REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Gegužės 4 d. 11:07

Pristatoma paroda „Grand Tour: Didžiosios kelionės liudijimai baronų von der Roppų meno kolekcijoje“

Šiauliai

Fot. J. Kirkilaitė

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


173840

2021 m. gegužės 6 d., ketvirtadienį, 16 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus parodos „Grand Tour: Didžiosios kelionės liudijimai baronų von der Roppų meno kolekcijoje“ pristatymas.

Parodoje platesniame kontekste atskleidžiamos Pakruojo dvaro meno kolekcijos vertybės – skulptūros, tapybos ir taikomosios dailės (porceliano ir stiklo) eksponatai, nuosekliai kaupti kelių baronų von der Roppų kartų, išlikę ir išsaugoti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio bei Šiaulių „Aušros“ muziejuose.

„Aušros“ muziejaus darbuotojas, archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas papasakos apie baronus von der Ropp’us Kurše, Lietuvoje ir jų senienų bei meno kolekciją, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Grafikos sektoriaus vadovė dr. Aušra Vasiliauskienė pristatys grafikos eksponatus ir papasakos apie parodos kuratoriaus, menotyrininko, muziejininko Osvaldo Daugelio (1955–2020) ieškojimus ir šios kolekcijos tyrimus. Taikomosios dailės skyriaus rinkinių saugotoja Rita Kišonienė kalbės apie kolekcijos taikomosios dailės eksponatus, Taikomosios dailės skyriaus vadovė  dr. Aldona Snitkuvienė – apie eksponatus iš Biotgerio raudonosios akmens masės.

Renginys vyks laikantis visų saugumo reikalavimų. Dėl to dalyvių skaičius yra ribotas ir būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 52 43 89. Dalyviai turi būti su kaukėmis, laikytis saugaus atstumo.

Parodoje išryškinamos išlikusios pirminės Theodoro von der Roppo (1783–1852) sukauptos kolekcijos vertybės, kilusios iš įvairų Europos, daugiausia Italijos kolekcijų, surinktos Grand Tour (Didžiosios kelionės) metu ir vėliau. Taip pat atskleidžiama kolekcijos sudarytojo asmenybė, kadangi, atsiradus daugiau biografinės medžiagos (daug ką atskleidžia Latvijos archyvuose išlikę atsiminimai ir šeimos kronikos), išryškėja nuosekli puikiai išsilavinusio Apšvietos epochos atstovo veikla.

Bene garsiausias faktas yra tas, kad Theodoras von der Roppas buvo Bertelio Thorvaldseno (1770–1844) mecenatas, tiesiogiai iš garsiojo danų skulptoriaus dirbtuvės įsigijęs marmuro bareljefą „Achilas ir Briseidė“ ir „Veneros su obuoliu“ (Venus victrix) skulptūrą (abu kūriniai yra išlikę), taip pat devynias antikinių marmuro biustų kopijas. Pastarųjų metų tyrinėtojai pripažįsta, kad jaunojo baronaičio užsakymas buvo labai reikšmingas danų skulptoriaus karjerai, nes buvo pateiktas tuo metu, kai šiam reikėjo apsispręsti, ar grįžti namo, pasibaigus karališkosios Danijos akademijos stipendijai, ar likti Romoje ir imtis savarankiško darbo.

Paroda 2020 m. buvo eksponuota M. Žilinsko dailės galerijoje Kaune. Jos kuratorius – ilgametis Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis (1955–2020). Chaimo Frenkelio viloje paroda veiks iki 2021 m. birželio 20 d.

Organizatorius – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, partneris – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA