REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Spalio 23 d. 17:18

Prof. D. Adomaitienė: psichinės ligos gydomos ne vien vaistais

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


17921

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose baigiasi paskelbtas Atviros psichiatrijos mėnuo, per kurį tėvai su vaikais nemokamai ir anonimiškai galėjo gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus.

Anot Kauno klinikų atstovės Karolinos Vaikšnoraitės, prie Atviro psichiatrijos mėnesio renginių visoje šalyje prisidėjo ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų psichiatrai. Šias metais dėmesys buvo skirtas vaikų psichiatrijai. Konsultacijos bei kiti renginiai vyko minint Pasaulinę savižudybių prevencijos ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienas.

Aktyvus dalyvavimas konsultacijose rodo, kad tėvai yra neabejingi savo vaiko psichinei sveikatai, nori bendradarbiauti ir laiku gauti reikalingą pagalbą. Konsultuotis į Kauno klinikas tėvai su vaikais vyko ne tik iš Kauno apskrities, bet ir tolimesnių regionų. Dalis tėvų po šių konsultacijų sutiko kreiptis dėl ambulatorinės vaikų psichiatro konsultacijos ir psichologinių tyrimų.

Kauno klinikų Psichiatrijos klinikos vadovės profesorės Virginijos Adomaitienės teigimu, moksliniais tyrimais įrodyta, kad per gyvenimą psichikos sutrikimus bent kartą patiria maždaug kas trečias išsivysčiusių šalių gyventojas, todėl labai svarbu rūpintis ne tik fizine, bet ir emocine sveikata, kurti palankią, jaukią socialinę aplinką visuomenėje.

„Gydytojų nuomone, žmogus paveldi polinkį susirgti tam tikra psichikos liga, tačiau faktą, ar ji atsiras, dažnai lemia nepalankūs psichologiniai bei socialiniai veiksniai. Sveikata kuriama visuomenėje, socialinėje aplinkoje - tai ne tik gydytojų užduotis, bet ir artimųjų. Kuo anksčiau jie susirūpins savo vaiko, paauglio sveikata, tuo anksčiau bus pradėta teikti reikalinga pagalba“, - aiškino prof. V. Adomaitienė, primindama ir vis dar sklandančius mitus apie psichiatriją, dėl kurių neretai žmonės gėdijasi su savo vaiku kreiptis į vaikų psichiatrą.

Psichiatrija per nepriklausomybės metus Lietuvoje iš esmės pasikeitė. Nuo 1995 metų galiojantis Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas gina pacientų teises, garantuoja teisę pasirinkti mediką, gydymo įstaigą ir sveikatos priežiūros rūšį, jos apimtį, galimybę atsisakyti gydymo. Svarbu ir tai, kad psichiatrijoje, kaip ir teikiant kitas medicinos paslaugas, užtikrinamas ligonių konfidencialumas.

Profesorė griauna mitą, kad psichikos ligos yra gydomos tik vaistais. „Jie skiriami, kai to būtinai reikia, o pastaruoju metu dažnai skiriamas kompleksinis gydymas, kai derinami vaistai ir užsiėmimai. Ambulatoriniuose centruose, dienos ar paros stacionaruose teikiama individuali, grupinė bei šeimos psichoterapija, socialinės konsultacijos. Šiuo metu neįsivaizduojame psichiatrijos įstaigos be įvairių rūšių meno, muzikos, daugybės kitų užimtumo, judesio, relaksacijos, kartu su pacientais organizuojamų parodų, ekskursijų“, - pasakojo prof. V. Adomaitienė.

Kauno klinikų vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Vėlavičienė primena, kad tėvams bei pedagogams būtina laiku reaguoti į pasikeitusį ar šiek tiek kitokį vaiko, paauglio elgesį. Vaikai, turintys tam tikrų elgesio ir emocijų problemų, dažnai patiria sunkumų mokykloje, todėl labai svarbu atvirumas bei bendradarbiavimas tarp pedagogų ir tėvų.

„Vaikai, kaip ir suaugusieji, gali turėti psichologinės sveikatos problemų, trukdančių jiems optimaliai vystytis, adaptuotis darželyje ar mokykloje, bendrauti su aplinkiniais. Jei šios problemos laiku nesprendžiamos, jos pradeda trikdyti vaiko vystymąsi bei šeimos gyvenimą, o tai gali turėti neigiamų pasekmių ateityje“, - sakė vaikų ir paauglių psichiatrė D. Vėlavičienė, per Atviros psichiatrijos mėnesį Kauno klinikose anonimiškai ir nemokamai konsultavusi vaikus ir jų tėvus psichikos sveikatos sutrikimų diagnostikos, gydymo, psichikos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo bei kitais aktualiais klausimais.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA