Angle down Atgal

R. Seethaler knyga „Tabakininkas“

Tinklaraštis book.duo ir internetinis knygynas www.knyguklubas.lt  rekomenduoja R. Seethaler knygą „Tabakininkas“.

Robert Seethaler

„Tabakininkas“

Leidykla „Baltos lankos“

Vertinimas: 4/5

Kaskart atsiversdama knygą, kurioje pasakojimas vystomas karo fone, esu kiek skeptiška. Tokių kūrinių šiais laikais išleidžiama gausiai, o jie toli gražu ne visada būna kokybiški ir pagerbiantys tiek to meto situaciją, tiek nukentėjusius žmones. „Tabakininkas“, mano nuomone, patenka tarp tų knygų, kurios, nors ir rutuliodamos veiksmą prasidedančios suirutės kontekste, sugebėjo papasakoti jautrią, tyrą ir įsimenančią istoriją.

Jaunuolis Francas, numirus jį ir jo motiną išlaikančiam vienam turtingiausių kaimelio verslininkų, yra priverstas keliauti į Vieną ir dirbti pažįstamo tabakininko krautuvėje. Užaugęs gamtoje, toli nuo politikos, mokslo ir ekonomikos aktualijų, Francas Vienoje jaučiasi svetimas, tačiau su savo viršininko pagalba, kas rytą skaitydamas dienos naujienas laikraščiuose ir pildydamas savo žinių bagažą, po truputį įsilieja į verdantį sostinės gyvenimą. Čia jis patiria ir pirmąją meilę, sužino apie Austrijos besigviešiantį fiurerį bei susipažįsta su profesoriumi Z. Freud’u. Vaikinas ilgisi namų, sapnuoja gimtinėje raibuliuojantį ežerą, ant kurio kaskart metamas vis kitoks atspindys, tačiau tuo pat metu supranta – po to, kai patyrė gyvenimą sostinėje, grįžti jis nebegali. Juk niekas niekada nebebus taip pat. O netrukus sutvirtėjęs ryšys su profesoriumi, aštrėjanti padėtis šalyje ir nepailstančios meilės kančios tik įtvirtina jo norą pasilikti.

Kūrinys be galo sužavėjo savo stiliumi bei nuostabiu vertimu. Rūta Jonynaitė meistriškai perteikia Franco veržlumą ir naivumą, piešiamas ne per daug dramatiškas, tačiau pakankamai jautrus ir subtilus Vienos ir jos gyventojų paveikslas ir niekada neleidžiama pamiršti siaubo, tykančio vos už kampo. Z. Freud’o ir Franco dialogai čia be galo sąmojingi ir kupini puikių įžvalgų, profesorius nepiešiamais kaip visa žinantis bei aukščiau už visus galvą iškėlęs mokslo žmogus – jis tampa lygiaverčiu pašnekovu jaunuoliui, nebijo pripažinti kažko nežinantis ar nesuprantantis, ir būtent todėl jo šiame kūrinyje norėjosi išgirsti tik daugiau. Didžioji knygos dalis atitenka Franco meilės kančioms, kurios man pasirodė kiek per naivios ir banalios, tačiau jas autorius pasitelkia norėdamas paspartinti veikėjo augimą ir parodyti, kaip ši patirtis jį paverčia vyru, kaip formuoja jo požiūri į aplinkinius, save bei politinį kontekstą, kuris taip pat tampa svarbiu romano veikėju.

Autorius nesutirština spalvų ir netampo už širdies stygų vien tam, kad pavergtų skaitytojus. Parodoma, ką iš naivaus ir gėriu tikinčio žmogaus gali padaryti prieš akis matomas žiaurumas ir besiskaldanti visuomenė, po truputį, tarsi sėlindama artėjanti karo tamsa, atsiskleidžianti pavieniuose poelgiuose ir galiausiai visuotiniame chaose, o Franco akimis rodomas besikeičiantis ir griūnantis pasaulis. Į vos 200 puslapių autorius sugeba sutalpinti visavertę, galbūt šiek tiek naivoką ir kai kuriems galimai per paprastą istoriją, priversiančią jus ir nusišypsoti dėka puikaus ir skoningo humoro, ir pajausti širdį užgulantį sunkumą, tačiau net ir jis, perteikiamas tinkamais žodžiais, ne dusina, o veikiau nuteikia melancholiškai.

Knyga įsigykite internetiniame knygyne www.knyguklubas.lt .

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite