Referendumas: dviguba pilietybė ar pilietybės išsaugojimas?

Vilnius
alfa.lt nuotr.
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kuo skiriasi dviguba pilietybė ir pilietybės išsaugojimas? Nenumaldomai artėjant gegužės 12 d. vyksiančiam referendumui, tai – vienas esminių klausimų, kuris vis dar neduoda ramybės visuomenės nariams, turėsiantiems atiduoti savo balsą. Kas konkrečiai šiuo referendumu bus sprendžiama ir kas pasikeistų, jeigu dauguma nubalsuotų teigiamai?

Nors referendumo pavadinime aiškiai įvardyta, kad tai – referendumas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo, „Spinter research“ atlikto tyrimo išvados teigia, kad referendumas visuomenėje vis dar labiau tapatinamas su dvigubos pilietybės klausimu. Net 20 procentų apklaustųjų mano, kad dviguba pilietybė ir pilietybės išsaugojimas yra vienas ir tas pats klausimas, 52 procentai – kad tai labai panašūs klausimai. Vos 6 procentai referendumo formuluotę spontaniškai įvardijo kaip „LR pilietybės išsaugojimas“.

Kuo šie dalykai skiriasi ir kodėl skirtumas reikšmingas?

Vienas svarbiausių skirtumų yra tai, kad šiuo referendumu nebus siekiama įteisinti galimybės užsienio piliečiams įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę. Net ir nubalsavus teigiamai, užsienio šalių piliečiai negaus teisės ar lengvatos drauge įgyti ir Lietuvos Respublikos pilietybę.

Referendumo tikslas – suteikti galimybę Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie iš Lietuvos išvažiavo po 1990 m. kovo 11 d., išlaikyti turimą Lietuvos Respublikos pilietybę net ir tuo atveju, kai, gyvendami kitoje valstybėje, nuspręstų priimti ir tos valstybės pilietybę. Dar daugiau – ši teisė būtų suteikta tik tiems lietuviams, kurie drauge norėtų turėti Lietuvai draugiškų Vakarų Europos, JAV ir Kanados valstybių pilietybę.

Kitaip tariant, referendume sprendžiamas pilietybės išsaugojimo klausimas tiesiogiai liečia tuos mūsų tautiečius, kurie šiuo metu gyvena už Lietuvos teritorijos ribų. Statistikos duomenimis jų šiuo metu yra ne mažiau kaip pusė milijono.

Būtent dėl didelio emigrantų skaičiaus ir vis spartėjančių emigracijos tempų pilietybės išsaugojimo klausimas tampa be galo svarbus. Tai – jau ne kurios nors vienos piliečių grupės, tačiau valstybės reikšmės klausimas, lemsiantis Lietuvos, kaip piliečių bendruomenės, ateitį.

Referendumu priėmus pilietybės išsaugojimo teisę, tai taptų neabejotina galimybe sukurti veiksmingus teisinius ir politinius mechanizmus, kurie leistų išvykusiesiems palaikyti kuo glaudesnius politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius su Lietuva, o galbūt ir paskatintų vieną dieną grįžti gyventi į Lietuvą, čia dirbti ir auginti vaikus bei anūkus.

Daugiau informacijos apie Pilietybės išsaugojimo referendumą ieškokite www.pilietybesvarbu.lt