REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 20 d. 09:43

Prievolė laivams stebėti išmetamo anglies dvideginio kiekį – pirmas žingsnis jį mažinant

Klaipėda

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


35116

Išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekiui mažinti ES klimato kaitos politika numato ir jūrų transporto indėlį. Pirmas žingsnis jau žengtas – laivybos bendrovės pagal šiam transportui ES nustatytus išmetamo anglies dioksido kiekio stebėsenos reikalavimus privalo nuo š. m. sausio 1 d stebėti kiekvieno savo laivo išmetamo anglies dioksido kiekį, degalų sąnaudas ir kitus parametrus. Pavyzdžiui, nuplauktą atstumą, jūroje praleistą laiką, transportavimo apimtis. Šie reikalavimai taikomi į ES jūrų uostus įplaukiantiems didesniems kaip 5 tūkst. tonų laivams, išskyrus žvejybinius ir kitus nekomercinės paskirties laivus.

Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, laivybos bendrovės kasmet, pradedant 2019-aisiais, iki balandžio 30 d. turės pateikti Europos Komisijai ir Aplinkos apsaugos agentūrai nepriklausomų vertintojų patikrintą metinę anglies dioksido stebėsenos ataskaitą, o nuo 2019 m. birželio 30 d. laivai, kurie ankstesniu ataskaitiniu laikotarpiu įplaukė į ES uostus, privalės turėti galiojantį dokumentą, įrodantį, kad jie atitinka stebėsenos prievoles.

Mūsų šalyje už jūrų transporto anglies dioksido kiekio stebėsenos reikalavimų pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė – laivų valdytojams gali būti skiriama nuo 500 iki 3000 eurų bauda.

Lietuvos laivai, palyginti su kitomis šalimis, išmeta nedaug anglies dioksido. Mūsų šalyje yra registruota apie 20 didesnės negu 5 tūkst. tonų talpos laivų, kuriems taikomi minėtieji stebėsenos reikalavimai.

Tarptautinis jūrų transportas kasmet išmeta po milijardą tonų anglies dioksido. Tai sudaro apie 2,5 proc. visame pasaulyje išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. 1990-2007 m. laikotarpiu laivų išmetimai Europos Sąjungoje padidėjo beveik 50 proc.

Išsamesnės informacijos apie jūrų transporto išmetamo anglies dioksido kiekio stebėseną, ataskaitų teikimą bei tikrinimo sistemą ir susijusius ES teisės aktus galima rasti EK tinklalapyje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA