Angle down Atgal

Prezidentas G. Nausėda atviras dialogui su Baltarusija, tačiau raudonųjų linijų neperžengs

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda yra atviras dialogui su Baltarusija, bet šiuose santykiuose neperžengs raudonųjų linijų. Taip tvirtino prezidento patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė po Prezidentūroje vykusios neformalios diskusijos, kurioje aukščiausi valstybės asmenys aptarė Lietuvos ir Baltarusijos tolesnio bendradarbiavimo galimybes.

„Natūraliai išsirutuliojusios temos buvo Baltarusija ir Ukraina. Prezidentas turėjo keletą žinučių institucijų vadovams. Dėl Baltarusijos jis pakartojo, kad yra atviras dialogui, bet dialogas bus mezgamas neperžengiant Lietuvos raudonųjų linijų. O tos raudonosios linijos yra Astravo atominė elektrinė ir žmogaus teisės“, – teigė A. Skaisgirytė.

Ji taip pat tikino, kad Baltarusijoje vykusius rinkimus Lietuvos prezidentūra neabejotinai laiko nedemokratiškais. „Dėl rinkimų Baltarusijoje nėra jokių paslapčių, kad ESBO stebėtojai įvertino juos kaip nedemokratiškus, ir pagal mūsų standartus tai nebuvo visiškai laisvi rinkimai. Tokia padėtis Baltarusijoje yra daug metų ir per šiuos rinkimus ji nepasikeitė“, – kalbėjo prezidento patarėja.

Paklausta apie G. Nausėdos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės, patarėja teigė, kad prezidentas šiuo klausimu neieškos jokių kompromisų. „Prezidento pozicija ne kartą yra pabrėžta, dėl Astravo elektrinės negali būti jokių kompromisų“, – tikino ji.

Po Prezidentūroje vykusios neformalios diskusijos Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius akcentavo, kad labai svarbu padėti Baltarusijai išsaugoti kiek įmanoma daugiau savarankiškumo nuo Rusijos. „Norime, kad Baltarusija būtų kiek įmanoma nepriklausoma. Matome, kad didžiulį spaudimą (Baltarusija – ELTA) patiria iš savo Rytų kaimyno. Tai įvertinus, norėtųsi, kad dialogas su Lietuva padėtų tai šaliai kiek įmanoma daugiau, ir kad padėtų mūsų nacionaliniams interesams“, - spaudos konferencijoje sakė L. Linkevičius.

Lietuvos užsienio reikalų ministras tvirtino, kad, kalbant apie demokratiją Baltarusijoje, neįžvelgiama jos kokybinių pokyčių. Tačiau, pasak jo, kai kurie išoriniai veiksniai verčia svarstyti apie būtinybę keisti esamą Vilniaus ir Minsko dialogą.

„Pačioje Baltarusijoje vargu ar kažkas esmingai pasikeitė. Žvelgiant į paskutinius parlamento rinkimus, nematyti pokyčių. Bet matome, kad tarptautinė aplinka yra pasikeitusi. Didžiulis spaudimas šiai šaliai yra iš Rytų kaimynės (...). Pasikeitė mūsų strateginių partnerių taktika. Jungtinės Valstijos, kurios daugiau laikėsi izoliacijos santykiuose (su Baltarusija – ELTA)... dabar šis požiūris yra iš esmės pakitęs“, - kalbėjo ministras ir pabrėžė, kad būtina išnaudoti visus Lietuvos turimus diplomatinius svertus.

„Ar bus geriau (šiltinant santykius – ELTA), aš negaliu pasakyti, bet kad blogiau nebus – tai galiu garantuoti“, - apibendrino L. Linkevičius.

ELTA primena, kad Prezidentūroje surengtame susitikime dalyvavo prezidento vyr. patarėjai, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, premjeras Saulius Skvernelis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Seimo Užsienio reikalų bei Europos reikalų komitetų pirmininkai Juozas Bernatonis ir Gediminas Kirkilas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas bei opozicijai atstovaujantys politikai.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite