Angle down Atgal

Profesorius M. Stankūnas: artimiausių savaičių prognozės optimizmo nekelia

Sveikatos ekspertų tarybos nario profesoriaus Mindaugo Stankūno teigimu, sergamumo koronavirusu kreivė artimiausiu metu tikriausiai nesikeis. Pasak jo, didelio optimizmo naujausios prognozės nekelia.

„Naujausi epidemiologiniai duomenys mus privertė peržiūrėti prognozes ir čia didelio optimizmo nėra. Neatmetame, kad artimoje perspektyvoje, (...) kalbant apie sergamumo kreivę, ji neturėtų keisti savo krypties iki gruodžio pradžios. Manome, kad iki gruodžio 11 d. tas atvejų augimas turėtų išlikti“, – pirmadienį po susitikimo su šalies vadovu Gitanu Nausėda surengtoje spaudos konferencijoje sakė M. Stankūnas.

Profesorius akcentavo, kad prognozės yra daromos tam, kad sveikatos priežiūros įstaigos galėtų pasiruošti galimiems scenarijams.

„Mes akcentuojame pesimistinius scenarijus, kad būtume tikri, jog paslaugų nepritrūks. Planuojame, kad gruodžio 11 d. sergančiųjų (skaičius – ELTA) gali siekti 50 tūkst.“, – teigė M. Stankūnas.

Jis taip pat sakė, kad sveikatos ekspertų tarybos nariai pateikė prezidentui ir prognozę Kalėdų laikotarpiui.

„Manome, kad per Kalėdas tikriausiai, jei karantinas veiks ir žmonės laikysis rekomendacijų, galime turėti gerokai mažiau atvejų. Prognozuojame, kad gali būti apie 20 tūkst. aktyvių atvejų“, – pažymėjo profesorius.

Paragino gyventojus laikytis rekomendacijų: padarykite taip, kad mes prognozuodami būtume suklydę

M. Stankūno teigimu, gyventojai, elgdamiesi atsakingai, situaciją gali pagerinti.

„Aš ir, manau, kad visi tarybos nariai, kurie skaičiuoja tuos dalykus, norėtume, jog mūsų prognozės neišsipildytų – kad tą kreivę matytume judančią žemyn greičiau, kad situacija gerėtų. Geriau tegul žmonės pasako, kad mes klydome, nei įrodytume, jog buvo teisūs. Padarykite taip, kad mes būtume suklydę“, – laikytis visų rekomendacijų gyventojus paragino M. Stankūnas.

„Mums labai reikia jūsų pagalbos“, – sakė profesorius.

Kalbėdamas apie dabartinę pandemijos situaciją šalyje, M. Stankūnas ją palygino su krepšiniu.

„Mes paleidome metimą ir štai, kamuolys sukasi ant lanko. Jei jūs daugeliu atvejų per varžybas galite stebėti, laikyti kumščius ir tikėtis, kad tas kamuolys įkris, tai šiuo atveju jūs galite padaryti tikrai daug. Tam nebūtinai reikia būti epidemiologu, infekcinių ligų gydytoju ar net sveikatos apsaugos ministru. Kaukės tikrai veikia, mes turime daug duomenų“, – kalbėjo profesorius, kartu padrąsinęs gyventojus nepamiršti paaukoti kraujo, paraginti šeimos narius dėvėti kaukes.

„Pandemija nebus įveikta nei politikų, nei ekspertų. Mokslas, patirtis rodo, kad pandemijos yra įveiktos paprastų žmonių (pastangomis – ELTA)“, – pridūrė M. Stankūnas.

Padidėjo žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse

Profesorius dėl išaugusio žmonių apsilankymo maisto prekių parduotuvėse ragina labiau planuotis savo pirkinius bei rečiau lankytis parduotuvėse.

„Žmonių judėjimas į prekybos centrus yra sumažėjęs. Žiūrėdami į mobilumo statistiką, tikrai matome žmonių sumažėjimą. Jis galėtų būti didesnis, nes jis ne tiek yra sumažėjęs, kaip buvo pavasarį“, – Prezidentūroje teigė M. Stankūnas.

Vis dėlto, susirūpinimą, anot jo, kelia tai, kad padidėjo žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse.

„Jeigu mes lyginame ne su karantino laikotarpiu, bet, sakykime, sausio mėnesiu, tai dabar žmonės lapkričio paskutinėmis dienomis lankosi 10 proc. daugiau maisto prekių parduotuvėse nei sausį. Čia rekomendacija būtų, kad žmonės tikrai galėtų prisiminti pavasario patarimus, kad reikėtų eiti rečiau, susidaryti pirkinių sąrašą, ilgesniam laikui apsipirkti ir nevaikščioti kiekvieną dieną“, – sakė M. Stankūnas.

Dainora Karklytė (ELTA)

Lukas Blekaitis (ELTA)

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite