Protestas nuteistąjį užvijo ant stogo

Marijampolė
Trisdešimtąją nuobaudą gavusio nuteistojo protestas ant stogo kitų kalinių buvo tiesiogiai transliuojamas socialiniuose tinkluose.
Dangyra Apanavičienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kybartuose esantys pataisos namai vėl išgarsėjo neeiliniu įvykiu. Ant penkiaaukščio stogo užsilipęs kalinys svaidėsi keiksmais, o jį filmavo ir įrašą internete tiesiogiai transliavo kiti nuteistieji.

Neišsprendžiama problema

Mūsų rajone esantys pataisos namai socialiniuose tinkluose platinamais įrašais išgarsėja nebe pirmą kartą. Prieš beveik dvejus metus, kai kilo skandalas po išplatintos tiesioginės transliacijos apie Kybartuose vykstančias kalinių išgertuves, pareigų neteko ne vienas pareigūnas. Tuomet aiškintis situacijos į Kybartus atvyko ir Kalėjimų departamento vadovybė, ir pats teisingumo ministras.

Šįkart tiesioginis „šou“ tokio valdžios dėmesio nesulaukė, nes valstybė susitelkusi į svarbesnius dalykus nei tai, kad į įkalinimo įstaigas vis dar patenka draudžiami turėti daiktai, o nuteistieji naudojasi ne tik mobiliaisiais telefonais, bet ir internetu. Ne paslaptis, jog tai vyksta visose šalies įkalinimo įstaigose ir nuolatinė kova bei apsaugos priemonės duoda mažai rezultatų. Kaskart per kratas įkalinimo įstaigose randama mobiliųjų telefonų, SIM kortelių, kroviklių, kuriuos nuteistieji sugeba paslėpti neįtikinamiausiose vietose.

Protestavo dėl nuobaudos

Kybartuose kalintys nuteistieji „šou“ surengė apie 14 val. Keli šimtai kalinių ir jų prižiūrėtojų galėjo stebėti, kaip ant penkiaaukščio bendrabučio stogo vaikšto ir riebių keiksmažodžių bagažą demonstruoja 23-ejų metų nuteistasis.

Už plėšimus, turto sunaikinimą, viešosios tvarkos pažeidimus ne kartą teistas vaikinas, bausmę Kybartuose atliekantis beveik trejus metus, tokiu būdu protestavo prieš jam skirtą nuobaudą. Ji per įkalinimo laiką – jau 30-oji. Nuteistasis ant stogo pateko iš lokalinio sektoriaus kiemelio užsiropštęs langų grotomis ir apie pusę valandos kaustė „žiūrovų“ dėmesį nešvankiais keiksmažodžiais, o jo pasirodymą filmavo ir tiesiogiai į socialinius tinklus transliavo kiti kaliniai.

Iš įrašo girdėti, kaip ant stogo vaikštantį kalinį nuteistieji necenzūriniais žodžiais ragino apsinuoginti, atsistoti ant grotų, persipjauti venas. Kilo įtarimų, kad vyras ketina nusižudyti, nes jau anksčiau buvo linkęs žalotis. Dėl to į pataisos namus buvo iškviesti ugniagesiai gelbėtojai bei medikai. Tačiau jų pagalbos neprireikė – pareigūnams pravėrus stogo liuką ir paraginus lipti žemyn, kalinys pats nusileido kopėčiomis ir grįžo laiptine į įkalinimo patalpas. Ten jį apžiūrėjo medikai.

Anot su žiniasklaida susisiekusių nuteistojo artimųjų, vyras taip protestavo prieš neteisingai jam paskirtą nuobaudą – pusmečiui perkėlimą iš bendrabučio tipo patalpų į drausmės grupę, kur teisių ir laisvių daug mažiau. Neva nuobauda buvo skirta už tai, kad kalinys pareikalavęs pareigūno užsidėti apsauginį respiratorių.

Elgėsi nepagarbiai

Tačiau pataisos namuose dirbantys pareigūnai atvejį vertino kitaip. Marijampolės pataisos namų direktorius Regimantas Kavaliauskas sakė, kad nuteistajam nuobauda skirta už pareigūno įžeidinėjimą, o ne už pastabą dėl respiratoriaus.

– Nenoriu vardyti tų žodžių, kuriais buvo apšauktas pareigūnas. Tai tradicinis įkalinimo įstaigų žargonas. Tikrai netoleruojame tokių dalykų, vertiname juos principingai, – kalbėjo R. Kavaliauskas. – Visus pareigūnų įžeidinėjimų atvejus fiksuojame ir skiriame nuobaudas. Minėtas nuteistasis linkęs dažnai nusikalsti, jo elgesys problemiškas, atvirai sakyčiau, keistas. Rodos, bendrauji su juo normaliai, o jis nei iš šio, nei iš to pradeda elgtis ne taip, kaip derėtų.

Redakcijos žiniomis, kalinys supyko dėl netikėtai jo gyvenamojoje teritorijoje pasirodžiusių kaukėtų prižiūrėtojų, kuriuos jis išvadino „antsnukiais“, o pradėtas raminti į darbą paleido kitus „epitetus“.

Savi tikslai

Pataisos namų direktoriaus pavaduotojas, dirbantis Kybartų sektoriuje, Gediminas Jarašius patikino, kad visi pataisos namų pareigūnai, kontaktuojantys su nuteistaisiais, turi apsaugos priemones. Tačiau kaip ir visame pasaulyje, taip ir įkalinimo įstaigose, įtampos dėl koronaviruso kyla. Nuteistieji reiškia nepasitenkinimą, baimes, kad į įstaigos teritoriją nepatektų virusas, kad jo „neužneštų“ laisvėje kontaktų turintys pareigūnai.

– Nežinia, ar tai iš tikrųjų baimė, ar tiesiog siekimas, kad prižiūrėtojai mažiau lankytųsi nuteistųjų gyvenamosiose patalpose, kontroliuotų jų veiklą, – kalbėjo G. Jarašius. – Ko gero, nuteistieji norėtų, kad mes išvis nebevyktume į darbą – užrakintume pataisos namus ir leistume jiems gyventi, kaip nori. Kad ir kiek jie protestuotų, pareigūnai imasi privalomų veiksmų ir vykdo kontrolę.

Tiesa, po incidento, kai tiesiogiai internete buvo transliuojamas pasivaikščiojimas stogu, kalinių gyvenamosiose patalpose buvo atlikta krata, ieškant draudžiamų turėti daiktų.

Mažiau kontaktų

G. Jarašiaus nuomone, nuteistieji šiuo metu nuo koronaviruso apsaugoti labiau nei bet kurie kiti, nes gyvena uždaroje teritorijoje ir turi minimalius kontaktus su laisve. Dėl karantino pataisos namuose nebevyksta renginiai, pasimatymai, socialinės programos, neatvyksta dvasininkai. Personalo kontaktai su nuteistaisiais taip pat sumažinti iki minimumo. Darbuotojų sveikata nuolat tikrinama.

Į pataisos namus patenkančios siuntos taip pat apribotos, tačiau drabužių bei smulkias banderoles kaliniai gauti gali. Siuntos kruopščiai dezinfekuojamos ir „karantinuojamos“ trims paroms – kiek, pagal medikų rekomendacijas, ant skirtingų paviršių gali išsilaikyti virusas.

Naujų kalinių į pataisos namus per karantiną taip pat neatvyksta. Arešto bausmės vykdymas atidedamas, iš tardymo izoliatoriaus vežami tik tie nuteistieji, kurie izoliuoti gerokai iki karantino, nuteistųjų vežiojimas į teismus laikinai sustabdytas. Taigi imtasi visų įmanomų priemonių, kad į įkalinimo įstaigą nepatektų užkratas.