Angle down Atgal

Radviliškiečiams pristatyta knyga-fotografijų albumas „Adolfas Ramanauskas-Vanagas fotografijose“

Radviliškio rajono viešojoje bibliotekoje kalbėta apie Lietuvos prezidentą, Lietuvos laisvės kovos sąjungos vadą, Lietuvos partizanų vadą, brigados generolą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Radviliškyje viešinti jo dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė pristatė jau devintąją savo knygą Lietuvos laisvės kovų tematika - knygą-fotografijų albumą „Adolfas Ramanauskas-Vanagas fotografijose“, reikšmingą leidinį Lietuvos valstybingumo istorijai.

„Savo ankstyvoje vaikystėje buvau jaukas surasti mano tėvus. Bet šalia buvo daug gerų žmonių, ryšininkų, visa širdimi atsidavusių mano tėveliui ir Lietuvos laisvei, jie padėjo slapstytis man su močiute. Teko man gyventi ir bunkeriuose, ir mažose kamarėlėse, ir ant aukšto. Nebuvo lengva, bet viskas buvo dėl Lietuvos“, - sakė A. Ramanauskaitė-Skokauskienė. „Kai tėvelį sušaudė, o mama buvo įkalinta, aš ir močiutė, mamos mama, grįžome į išdraskytus mano vaikystės namus. Nebuvo saugu, nuolat buvo organizuojamos pasalos, gyventi nebuvo gera ir ramu“, - pasakojo ji.

A. Ramanauskas-Vanagas (1918–1957) iki mirties, net vienuolika metų priešinosi Lietuvos okupacijai. Knygoje į aštuonis skyrius sudėtos šeimos archyvo fotografijos pasakoja apie Lietuvos partizanų vado vaikystę, mokslo metus, jaunystę, pasipriešinimo veiklą, retas akimirkas su šeima: dukrele Auksute, žmona Birute. Albumas baigiamas nuotraukomis iš 2018 metais įvykusių valstybinių partizanų vado laidotuvių.

„Kai meni tuos laikus ir galvoji, koks sunkus okupacijos skydas ant Lietuvos buvo uždėtas, mums sunku suprasti. Jei nerašysim, jei nepasakosim, jei artimieji nesidalys prisiminimais, tai jaunoji karta nesužinos, kokie sunkūs ir skaudūs laikai buvo. Vyrai 1949 metais žiemą į Minaičius Radviliškio rajone iš visos Lietuvos ėjo ne dėl savęs, o dėl valstybės, dėl jos ateities. Jie 1949 metų vasario 16-ąją priėmė garsiąją Deklaraciją, kuri sudarė teisinį ir politinį pagrindą Lietuvos ginkluotajam pasipriešinimui, įteisino Lietuvos laisvės kojos sąjūdį ir jo vadovybę kaip vienintelę teisėtą valdžią. Tuomet aštuoni Lietuvos partizanų vadai, dabar pripažinti signatarais, vadovaujami Adolfo Ramanausko-Vanago, norėjo nepriklausomos ir demokratinės Lietuvos. Deklaracijoje, konstitucinio lygmens dokumente, atsispindėjo būsimos Lietuvos modelis. Pabandykime mes tą žygį pakartoti šiandien“, - kalbėjo Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras.

Susitikime daug faktų ir istorijos vingių pademonstruota filme apie Adolfą Ramanauską-Vanagą „Nužudytas, bet nenugalėtas“ (rež. Danguolė Bunikienė).

Viešniai nuoširdžiai padėkojo Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė, o Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis pasiūlė Minaičius pavadinti istorine Lietuvos sostine.

A. Ramanauskaitė-Skokauskienė tą pačią dieną lankėsi ir Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje, kurioje gimnazistus supažindino su partizaniniu judėjimu ir pristatė knygą ir kino filmą.

Dainomis renginį gražiai papildė Radviliškio muzikos mokyklos choras „Saulės vaikai" (vad. Inga Petrauskienė).

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite