PSO ekspertai Kinijoje aiškinsis pandeminio koronaviruso kilmę

Pasaulis
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Praėjus metams nuo COVID-19 protrūkio pradžios Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai vyksta į Kiniją smarkiai politizuoto vizito, per kurį aiškinsis koronaviruso kilmę.

Šią kelionę temdo kaltinimai dėl informacijos slėpimo, sąmokslo ir nerimas dėl Pekino siekio išbalinti savo reputaciją.

Pasaulio dėmesio centre atsidūręs Pekinas delsė įsileisti nepriklausomus ekspertus atlikti tyrimo dėl COVID-19 pandemijos ištakų. Tačiau dabar PSO paskelbė, kad Kinija davė leidimą ekspertų vizitui.

Dešimties žmonių grupė netrukus turėtų atvykti į Kiniją 5–6 savaičių vizito. Dvi savaites ekspertams teks praleisti karantine.

Kinų pareigūnai šią savaitę atsisakė patvirtinti tikslią kelionės datą ir pateikti kokių nors detalių apie vizitą. Tai liudija, kad ekspertų misija tebėra itin jautri tema.

Naujasis koronavirusas pirmiausia buvo aptiktas Kinijos centrinėje dalyje esančiame Uhano mieste praėjusių metų pabaigoje. Užkratas greitai išplito už Kinijos sienų, visame pasaulyje sukeldamas chaosą ir paralyžiuodamas ekonomikas. Per metus nuo koronavirusinės infekcijos pasaulyje mirė daugiau kaip 1,8 mln. žmonių.

Tačiau šio viruso kilmė vis dar įnirtingai ginčijama ir yra paskendusi tirštoje abipusių kaltinimų ir prielaidų migloje, kurią dar didina Kinijos valdžios, pasiryžusios išlaikyti savo koronaviruso naratyvo kontrolę, nutylėjimai bei faktų iškraipymai.

PSO komanda žadėjo sutelkti dėmesį į mokslą ir aiškintis, kaip virusas iš gyvūnų, manoma, šikšnosparnių, persidavė žmonėms.

„Nesiekiama rasti kaltos šalies ar kaltos institucijos“, – gruodžio pabaigoje naujienų agentūrai AFP sakė Fabianas Leendertzas (Fabianas Lendercas) iš Roberto Kocho instituto (RKI) – pagrindinės Vokietijos užkrečiamųjų ligų tyrimo įstaigos.

F. Leendertzas bus vienas iš ekspertų, vyksiančių į Kiniją.

„Siekiama suprasti, kas įvyko, kad to būtų išvengta ateityje, kad sumažėtų rizika“, – sakė jis.

Tačiau reiškiamos abejonės dėl to, ko realiai galima būtų tikėtis iš šios PSO misijos, turint galvoje Pekino spaudimą, su kuriuo susidurs ekspertai. Tai skatina būgštavimus, kad ši misija tik paklusniai patvirtins Kinijos oficialią versiją, užuot ją ginčijusi.

BNS