Pritrūko vandens: indus plauna dubenyse, o maudosi svečiuose

Šiauliai
Įtarimas. Žmonėms keista: kiti Kuršėnų mikrorajonai vandentiekį ir kanalizaciją seniai turi, netgi gyvenvietės netoli Kuršėnų – Pakumulšiai, Micaičiai – ir tos turi. Gyventojai spėlioja, kad galbūt pirmenybė teikiama toms vietovėms, kuriose įsikūrę žinomi rajono politikai ir verslininkai? (Lubomirkin nuotr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kuršėnų Pavenčių mikrorajono gyventojai sako beveik dešimt metų laukiantys, kol į jų namus bus atvestas miesto vandentiekis ir kanalizacija. Prailgusio laukimo rezultatas – tušti šuliniai. Vandens vos užtenka išsivalyti dantis, o indus šiuolaikiškų namų savininkai plauna kaip senovėje – dubenyse.

Mieste, bet be miestietiškų patogumų

Pavenčių mikrorajono Taikos ir Stoties gatvių gyventojai piktinasi: ne kartą girdėjo kalbant, kad netrukus turės miesto vandentiekį ir kanalizaciją, tačiau valdžios planai ir kalbos niekaip netampa kūnu.

„Metai iš metų tas pats. Pernai rugpjūtį važinėjo žmogus, savo planuose žymėjo, kur norėtume daryti nuotekas. Apsidžiaugėme, galvojome, pagaliau kažkas pajudės. Spėkite, ar pajudėjo? Šiais metais vėl buvo atvažiavę žymėtis...“ – rankomis skėsčioja gyventojai.

Žmonėms keista: kiti Kuršėnų mikrorajonai vandentiekį ir kanalizaciją seniai turi, netgi gyvenvietės netoli Kuršėnų – Pakumulšiai, Micaičiai – ir tos turi. O štai nedidelis miesto teritorijoje esantis Pavenčių lopinėlis – ne. Gyventojai spėlioja, kad galbūt pirmenybė teikiama toms vietovėms, kuriose įsikūrę žinomi rajono politikai ir verslininkai?

Vandens iki bambos

Prie didėjančio kuršėniškių nepasitenkinimo prisideda gamta. „Kai atsikraustėme prieš kokius septynerius metus, mūsų šulinys buvo sklidinas vandens. Jis nėra gilus, šešių ritinių, bet vieta žema, šalia Ventos upė – nusprendėme negilinti. Vandens stygių pajutome tik praėjusią vasarą, bet taip blogai dar nebuvo. O šįmet per Žolinę žiūrime, kad viskas: laukinis siurblys, kuris aptarnauja tik šiltnamį, jau nebepumpuoja. Atidarome šulinį – vandens iki bambos“, – pasakoja vienas gyventojų.

Dabar jo šeimai vandenį tenka taupyti, kad užtektų išsivalyti dantis, nusiplauti rankas ir veidą. Indus jie neretai plauna dubenyje, o skalbtis ir maudytis važiuoja pas bute gyvenančius giminaičius. Geriamąjį vandenį šeimyna perka – šulinyje pilna nitratų.

Kuršėniškiui pikta: maža to, kad, belaukiant miesto kanalizacijos ir vandentiekio, tenka nuolatos tampytis su geriamojo vandens buteliais, dabar jis yra priverstas maudytis svetimuose namuose. „Jeigu ne tos valdžios kalbos, jau būčiau seniai įsirengęs gręžinį ir dar už jį išsimokėti spėjęs“, – sako jis.

Ilgai laukus – dar palauk

UAB „Kuršėnų vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Almantas Krivickas sako, kad finansavimo sutartis Pavenčių kvartalui (Taikos g., Stoties g., Mairono g.) buvo pasirašyta šių metų rugpjūčio 19 d. „Šiuo metu vyksta viešieji pirkimai, dėl teisminių ginčų pirkimas laikinai sustabdytas. Fizinius darbus planuojame pradėti 2020 m. II–III ketvirtyje, baigti – 2021 m. II–III ketvirtyje“, – teigia jis.

