Prekyba gyva žuvimi Lietuvoje turėtų keistis iš esmės

Lietuva
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) parengė teisės akto projektą, keičiantį taisykles, pagal kurias mažmeninės prekybos vietose tvarkoma gyva žuvis. 

Platesnei diskusijai su visuomene teikiamame teisės akto projekte numatomas esminis šiuo metu galiojančios tvarkos pakeitimas – įsigaliojus naujos redakcijos reikalavimams, prekybos vietose (parduotuvėse, turgavietėse) pirkėjai galės įsigyti tik apsvaigintas ir paskerstas žuvis, o pirkėjui pageidaujant – ir išskrostas, t. y. parduoti pirkėjui dar gyvą žuvį prekybininkai nebegalės. Savo pasiūlymus ir pastabas numatomiems pakeitimams kviečiami pateikti visi susiję ūkio subjektai, nevyriausybinės organizacijos ir visuomenė.

Numatomus pokyčius paskatino besikeičiantis visuomenės požiūris į žuvų gerovės ir apsaugos reikalavimų užtikrinimą, siekiant kuo labiau sumažinti gyvūnų patiriamą stresą ir galimas kančias. Pakeitimais taip pat nustatomi labai aiškūs reikalavimai, kaip gyvos maistinės žuvis mažmeninės prekybos vietose turės būti apsvaigintos, skerdžiamos, skrodžiamos ir parduodamos. Be to, sukonkretinti ir detalizuoti reikalavimai žuvų laikymo sąlygoms, vandens kokybei, elgesiui su jomis, reikalavimai gaudymui ir kt.

Rengiant naujos redakcijos reikalavimų projektą, buvo glaudžiai bendradarbiauta su žuvų augintojais, prekybininkais bei nevyriausybinėmis gyvūnų apsaugos organizacijomis, pavyzdžiui, nemažai konstruktyvių pasiūlymų dėl teisės akto tobulinimo pateikė viešosios įstaigos „Tušti narvai“ atstovai.

Derinimo procesas rengiant svarius pokyčius žuvų gerovės srityje numatantį teisės akto projektą kiek užtruko, tačiau buvo siekiama surasti kompromisinius sprendimus dėl prekybos įmonėms tenkančios administracinės naštos, žuvų gerovės ir jų apsaugos užtikrinimo bei atsižvelgti į vartotojų lūkesčius.

Kadangi žuvų augintojams reikalingas pereinamasis laikotarpis tinkamai pasiruošti numatomiems pokyčiams (pavyzdžiui, įrengti specialias žuvų tvarkymo vietas ir pan.), numatoma, kad naujieji reikalavimai būtų pradėti taikyti nuo 2021 m. balandžio 21 d., kartu su visoje Europos Sąjungoje įsigaliojančiu bendruoju Gyvūnų sveikatos reglamentu, kuriame be kitų reikalavimų nustatomi ir maistui skirtų žuvų sveikatos, užkrečiamųjų ligų kontrolės kriterijai.