REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 17 d. 09:30

R. Dargis: tai, kad dėl įtampų su Kinija keičiasi investuotojų požiūris į Lietuvą, nėra pliusas

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


200876

Verslininkas Robertas Dargis įsitikinęs, kad valdantieji, priiminėdami sprendimus, lėmusius Pekino spaudimą, neapskaičiavo visų galimų padarinių ir nuostolių, kuriuos patirs šalies ekonomika. Apskritai, statybų bendrovės „Eika“ valdybos pirmininkas pabrėžia, kad užsienio investuotojų požiūris į Lietuvą, kaip patikimą investavimui valstybę, jau ima keistis.

„Tai, kad jau keičiasi po truputėlį požiūris į Lietuvą, tai jau turbūt vis tiek nėra didelis pliusas. Valstybės, kai ieško, kur investuoti, turbūt patikimumas, į kurią tu nori investuoti, yra vienas iš prioritetų. Teisinė sistema, mokestinė sistema, darbo jėgos klausimai yra svarbūs, bet ir valstybės patikimumas yra ne mažiau svarbus“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė R. Dargis.

„Kuo mes labiau ieškosime būdų išsiskirti, tuo į mus žiūrės atsargiau. Tą reikia suprasti“, – pridūrė jis.

Verslininkas pabrėžė, kad, planuodamos savo investicijas, įmonės stengiasi prognozuoti dešimtmečiui į priekį. Tuo metu Vyriausybė, R. Dargio vertinimu, skaičiavo tik galimus tiesioginius praradimus dėl nutrūkusių prekybos ryšių su Kinija.

„Netgi retorika, kuri girdisi iš viešų tribūnų, kad mes pagalvojome, jog tai tikrai nėra skaičiai, kurie būtų reikšmingi Lietuvai. Be abejonės, taip. Bet pasekmės, kurios išsiplėtė, buvo neprognozuotos (...) pažiūrėkite mūsų politikų pasikalbėjimus: mes įkursime paramos fondą nukentėjusiems. Jeigu tu priiminėji tokį sprendimą, ir tu žinai, kad eksportas į Kiniją yra apie 180 mln., importas – apie 350 mln., tai tu netgi gali išsirinkti įmones, kurios tą daro, ir jau tikslingai žinai, kad tos įmonės patirs nuostolius. Negali kalbėti apie kažkokius bendrus verslus, patiriančius nuostolių. Tu žinai įmones, kurios turės problemų“, – tvirtino „Eika“ valdybos pirmininkas, kartu pažymėdamas, kad Vyriausybė, jo nuomone, tokių skaičiavimų prieš priimant sprendimus neatliko.

„Tik labai gerai suskaičiavus tuos dalykus, galima kalbėti apie tai, kad tai reiškia kažką ar tai nieko nereiškia. Aš manau, kad iki tokių dalykų tie sprendėjai, kurie darė tokius sprendimus, tikrai nebuvo priėję“, – įsitikinęs R. Dargis.

ELTA primena, kad, Lietuvai leidus Vilniuje veikti Taivaniečių atstovybei, paaštrėjo Vilniaus ir Pekino santykiai. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, komunistinės valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai. Dėl jai neįtinkančio atstovybės pavadinimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti ekonominio ir politinio spaudimo priemones.

Dėl pašlijusių santykių su Kinija Lietuvos verslas skaičiuoja apie 300 mln. eurų vertės nuostolius.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija sausio pradžioje paskelbė, kad su Europos Komisija (EK) derinamas 130 mln. eurų vertės apyvartinių paskolų paketas. EIM teigimu, šiuo metu rengiami teisės aktų projektai dėl lengvatinių paskolų teikimo sunkumų dėl prekybos santykių su Kinija turinčioms įmonėms bei renkama informacija reikalinga notifikavimui po pokalbių su EK atstovais.

„Šiuo metu yra rengiamos priemonės teikimo sąlygos. Planuojama, kad pagal priemonę smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai ir didelės įmonės galės gauti iki 5 mln. eurų dydžio (įmonių grupei iki 10 mln. eurų) 24 mėn. trukmės paskolas apyvartinėms lėšoms finansuoti“, – aiškina ministerija.

Taip pat EIM pabrėžia, kad kriterijus atitinkančios, sunkumų dėl situacijos su Kinija patiriančios įmonės taip pat galės pasinaudoti ir COVID-19 paskolomis, kurios šiuo metu irgi yra derinamos su EK.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA