Radviliškiečių susitikimas su rūbų dizaineriu Liutauru Salasevičiumi

Šiauliai
Reporteris Odeta Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sausio 27 d. Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salė buvo pilnutėlė įvairiausio amžiaus radviliškiečių. Tokio jų susidomėjimo sulaukė bibliotekos kvietimas susitikti su žinomu dizaineriu, kirpėju ir visažistu, kraštiečiu Liutauru Salasevičiumi bei dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse „Rūbų atgimimas“.

Renginio pradžioje jo vedėjos Vaidos Balčiūnaitės išsakytos mintys iškart įvedė į dabar ypač aktualią ekologijos temą: „Dėl greitosios mados pasiūlos ir nevaldomo noro pirkti braška mūsų spintos, auga išmetamų drabužių kalnai, pasaulio sąvartynus kasmet papildo milijonai tonų išmestų drabužių. Vien Lietuvoje surenkama dešimtys tūkstančių tonų tekstilės atliekų. O nesuyrančios medžiagos teršia aplinką...“ Tad užsiėmimu, pasak jos, ir norima kiekvieną paraginti nelikti abejingam aplinkai, pasitelkus kūrybiškumą, mažinti vartojimą, taršą.

Šiltai dalyvių sutiktas, originaliai atrodantis svečias Liutauras Salasevičius šią temą tarsi įvilko į praktinį pavidalą, papasakodamas apie savo sukurtas ir visuomenei plačiai pristatytas rūbų kolekcijas, pademonstruodamas drabužių, jo išradingai prikeltų antram gyvenimui, jau dėvėtiems pritaikant naujų detalių, spalvų, panaudojant lyg ir netikėtas medžiagas – seną užuolaidą, netyčia sugadintus džinsus ar panašiai. „Kai pats savo rankomis tai darai, kai rūbas tampa vėl kitaip gražus ir toliau gyvena kartu su tavimi, toks jis man būna mielas, tarsi koks atradimas, aš jį mėgstu, su malonumu dėviu ir toliau“, – sakėsi dizaineris.

Netrukus užvirė ir konkretus darbas: iš renginio organizatorių paruoštų padėvėtų rūbų, užuolaidų, kitų medžiagų ir dekoratyvinių priemonių imta kurti naujus, stilingus, išsiskiriančius apdarus. Dizaineris visiems „modeliuotojams“ geranoriškai patarinėjo, aiškino, pats rodė, kaip ir ką galima įdomiau padaryti. Tarp uoliai ir noriai triūsiančiųjų buvo nemažai mokyklinio jaunimo, tuo susidomėjusių mokytojų, kitų radviliškiečių. Kaip teigė kai kurie dalyviai, ši savotiška pamoka buvo ne tik įdomi, bet ir naudinga.

Per beveik porą valandų susikurtus rūbus jų autoriai galėjo išsinešti su savimi. Užsiėmime diziaineris, ir pats spėjęs sukurti margaspalvę suknelę, ją, paženklintą savo autografu, kaip suvenyrą padovanojo bibliotekai, o organizatoriams padėkojo už galimybę vėl pabūti savo vaikystės ir jaunystės mieste Radviliškyje, susitikti su jo žmonėmis.

Radviliškio viešoji biblioteka jau ne pirmus metus dalyvauja tarptautiniame projekte „Global Education Goes Local“ ir organizuoja globaliojo švietimo veiklas, supažindinančias su darnaus vystymosi tikslais ir globaliojo pilietiškumo svarba bendruomenėse. Šis užsiėmimas ir buvo vienas iš projekto renginių.