REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 7 d. 20:15

Prievolę įsirengti dūmų detektorius vykdo ne visi: dalis žmonių mano, kad jie gadina interjerą

Vilnius

© Alfa.lt fotomontažas

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


102133

Nuo praėjusių metų gegužės mėnesio visuose Lietuvos gyvenamuosiuose butuose, namuose, sodo nameliuose turi būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Priešgaisrinės saugos specialistų akcijų metu pastebima, jog kai kurie gyventojai dūmų detektorių nenori įsirengti, neva šis prietaisas sugadins jų interjerą.

Naujovė buvo įvesta tikintis, jog garso signalu detektoriai įspės gyventojus apie gresiantį pavojų, o laiku iškviesta pagalba padės išgelbėti gyvybes ir žmonių turtą. Autonominių dūmų signalizatorius aptikęs dūmus patalpoje iš karto sukelia garsinį signalą, kuris perspėja gyventoją apie galimą pavojų dar pačioje gaisro vystymosi pradinėje stadijoje.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento priežiūros organizavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Aurelijus Česūnas portalui Alfa.lt teigė, jog gyventojai naujovę priėmė draugiškai, tačiau, anot jo, pasitaikė ir tokių, kurie dūmų detektorių nenorėjo savo namuose įsirengti dėl keistų priežasčių.

„Gyventojai gana draugiškai priėmė tokią naujovę, nes jiems mūsų pareigūnai prevencinių akcijų metu suteikdavo gaisrinės saugos konsultacijas ir paaiškindavo apie autonominių dūmų signalizatorių svarbą.

Dažniausiai gyventojų nenoras įsirengti autonominius dūmų signalizatorius buvo grindžiamas, neva jie sugadins jų namų interjerą arba kad jų būstas yra saugus ir jiems toks signalizatorius nereikalingas. Tokiems gyventojams mes paaiškindavome, kad rinkoje galima rasti įvairaus dizaino ir dydžio autonominių dūmų signalizatorių, o dėl saugaus būsto pasakydavome, kad niekada niekas 100 proc. negali būti tikras, jog jo namuose nekils gaisras“, – teigė A. Česūnas.

Vyro teigimu, autonominio dūmų signalizatoriaus kaina priklausomai nuo jo dizaino rinkoje svyruoja nuo 5 iki 15 eurų. Priešgaisrinės saugos specialistas paaiškino, kaip tinkamai įsirengti dūmų detektorių.

„Kas susiję su įrengimo kaina, tai pats gyventojas gali ir pats pasikabinti tokį signalizatorių. Įsigiję autonominį dūmų signalizatorių, kartu gausite ir tvirtinimo priemones – sraigtus arba lipnią dvipusę juostelę.

Pritvirtinę autonominį dūmų signalizatorių galite jį aktyvuoti, tam reikia įdėti bateriją į tam skirtą vietą ir uždėti dangtelį. Paspauskite TEST mygtuką, kad įsitikintumėte, jog dūmų detektorius veikia. Nepamirškite periodiškai pakeisti baterijų. Kiekvienas signalizatorius turi įspėjamąjį signalą, kuris perspėja, kad baterijos baigia išsikrauti ir artimiausiu metu jas reikia pakeisti.

Įrengiant autonominius dūmų signalizatorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Žinant tai, kad karšti dūmai kyla į viršų ir pirmiausia kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų.

Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų signalizatoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų. Tačiau net ir renkantis jiems vietas ant lubų, reikėtų turėti omenyje, kad dūmų detektorių negalima tvirtinti virš dujinių ir elektrinių viryklių, prie židinių ar vandens bei oro šildytuvų“, – sakė A. Česūnas.

Už priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus yra numatytos baudos nuo 10 iki 70 eurų. Kol kas dar nė vienas gyventojas baudos už tai, kad neįsirengė dūmų detektoriaus, negavo.

Pernai įsigaliojus dūmų detektorių reikalavimui, Priešgaisrinė apsaugos ir gelbėjimo departamentas pradėjo vykdyti akciją „Gyvenkime saugiai“. Akcijos metu, 2018 m., buvo aplankyta 106 744 gyventojų būstai, iš jų 36 proc. buvo įsirengę autonominius dūmų detektorius.

2019 m. (iki spalio 1 d.) aplankyti 76 593 gyventojų būstai, iš jų 56 proc. jau yra įsirengę autonominius dūmų detektorius. Akcija bus tęsiama ir toliau, o jos metu gyventojai bus konsultuojami įvairiais gaisrinės saugos klausimais.

Policijos pareigūnai buvo perspėję gyventojus, jog šia akcija gali prisidengti sukčiai ir tokiu būdu bandyti patekti į gyventojų namus. Gyventojai raginami būti budrūs ir sukčius nuo specialistų atskirti pagal uniformą, o kilus įtarimui, susisiekti su bendruoju pagalbos centru telefonu 112.

Šiemet per gaisrus žuvo 55 žmonės. 115 buvo išgelbėti. Praėjusiais metais per gaisrus šalyje žuvo 63 žmonės, o užpraėjusiais – 69.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA