Prezidentė apdovanojo 39 žydų gelbėtojus - žmogiškumo, pasiaukojimo ir drąsos mokytojus

Vilnius
LR Prezidento kanceliarijos nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Minint Lietuvos žydų genocido aukų pagerbimo dieną ir Vilniaus geto likvidavimo 75-ąsias metines, prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais apdovanojo 39 žydų gelbėtojus.

Daugumos jų jau nėra tarp gyvųjų, todėl apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Teisuolių vaikai, anūkai ir proanūkiai, kiti šeimų nariai.

Pasak šalies vadovės, kas kartą, kai pagerbiame Holokausto aukų atminimą, prisimename ir jų gelbėtojus - didžiąją žmogiškumo, pasiaukojimo ir drąsos pamoką.

„Jūs, šios ceremonijos dalyviai, esate gyvas ryšys tarp mūsų dabarties ir to meto, paženklinto žiaurumu ir ypatingu altruizmu. Tai nėra tik tolstančios istorijos epizodai. Tai - ir dabartinės mūsų pastangos padaryti viską, ką tik galime, kad išsaugotume taikų gyvenimą. Kad niekas nevirstų pasmerktuoju, auka be kaltės. Nebūtų persekiojamas ir žudomas vien dėl savo tautybės ar tikėjimo“, - sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentės žodžiais, apie visa tai galvojame šį rugsėjį minėdami Vilniaus geto sunaikinimo septyniasdešimt penktąsias metines, svarstydami sugriautos Didžiosios sinagogos likimą ar Šeduvos štetlo įamžinimą.

„Galvojame apie sunaikintą, prarastą didelę Lietuvos žydų bendruomenę ir be galo didžiuojamės kiekvienu tautiečiu, kuris baisioje karo metų tragedijoje išdrįso blogiui priešintis širdies gerumu. Ir tai buvo ne žodžiai, o veiksmas - apsisprendimas atverti namų duris ir pasidalinti savo gyvenimu. O galbūt ir likimu. Baigties niekas nežinojo ir vis tiek rizikavo“, - sakė prezidentė.

Sekmadienį, minint Lietuvos žydų genocido dieną, Šventasis Tėvas taip pat sustos maldai prie paminklo genocido aukoms, o penktadienį prezidentūroje valstybės vardu prezidentė dėkojo visiems gelbėtojams, kviesdama saugoti atmintį apie Teisuolius ir branginti jų paliktą šviesą.

ELTA primena, kad Lietuvoje holokaustas prasidėjo nacistinei Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą. Jo metu, neskaičiuojant pabėgusiųjų, išžudyta apie 96 proc. Lietuvos žydų. Iš maždaug 208-210 tūkst. žydų iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos buvo nužudyti 190-196 tūkst., didžioji dalis tarp 1941 metų birželio ir gruodžio.

Taip pat nužudyta maždaug 9 tūkst. žydų pabėgėlių iš Lenkijos ir 6 tūkst. žydų, atvežtų iš Austrijos, Vokietijos ir Prancūzijos.

ELTA