Prezidentė pasirašė inovacijas skatinančius įstatymus

Lietuva
Eltos nuotr.
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Technologijų ir inovacijų įstatymą bei Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kuriomis įtvirtinama technologijų ir inovacijų sistemos sandara, apibrėžiamos institucijų atsakomybės sritys, nustatomas technologijų ir inovacijų veiklos finansavimas.

Pasak Prezidentės, priimtos įstatymų nuostatos sukuria sąlygas gerinti inovacijų skatinimo aplinką Lietuvoje, daug efektyviau išnaudoti mokslo ir verslo potencialą inovacijoms kurti, atveria naujų galimybių bendradarbiauti verslui ir mokslui.

Nauju reglamentavimu įtvirtinami technologijų ir inovacijų sričių finansavimo principai. Įstatymų nuostatos sudaro prielaidas įsteigti valstybinį inovacijų skatinimo fondą, kuris teiks paramą mokslo ir studijų institucijoms ir inovatyviam verslui, skatins jų tvarų bendradarbiavimą.

Šalies vadovė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu įgyvendinant inovacijų politiką dalyvauja net 9 institucijos. Optimizavus jų tinklą ir pritaikius vieno langelio principą, bus užtikrintas kokybiškesnis paslaugų teikimas visiems, dirbantiems šioje srityje.

Rengiant poįstatyminius teisės aktus ir konstruojant finansavimo mechanizmus inovacinei veiklai remti, svarbu, kad sprendimai būtų priimami bendrai sutarus Vyriausybės Mokslo, technologijų ir inovacijų taryboje. Tik dalyvaujant visoms šioje srityje veikiančioms institucijoms pavyks užtikrinti darnų mokslo, inovacijų ir technologijų politikos koordinavimą ir valdymą.

Kad Lietuva taptų inovacijų valstybe, Prezidentės teigimu, būtina siekti aukštos mokslinių tyrimų kokybės, efektyvaus mokslo ir verslo bendradarbiavimo, vystyti startuolių ekosistemą, pritraukti užsienio investicijas, nukreiptas į šią sritį.

2016 m. Seimas patvirtino Prezidentės inicijuotas Lietuvos mokslo ir inovacijų kaitos gaires, kurios tapo kelrodžiu mokslui ir valstybės inovacijų politikai.

Priimti įstatymai įsigalios 2019 m. sausio 1 dieną.

ELTA