REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Gegužės 14 d. 20:36

Prie legendinio roko muzikanto atminimo įamžinimo prisidėjo ir Joniškio akmens meistrai

Šiauliai

Prie legendinio roko muzikanto atminimo įamžinimo prisidėjo ir Joniškio akmens meistrai. Nuotr. iš asmeninio E. Šivickaitės albumo.

Erika ŠivickaitėŠaltinis: Etaplius.lt


175136

Pernai, rugpjūčio 15 dieną, sukako lygiai 30 metų, kai autoavarijoje Latvijoje, kelio Sluoka – Talsai 35 kilometre įvyko kraupi avarija. Staigiame posūkyje nesuvaldęs automobilio, į autobusą „Ikarus“ rėžėsi jo vairuotojas. Tuo metu retas turbūt kuris žinojo, kad avarijoje žuvo legendinis dainininkas, roko muzikantas, grupės „Kino“ įkūrėjas ir lyderis Viktoras Cojus. Jam tuo metu tebuvo 28-eri metai. Jo talento gerbėjai iki šiol stoja šio kelio šalikelėje, nusilenkia legendiniam dainininkui, kurio muzika ir dainų tekstai aktualūs iki šiol. Nuo tos tragiškos dienos muzikanto talento gerbėjai nenustoja vienytis ir V. Cojui, buvusiam besikeičiančių laikų simboliui, jo žūties vietoje 2000-2002 metais atidengė paminklą. Turbūt tik nedaugelis prie jo sustojančių žino, kad be dailininkų ir skulptorių, prie paminklo V. Cojaus atminimui įamžinti, prisidėjo ir Joniškio rajono akmens meistrai – UAB „Ragtora“ vyrai. 


Foto galerija:

img-1260.jpg
img-1285.jpg
img-1297.jpg
img-1305.jpg
img-1325.jpg
img-1331.jpg
img-1333.jpg

Po kelių metų – pirmasis paminklas žūties vietoje

Tragedijos vietoje nuo pat pirmų dainininko žūties dienų atsirado lentelė su užrašu ir žūties data, nestigo fotografijų, gėlių, degančių žvakių, gerbėjų eilėraščių, sulaužytų cigarečių, menančių jo garsųjį hitą „Pačka cigaret“ („Cigarečių pakelis“). Po kelių metų šioje vietoje atsirado metalinė piramidė su gitara viršūnėje. Tai buvo pirmasis paminklas V. Cojui jo žūties vietoje.

Idėja pastatyti legendinio dainininko atminimo vertą paminklą kilo 1999 metais dailininkui Ruslanui Veraščiuginui ir skulptoriui Amiranui Chebelašviliui, kurie, padedami juristų, įkūrė aukų fondą ir nieko nelaukę ėmėsi darbo. Žinomo dainininko, pasisukusio į šoną, truputį pakelta galva ir rankomis apsikabinusį savo pečius, biustą pagal dailininko R. Veraščiugino sumanymą įgyvendino skulptorius A. Chebelašvilis. Biustas priminė Anapilin iškeliavusio roko muzikanto scenoje matytą manierą. Skurtam biustui, pakeltam į 2 metrų ir 30 centimetrų aukštį, ant postamento trūko „svorio“.

Užduotis patikėta Joniškio akmens meistrams

Latvijoje gyvenantys žuvusio muzikanto gerbėjai jau buvo girdėję apie Joniškio rajone, Ziniūnų kaime, įsikūrusių akmens meistrų gebėjimus ir galimybes, tad kreipėsi pagalbos. Akmens meistrams teko nepaprasta užduotis – kuklų biusto postamentą papuošti granitu ir suteikti jam didingumo. Jame iškalta eilutė iš V. Cojaus dainos „Mirtis verta to, kad gyventum, o meilė verta to, kad lauktum“.

Dar ir šiandien Joniškio rajono akmens meistrai pamena, kaip teko ilgai ieškoti sprendimų, kuriuos jiems pateikė dailininkas ir skulptorius. „Ragtoros“ meistrai įvykdė užduotį ir savo kūrinį sumontavo muzikanto žūties vietoje.

Nepamirštas iki šiol

Memorialas, prie kurio prisidėjo ir Joniškio rajono akmens meistrai, atrodo įspūdingai. Jis primena muzikanto ir jo kūrybos paralelę. Iki šiol V. Cojaus žūties vieta yra lankoma jo gerbėjų. Tai išduoda prie memorialo padėtos gėlės, žvakutės, grupės „Kino“ nuotraukos. Pernai šioje vietoje, minint roko muzikanto 30-tąsias žūties metines, buvo surengtas koncertas jo atminimui pagerbti. Kelio Sluoka – Talsai pakraštyje driekėsi ilga automobilių virtinė – į koncertą rinkosi grupės „Kino“ gerbėjai. Pakelės žaliojoje zonoje stovėjo scena, iš kurios skambėjo leidžiami grupės „Kino“ hitai. Tai akivaizdžiai rodo, kad prieš 30 metų žuvusios muzikos žvaigždės atminimas gyvas iki šiol. Tarp gerbėjų buvo matyti įvairaus amžiaus asmenų. Net ir jaunesnės kartos atstovai nėra abejingi kelias dešimtis metų skaičiuojančiai muzikai ir tekstams.

Lemtingas posūkis

Po koncerto Maskvos Lužnikų sporto arenoje 1990 metais birželio 24 dieną Rusijos muzikos žvaigždė V. Cojus išvyko į Latvijos kurortinį Plienciemio miestelį, kur kartu su gitaristu Jurijum Kasparianu planavo dirbti prie naujo albumo leidybos.

Rugpjūčio 13 dieną albumo demo versija buvo baigta ir kitą dieną J. Kasparianas su ja išvyko į Sankt Peterburgą. V. Cojus nusprendė dar keletą dienų praleisti Latvijoje.

Rugpjūčio 15-osios rytą V. Cojus išvyko žvejoti. Sodyboje liko jo mylimoji Natalija Razlogova ir jo sūnus. 11 val. ryto roko grupės lyderis nusprendė, kad metas grįžti. Pakeliui į namus, 11 val. 28 min. jo tamsiai mėlynas ,,Moskvič-2141“ susidūrė su autobusu ,,Ikarus“ staigiame posūkyje kelio Sluoka – Talsai 35 kilometre. Avarija baigėsi tragiškai.

„Mes su žmona buvome šalia kelio prie savo namų, kai pro mus pralėkė naujutėlis „Moskvič“, greitis buvo didžiulis. Aš žmonai sakau, kad šitas, ko gero, posūkio neišvairuos. Labai staigus posūkis ant tiltelio. Ten - Teitupės upė. Buvo toks garsas – kaip patrankos šūvis. Mes pažiūrėjom į kelią: ta mašina buvo asfalto viduryje, o naujas „Ikarus“ – upėje kairėje pusėje. Kai mes priėjom, vairuotojas jau buvo miręs“, – tuometiniams spaudos atstovams pasakojo vienas iš liudininkų.

Tyrėjai, dirbę įvykio vietoje, nerado jokių „Moskvič“ stabdymo žymių. Tad, spėjama, kad muzikantas prie vairo tiesiog užsnūdo. Greičio būta nemažo. Pagal tai, kaip įvykio metu išsibarstė automobilio detalės, konstatuota, kad V. Cojus važiavo daugiau nei 100 km per valandą greičiu. Sovietiniam, net ir naujam automobiliui toks greitis – virš galimybių ribos.

Albumas išleistas po mirties

Naujasis albumas dienos šviesą išvydo jau po roko muzikanto žūties. Grupės „Kino“ nariai už albumo pagrindą ėmė demo versiją, taip siekdami išsaugoti originalų žuvusio grupės lyderio balsą. Naujojo albumo, pavadinto „Čiornij album“ („Juodas albumas“) premjera įvyko 1991-aisiais metais. Po to grupė savo karjerą baigė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA