rinkodara ir technologijų panaudojimas. Portugalijos, Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir Maltos atstovai suteikė žinių apiepotyrių, suteikiamų turistams, vertinimą.

Buvo pristatomi religinio turizmo dalyvių nuomonių tyrimai, kurie atskleidė, kad yra labai daug skirtingų motyvų, kodėl jie lankosi religinio, piligriminio turizmo vietose (tai ir dvasinės ramybės paieškos, tikėjimas, kad maldos pagalba, apsilankius šventoje vietoje, išsipildys tam tikri asmeniniai troškimai, dažniausiai susiję su sveikata, gyvenimo prasmės, savęs paieškomis ir kitais dalykais).

Taigi tokio tipo turistams labai svarbu yra pojūčiai. Pasaulyje net yra sukurtas terminas „Exponomy“ (patirčių ekonomika), sudarytas iš 2 žodžių: patirtis (experience) ir ekonomika (economy). Siūloma į tai atsižvelgti ir formuojant piligriminio turizmo politiką Raseinių rajono savivaldybėje – religiniam turistui svarbu ne tik tai, ką jis pamatys, bet, svarbiausia tai, ką jis patirs būdamas vienoje ar kitoje šventovėje, piligrimų lankomoje vietoje.

Religinio turizmo plėtrai labai svarbu panaudoti ir naujausias technologijas.

Raseinių rajono savivaldybėje būtų galima pasinaudoti Ispanijos patirtimi – pavyzdžiui, ne tik įrengti Wifi stoteles su saulės baterijomis piligrimų maršrutuose ir viešose, labiausiai turistų lankomose vietose bei sudaryti galimybę bet kada peržiūrėti maršruto elektroninį žemėlapį, surasti artimiausią muziejų, bažnyčią, viešojo maitinimo įstaigą, bet ir susisiekti, gauti informaciją visais religinio turizmo klausimais.

Taip pat rinkodaros požiūriu yra svarbus ir informacinių technologijų panaudojimas, pristatant lankomas vietoves virtualioje erdvėje, nuo bažnyčių, aikščių virtualių turų iki paveldo objektų architektūrinių detalių aprašymų, sudominti galimus turistus, apsilankyti pristatomoje vietovėje.

Fatimos pamokos įkvepia

Po susitikimų ir kongreso apsilankėme dviejuose muziejuose, kuriuose skirtingai pateikiama Šv. Mergelės Marijos apsireiškimo Fatimoje istorija. Viename Fatimos stebuklo interaktyviame muziejuje, panaudojant šiuolaikines technologijas, pateikiama holografinė, virtuali angelo ir Šv. Mergelės Marijos apsireiškimo vizualizacija.

Įspūdį palieka ne tik matomi vaizdai, bet ir naudojami specialieji efektai, sukuriami vėjo, lietaus, saulės karščio, kvapų pojūčiai. Informacija muziejuje pateikiama net 6 kalbomis, o gidė padėkoja už apsilankymą tos šalies kalba, kuria kalba apsilankę turistai.

Kitame muziejuje naudojamos visiškai kitokios priemonės pateikiant tą pačią apsireiškimo istoriją. Viskas atkurta vaškinių figūrų pagalba. Vaizduojamas ne tik apsireiškimo momentas, bet ir vaikų, kurie matė apsireiškimą, buitis, artimieji, su jais po apsireiškimo bendravę valdžios ir bažnyčios atstovai, Fatimą aplankę vyskupai ir popiežiai.

Daugiau muziejų turėtų atsirasti ir Šiluvoje, kad į ją atvyktų daugiau turistų, būtų skatinama labiau pažinti šią šventovę. Pagrindinė žinutė, perduodama turistams, galėtų būti: Šiluva – dvasinis kurortas.

Vizitas į Fatimą, gautos žinios religinio turizmo srityje suteikė dar didesnio tikėjimo ir ryžto aktyviau įgyvendinti viziją – Raseinių kraštas modernus Rytų ir Vidurio Europos piligrimystės centras. Planuojant įgyvendinti siekius, artimiausiu metu, bendradarbiaujant su Bažnyčios atstovais, jos politikos formuotojais, įtraukiant ir vietos bendruomenę, verslo atstovus, planuojama parengti Šiluvos religinio, piligriminio turizmo skatinimo programą, kurioje pirmiausia religinio turizmo kontekste turi būti nustatyti:

  • Kur mes esame šiuo metu?

  • Kur norime būti?

  • Ką turime padaryti, kad tai pasiektumėme?

Įgyvendinę pasiūlymus piligriminio turizmo skatinimo srityje, galime tikėtis socialinės, ekonominės naudos Raseinių rajono savivaldybei.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA