Angle down Atgal

Prisiminti Tauro apygardos partizanai

Ruošiantis šių metų Europos paveldo dienoms, kurių tema - „Kultūros paveldas ir edukacija", Papiškių kaime (Kauno rajone, Zapyškio seniūnijoje) vyko pirmasis planuojamo penkių pamokų ciklo apie kultūros paveldą Kauno rajone filmavimas.

Buvo prisiminti Tauro apygardos partizanai. Skambėjo jų dainos ir pasakojimai, primenantys pokario metus, kai Drapakampio miške esančioje Papiškės–Novos partizanų žeminėje 1944–1945 metais slapstėsi 19 partizanų. Tarp jų buvo ir Uosio slapyvardžiu pasivadinęs Vytautas Balsys (1923-2019). Tris kartus išvengęs žūties, 20 metų kalėjęs lageriuose, Vytautas yra pasakojęs, kad dėl bendražygių žūties kalti išdavikai. „Kai po Žiemkelių kautynių buvau sunkiai sužeistas, į mūsų stovyklą pateko iš užsienio permesti desantai. Tai – Čeičys ir Aleksandras, kuris čia guli, ir trečias slapyvardžiu Šauliukas, esą kilęs iš Šaulių. Smogikas buvo perrengtas partizanų uniforma. Tai jis kaltas, kad suliepsnojo ši sodyba",– apie išdavystę yra pasakojęs Tauro apygardos partizanas, politinis kalinys V. Balsys.

Penki Tauro apygardos partizanai – Viktoras Balsys, Aleksandras Jansonas, Vladas Šidiškis, Viktoras Šlionskis ir Vincas Vaidelis - 1945 metų birželio 13 dieną žuvo kautynėse su NKVD kariuomenės 30-ties kareivių grupe. Partizanai buvo palaidoti Zigmo Balsio sodybos sode. V. Balsio-Uosio rūpesčiu 1989 metais buvo atidengtas paminklas žuvusiems partizanams.

Filmavime dalyvavo roko operos „Priesaika" kūrybinė grupė: režisierius Nerijus Petrokas, atlikėjai Liudas Mikalauskas, Egidijus Bavikinas, tekstų ir muzikos autorius, grupės "Thundertale" vokalistas Jonas Chockevičius, būgnininkas Paulius Petrauskas, VšĮ „Liudo Mikalausko koncertai".

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite