R. Paksui pamažu atveriamos durys į nacionalinę politiką

Vilnius
Alfa.lt nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seimas svarstys valdančiųjų teiktas Konstitucijos pataisas, kurios leistų dėl apkaltos nušalintam prezidentui Rolandui Paksui siekti pozicijos Seime bei kandidatuoti į prezidento postą. Projektą palaikė 63 parlamentarai, 21 - balsavo prieš, susilaikė 16 Seimo narių.

Opozicija priešinosi tokiam siūlymui, teikdami alternatyvą, kuri priesaiką sulaužiusiems politikams atvertų tik parlamento duris, tačiau nesuteiktų galimybės užimti prezidento postą. Opozicijos projektą teikęs Jurgis Razma įžvelgė valdančiosios koalicijos ir Tvarkos ir teisingumo partijos susitarimą.

„Vos (Tvarka ir teisingumas. - ELTA) pasirašė sutartį dėl valdančiųjų rėmimo, tuojau pat klausimas atsirado Seimo darbotvarkėje. Tai užmaskuotas atlygis už paramą. O dabar atsiranda galimybė priimti šią pataisą iki artėjančių prezidento rinkimų“, - sakė konservatorius.

Valdančiųjų palaikomą projektą iniciavęs parlamentaras Petras Gražulis kolegoms citavo Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) išvadas, kuriose kalbama apie Lietuvos delsimą sugrąžinti R. Paksui teisę kandidatuoti. „Kai kurie konservatoriai teigia, kad aš negerbiu žmogaus teisių, tačiau tai jie nesutinka laikytis EŽTT sprendimų“, - sakė P. Gražulis.

J. Razma kolegai atsakė, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir toliau nuosekliai laikysis pozicijos, kad priesaiką sulaužiusieji galėtų kandidatuoti tik į Seimą. „Jei yra politinė valia siūlyti kažką daugiau - tegul. Bet mes tam nepritarsime“, - aiškino konservatorius.

Tuo tarpu Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė pristatė komiteto išvadas dėl opozicijos teikto projekto - šis grąžintas taisyti. 63 balsais už, Seimo nariai pritarė, kad opozicinis projektas būtų toliau taisomas.

Siekdami išvengti Europos Tarybos Ministrų komiteto (ETMK) sankcijų Lietuvai, Seimo nariai grįžta prie pataisų, suteiksiančių galimybę Rolandui Paksui kelti savo kandidatūrą Seimo ir šalies prezidento rinkimuose. Parlamentarams reikės apsispręsti, kieno siūlomu sprendimu kliautis - opozicijos ar valdančiųjų.

Seimo daugumos siūlymas atvertų apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintam R. Paksui kelti savo kandidatūrą tiek Seimo, tiek ir prezidento rinkimuose. Pataisa numato, kad tokia teisė asmeniui būtų gražinta praėjus dešimčiai metų nuo pašalinimo.

Opozicijos pasiūlymas - griežtesnis. Numatoma, kad apkaltos būdu pašalintas politikas po dešimties metų galėtų kelti savo kandidatūrą tik Seimo rinkimuose, tačiau negalėtų būti renkamas į Seimo vadovybę. Šis pasiūlymas Teisės ir teisėtvarkos komiteto buvo grąžintas tobulinti.

R. Paksas prezidento posto neteko 2004 m., kuomet Konstitucinis Teismas pripažino jį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją skubos tvarka finansiniam rėmėjui suteikiant Lietuvos pilietybę.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad Lietuva turi įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl Rolando Pakso ir atverti jam kelią dalyvauti ne tik Seimo, bet ir prezidento rinkimuose.

„Yra EŽTT sprendimas, Lietuva įpareigota priimti sprendimus. Mes teismo sprendimus gerbiame ir palaikysime“, - ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis mano, kad opozicijos siūlymas neleisti R. Paksui siekti prezidento posto neatitinka EŽTT sprendimo.

„Opozicija siūlo kitaip, negu kad siūlo EŽTT. Mes norėtume įgyvendinti EŽTT sprendimą, kuris yra vilkinamas nemažai metų. Manau, kad tą sprendimą reikėtų vieną kartą priimti galutinai“, - žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) 2011 metais nusprendė, kad draudimas iki gyvos galvos dalyvauti rinkimuose yra neproporcingas ir turi būti pašalintas. Būtent tokiu draudimu 2004 m. buvo apribotas R. Paksas, tuo metu per apkaltą pašalintas iš prezidento posto.

Dėl delsimo vykdyti EŽTT sprendimą iš Europos valstybių užsienio reikalų ministrų arba nuolatinių jų atstovų sudarytas ETMK pradėjo sustiprintos priežiūros procedūrą. ETMK prižiūri, kaip Europos valstybės laikosi Žmogaus Teisių Teismo sprendimų.

Norint priimti R. Paksui naudingą sprendimą, Seimui reikės priimti Konstitucijos pataisas. Konstitucijai pakeisti reikia, kad per priėmimą už pataisas balsuotų ne mažiau kaip 94 Seimo nariai.

ELTA