Darbų eiliškumas, anot A. Krivicko, yra vykdomas pagal patvirtintą „Vandens ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialųjį planą Šiaulių rajone“ – išskirtinės sąlygos konkretiems mikrorajonams ar gyvenvietėms nėra taikomos.

„Šiais metais turėjome kokius penkis paklausimus dėl geriamojo vandens atvežimo šulinių papildymui. Turime 1 kub. m cisterną geriamajam vandeniui vežti. Cisternos pristatymo paslauga mokama – 26,63 Eur/val. – ir cisternos nepaliekame, reikalinga 1 kub. m talpa išpylimui. Bet tai neduoda efekto šuliniuose, nes vanduo greitai grįžta į buvusį lygį. Šulinių vandens lygio ir debito mažėjimą galima spręsti šulinių gilinimu, naujo šulinio vietos parinkimu arba gręžinio įrengimu“, – sako direktoriaus pavaduotojas.

Beje, perdavus šią žinią straipsnyje minimiems gyventojams, vienas jų kreipėsi į UAB „Kuršėnų vandenis“ – norėjo užsisakyti geriamojo vandens. Vis tik dispečeris informavo, kad tokios paslaugos įmonė neteikia.

Pasirinkimai du – kantrybė arba investicijos

Komentuoja UAB „Vandenvala“ („LZT Group“) vadovas Edgaras Lideikis:

– Pagrindinė problema yra ne klimatas, o tai, kad iki namų niekaip neatvedami miesto vandentiekio ir nuotekų tinklai. Iš patirties žinau, kad žmonės prisiklauso begalės pažadų. Klientai mums skambina ir pasakoja: žadėjo iki 2015 m. – nepadarė, tuomet žadėjo iki 2018 m. – ir vėl nepadarė.

Belieka arba kantriai laukti, arba investuoti, kad būtų galima gyventi komfortabiliai.

Jeigu šulinyje nėra vandens, jį galima gilinti. Vis tik nėra jokios garantijos, kad vandens atsiras. Kita galimybė – gręžinys. Tai – pakankamai didelė investicija, juo labiau kad, įsirengus gręžinį, neretai tenka statyti vandens gerinimo filtrus. Žinoma, gręžiniu gali dalytis keli namų ūkiai, tuomet įrengimo kaštai sumažėja.

Žmonės vargsta ne tik dėl ištuštėjusių šulinių, bet ir dėl nuotekų. Asenizacinės paslaugos yra ganėtinai brangios, žiemą dėl šalčio jų gali apskritai neteikti. Be to, niekada nežinosi, kada nuotekų surinkimo talpa bus pilna – tenka nuolatos stebėti, budėti.

Šiuo atveju sprendimas paprastas – nuotekų valymo įrenginiai. Jų įrengimas nėra brangus, pavyzdžiui, mūsų įmonė šią paslaugą siūlo išsimokėtinai. Beje, kuomet rinkomės lizingo kompaniją, vienas iš prioritetų buvo, kad klientui lizingo paslauga kainuotų kuo pigiau. Nuotekų valymo įrenginių eksploatacija yra pakankamai paprasta – juos reikia išvalyti vieną du kartus per metus. O tuštinti nuotekų surinkimo talpą tenka kone kas mėnesį, per metus ar kelerius susidaro išties nemenka suma.

UAB „Vandenvala“ parduoda ir montuoja nuotekų valymo įrenginius, teikia jų priežiūros ir remonto paslaugas individualiems namams, daugiabučiams, viešbučiams, restoranams, gamybinėms įmonėms, kaimo turizmo sodyboms, degalinėms ir kitos paskirties pastatams.

Bačiūnų g. 55, Šiauliai
+370 674 24 025
​www.bnvi.lt

Reklama