Prie Vievio pradėjo veikti „Modus Energy“ bioskaidžių medžiagų paruošimo linija, į kurią investuota 4,5 mln. eurų

Vilnius
Aplinkos apsaugos agentūros nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šalia Vievio esančioje Ąžuolinės gyvenvietėje baigta įrenginėti moderni bioskaidžių medžiagų paruošimo linija. Projektą įgyvendino atsinaujinančių išteklių energetikos įmonei „Modus Energy“ priklausanti bendrovė „Tvari energija“. Investicijos į liniją siekia daugiau kaip 4,5 mln. eurų.

Tai yra pirmoji Lietuvoje tokio tipo biodujų jėgainė su integruota bioskaidžių medžiagų paruošimo linija. Jos veikla visiškai atitinka žiedinės ekonomikos principus - ūkio ir pramonės sektoriaus šakose susidariusios atliekos, technologinio proceso metu virsta medžiagomis, iš kurių gaunamos biodujos energijos gamybai ir trąšos žemės ūkio sektoriui.

Iš viso per metus, pasak pranešimo, planuojama perdirbti apie 20 tūkst. tonų įvairių - daugiausiai maisto pramonėje susidarančių - bioskaidžių medžiagų, tokių kaip pasenę maisto produktai, nekondiciniai gaminiai, aliejai, skerdyklų ir restoranų atliekos.

Perdirbus šias medžiagas per metus bus pagaminama apie 2 mln. kubinių metrų biodujų. Tokio kiekio pakaks 4,2 tūkst. MWh energijos pagaminti. Dėl biodujų jėgainės plėtros bus sukurtos 5 naujos darbo vietos.

„Biodujų jėgainės Ąžuolinės gyvenvietėje plėtra ir modernios bioskaidžių medžiagų paruošimo linijos įrengimas prisideda prie atsinaujinančių energetikos išteklių šalyje plėtojimo. Kartu didesni jėgainės pajėgumai leis užtikrinti tolesnį pigesnės energijos tiekimą Elektrėnams ir Vieviui. Pastarajame mieste nuo biodujų jėgainės veiklos pradžios šilumos energija atpigo maždaug 30 proc.“, - sakė bendrovės „Modus Energy“ valdybos pirmininkas Ruslanas Sklepovičius.

Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis teigė, kad atsinaujinančios energetikos plėtra ir jos efektyvumo didinimas yra itin naudingas Elektrėnams bei Vieviui, nes suteikia galimybę sumažinti šildymo kainą gyventojams.

„Biodujų jėgainė leidžia mums įsigyti pigesnės šilumos energijos, o investicijos į jos plėtrą leidžia tikėtis, kad didesnę dalį sudarys žalioji energija. Esame bene vienintelė iš šalies savivaldybių, kuri efektyviai išnaudoja atsinaujinančios energetikos galimybes ir bent iš dalies amortizuoja augančias šilumos kainas“, - sakė K. Vaitukaitis.

Pagal pranešimą, bioskaidžių medžiagų paruošimo linija Ąžuolinės gyvenvietėje yra visiškai automatizuota ir įrengta naudojant pažangiausius techninius sprendimus. Tuo metu šiuolaikinės technologijos ir infrastruktūra užtikrina, kad medžiagų perdirbimas ir dujų tiekimas vyktų uždarame cikle, o oras linijos sistemose būtų nuolat filtruojamas kelių pakopų filtruose ir negalėtų patekti į aplinką.

ELTA