PSO peržiūrės prieš pusmetį priimtą sprendimą paskelbti COVID-19 tarptautine krize

Pasaulis
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

 Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos agentūra pirmadienį paskelbė, kad vėliau šią savaitę jos komitetas susitiks aptarti sprendimą paskelbti koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai padėtimi.

Kinijoje prasidėjęs naujojo koronaviruso protrūkis tarptautine krize buvo paskelbtas sausio 30-ąją.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adanomas Gebrejesusas) žurnalistams sakė, kad ekstremalių padėčių komitetas rinksis peržiūrėti deklaracijos, kad protrūkis prilygsta „tarptautinio masto ekstremaliai visuomenės sveikatai padėčiai“.

Tokia deklaracija, žyminti didžiausią susirūpinimo lygį pagal tarptautines taisykles, turi būti peržiūrima kas šešis mėnesius.

Prieš COVID-19 protrūkį PSO, remdamasi 2007 metais priimtomis naujomis Tarptautinėmis sveikatos taisyklėmis, tik penkis kartus buvo paskelbusi tokias deklaracijas: dėl kiaulių gripo, poliomielito, Zikos viruso ir, dukart, dėl Ebolos karštligės protrūkio Afrikoje.

Dabartinė pandemija iš visų išvardytų tarptautinių krizių yra sunkiausia, sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Beveik nėra abejonių, kad ekstremalių padėčių komitetas pripažins, jog COVID-19 pandemija vis dar yra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatai padėtis. Vis dėlto gali būti pakoreguotos tam tikros rekomendacijos dėl PSO ir pasaulio atsako į pandemiją.

Nuo to laiko, kai COVID-19 buvo paskelbta tarptautine krize, padėtis smarkiai pasikeitė.

„Kai sausio 30-ąją paskelbiau tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai padėtį,.. už Kinijos ribų tebuvo mažiau nei 100 atvejų ir nė vienos mirties“, – kalbėjo Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Tačiau ilgainiui visame pasaulyje patvirtintų užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičius viršijo 16 mln., o mirčių – priartėjo prie 650 000.

„COVID-19 pakeitė mūsų pasaulį. Ji ir suvienijo žmones, bendruomenes bei šalis, ir jas išskyrė“, – sakė PSO vadovas.

PSO sulaukė kritikos dėl savo atsako į pandemiją, įskaitant ir kaltinimus dėl pernelyg lėto veikimo, bet organizacija tai kategoriškai neigia.

„Per pastaruosius šešis mėnesius PSO nepailsdama dirbo padėdama šalims pasiruošti ir atsakyti į šį virusą“, – teigė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Nepaprastai didžiuojuosi mūsų organizacija, PSO, ir jos neįtikėtinais žmonėmis bei jų pastangomis“, – pridūrė jis.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) kaltino PSO nesugebant suvaldyti koronaviruso pandemijos ir esant „Kinijos marionete“.

Jungtinės Valstijos anksčiau šį mėnesį oficialiai pradėjo savo pasitraukimo iš PSO procedūrą, įgyvendindamos D. Trumpo grasinimus atimti iš šios JT agentūros didžiausią finansavimo šaltinį dėl jos reakcijos į koronavirusą.

Visuomenės sveikatos gynėjai ir D. Trumpo politiniai oponentai išreiškė pasipiktinimą dėl šio JAV žingsnio.