Prisikėlimo šviesa

Šiauliai
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Išradėju save vadinantis aktyvus šiaulietis Romualdas į Etaplius.lt redakciją atsiuntė laišką, kuriame pateikia savo idėjas, įžvalgas ir pasiūlymus, kaip turėtų būti tvarkomas bei kaip gražiausiai atrodytų Šiaulių miestas.

Valdžiai bei architektams pastabų turintis vyras pridėjo ir paties kurtą brėžinį, koks fontanas turėtų pakeisti skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės esančius "Saulės diskus". Susipažinkite su pono Romualdo idėjomis ir Jūs.

Taip pat skaitykite: Šiauliai ne gražėja, o skursta?

Etaplius.lt neatsako už piliečių - reporterių atsiųstų laiškų turinį. Tai yra asmeninė laiško autoriaus nuomonė.

"Kol Vilniaus aktyvi visuomenė bei Seimas kovoja su bunkeriniu plagiatoriumi dėl Vyčio, kurio galvoje dar ir Vilniaus vamzdis, šiauliečiai ramiai snūduriuoja, kai jų Saulės miesto Prisikėlimo aikštė darkoma architekto V. Rudoko.

Reikia priminti šiauliečiams, kad mūsų miestas 87 metais vyresnis už Vilnių, tačiau ištuštėjęs, vargu ar dar turintis 90 tūkst. gyventojų. Prašvilptas universitetas – kultūros ir jaunimo židinys, lieka puikūs pastatai dūlėti arba „prichvatizuojami“.

Ką kalba mūsų specialistai apie tai:

Architektas A. Ambrazas: „Paminklų, statinių idėja turi gimti visuomenėje, o ne diktuojama architektų, skulptorių“.

Architektė R. Stuopelienė: „Gydytojai gelbsti gyvybes, architektai gelbsti sielas“.

Netikinti ponia puola perimti Dievo funkcijas. Sielų gelbėtoja siūlo nukirsti pirštus tiems, kurie sugadino Juliaus Janonio gimnazijos langus ir lubas.

Architektė G. M. Herrera: „Projektavimo darbai nuo pradžių vyko padrikai, galybė spragų, tikėtina, konkursą laimėjęs V. Rudokas nesusitvarkė su užduotimi, mat neturi pakankamai patirties ir kompetencijų.

A. Zuokas: „Visų valdžių užmirštas Saulės miestas, prasti seimūnai, merai, nes neturi idėjų ir mąstymo elementų“.

Galėtum nurimti, tačiau kada sunaikintas K. Reisono, Rudoko 1930m. statytas Šiaulių dramos teatro fasadas, nuplastmasintas Zubovo dvaro arklidės - teismo pastatas, dalinai uždengta Katedra, aikštėje bliuvinys ant fekalijų vamzdžio, fontanas „Trys dešrainiai“ ar „Atkatiniai centukai“.

Po kreipimosi į administracijos direktorių A. Bartulį, architektas V. Rudokas atlyžo ir paliko Prisikėlimo aikštės pavadinimą. Čia reikia priminti, kad Prisikėlimo aikštės pavadinimą, ilgai kovojusi su biurokratija, iškovojo garbinga šiaulietė Virginija Ladietienė. Buvo net neadekvačių pasiūlymų: Karalienės Mortos, Senoji turgaus ar turginių.

Čia reikia pažymėti, kad kad netikintis V. Rudokas pasiliko atsitraukimo kelią – du amfiteatrus prieš kolegiją. Kitaip gal vėliau Katedros fasadą pavyks uždengti pilnai, o tai reikštų sunaikinti.

Po publikacijos spaudoje „Kad vaikams ir anūkams nebūtų gėda vaikščioti po Šiaulius“, vienas į į straipsnį atsiliepęs šiaulietis paaiškino, kad kad šis sklypas prieš kolegiją nupirktas. Ačiū žurnalistei už detalų V. Rudoko projekto išnagrinėjimą.

Išaiškėja beprotiškas lėšų švaistymas: mašinų aikštelės dengiamos keramikinėmis plytomis, seno fontano (2006 m. statyba) naikinimas ir naujo, su su vandentiekiu ir kanalizacija, kitoje gatvės pusėje statyba, svečių „šventinė tribūna“ ant tualeto, su biotualetu šalia, apžvalgos aikštelės 9 metrų aukštyje su liftu V. Rudoko suprojektuotai aikštei apžvelgti (idiotizmo viršūnė). Be to, jei pritartume projektui, Šiauliai galėtų tapti amfiteatrų sostine (jų būtų 6).

Iškilo realus pavojus parkeliui prieš savivaldybę, nes kažkam pakvipus atkatu, reikia keisti „siauresnėmis lajomis“, kitaip – šluotomis, pasitelkti latvių ekspertai, nors turime savų miškininkų.

Pritrenkia architektų nemokšiškumas – nežino, kur architektui vieta įsiamžinti ant savo kūrinio.

Prieš trejus metus apsilankęs Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje, buvau pritrenktas, išvydęs ant kryžiaus susikorusius tris latrus (architektą, santechniką ar kelininką ir dar vieną). Tik vyskupo dėka kryžius skubiai liko švarus, nesuterštas nevykėliais – savimylomis.

Ir kokie jie „galingi“, kai susiduria su autoritetu! Kaip jie puolė Viliaus Purono „Penktą kėlinį“ prie arenos, o šiauliečiai jo negrąžino iki šiol. Kas ta kiaulė, kuri knisa protą valdžiai (tikinčiai, bet nepraktikuojančiai)?

Dar baisiau su keturiais 1918 m. signatarais, kurie sukišti į sovietinių laikų metalinę tvorą, kitaip tariant, „patvoriais“ pagerbti. Ir čia konkurso nugalėtojas V. Rudokas.

Rusų tauta turi prisikėlimo dieną – sekmadienį. Lietuvoje, katalikų krašte, vieninteliai Šiauliai turi Prisikėlimo aikštę, kaip Kaunas Prisikėlimo bažnyčią.

Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytą, prašau: prieš kolegiją jokių pastatų, amfiteatrų ir pastatyti prisikėlimo ženklą – angelo skulptūrą, o vietoje „trijų dešrainių“ pastatyti trijų arfų fontaną, nekeičiant požeminės detalės. Techninę – apšvietimo, muzikinę – dalį atliktų Vilniaus specialistai (jie darbus atliko profesionaliai Palangoje).

Reikėtų paspręsti eismo klausimą Tilžės gatvėje (kamščiai iki Vytauto gatvės).

Su šiuo pasiūlymu kreipiausi į tremtinių Šiaulių skyrių. Tremtinys – kūlverstukas atsakė, kad tai gali supykinti valdžią, todėl negalima. Kreipiausi į Šiaulių rajono merą. Šio atsakymas – o jei reikės mieste garažo? Ne, negalima.

Kreipiausi į Seimo narį Stasį Tumėną, jis nuvyko pasiaiškinti su V. Rudoku. Architektas paaiškino: „Tai kur mano darbas, jei jo sprendimus priimu?“. Nėra išeities…

Kai kreipiausi į Seimo narę Rimą Baškienę, ji pažadėjo su meru pakalbėti, bet pažado netesėjo. Mokė mane pozityvo, ypač Seimui. Bet čia tik negatyvas, juodas negatyvas. Pamokiau ponią, kad girtuoklis išsipagirios, o durnius niekados (L. Balsio benefisas tą patvirtina).

Gerbiami šiauliečiai, miesto tarybos naria! Jei minate Šiaulių žemę ir ketinate atgulti ramybės joje, neužmirškite keturių 1918 met Juliaus Janonio gimnazijos signatarų, įmūrytų į sovietinę tvorą. Pasirūpinkite Prisikėlimo aikšte ir prisikėlimo ženklu, kurį V.Rudokas mato iš kanalizacijos pakilusia vandene, o šventes siūlo sutikti ant ilgaamžio miesto tualeto, architekto įvardinto „šventine tribūna/scena“ su biotualetu šalia miesto valdžiai ir garbiems svečiams.

Pagarbiai prašau Jūsų pastabų ir nuomonių."