Prasta kuprinė gali pakenkti negrįžtamai

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

„Kuprinė paprastai yra vienas didžiausių ir svarbiausių (bei smagiausių!) pirkinių. Visų pirma, todėl, kad ji lydi vaiką nuo tos akimirkos, kai jis išeina pro duris, iki tos akimirkos, kai jis grįžta namo. Todėl dažnai vaikas nori, kad kuprinė atspindėtų ir jo asmenybę, ir jo pomėgius“, – teigia dr. A. Landsbergienė.

Visgi ji ragina kuprinę rinkti ne tik pagal išvaizdą, o atsižvelgti ir į kitus jos parametrus.

Dr. A. Landsbergienė pataria daugiau dėmesio skirti keturiems dalykams:

Kuprinės dydis. Įvertinkite, kokio konkrečiai dydžio kuprinės jūsų vaikui reikės. „Tai priklauso ne tik nuo vaiko amžiaus, bet ir nuo to, ar, pavyzdžiui, vaikui reikia į mokyklą neštis vadovėlius. Be to, dažnai kuprinės dydį koreguoja ir sąrašas priemonių, kurias reikės kasdien nešiotis – juk vienokią kuprinę pirksime, jei reikės nešiotis kompiuterį, o visai kitokią, jei reikės nešiotis du A4 formato segtuvus ir panašiai“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Anot jos, nuspręsti kuprinės dydį bus lengviau iš anksto sudarius sąrašą, ko jūsų vaikui kasdien reikės, ir kas į ją turės tilpti. Tai gali būti priešpiečių dėžutė, gertuvė, segtuvas (ar keli), penalas ir t. t.

Medžiagos ir patvarumas. Kuprinei teks atlaikyti nemenkus išbandymus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš kokių medžiagų ji pagaminta, ar tvirti jos susiuvimai, užtrauktukai ir kitos detalės. „Sintetinės kuprinės yra lengvesnės, dažnai ilgaamžiškesnės ir atsparesnės vandeniui, kas yra gan svarbu Lietuvoje, ypač, jei vaikas keliauja į mokyklą savarankiškai. Tačiau natūralios yra draugiškesnės gamtai. Aš dar įpratau patikrinti užtrauktukus, nes jiems teks daug atlaikyti! Keletą kartų mums buvo taip, kad kuprinė, atrodė, dar daug atlaikytų, tačiau užtrauktuką teko ne kartą taisyti“, – pastebėjo socialinių mokslų daktarė.

Petnešos. Anot dr. A. Landsbergienės, joms dažnai skiriama per mažai dėmesio: „Petnešos turi būti pakankamai plačios, kad svoris tinkamai pasiskirstytų. Be to, jeigu jūsų vaikas pradinukas, pažiūrėkite, ar galima pakankamai sutrumpinti kuprinės petnešas – pediatrai, kad būtų sveika nugara, rekomenduoja, kad kuprinė būtų 5–6 cm virš liemens. Vaikams, kurių silpna ar linkusi paskausti nugara, rekomenduojamos kuprinės su papildomu paminkštinimu nugaros plote (dažnai tas paminkštinimas yra būtent toks, kokio reikia, kad nugara kuo mažiau vargtų). Apskritai, netgi jeigu vaikas neturi nugaros problemų, rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju, kokia kuprinė būtų tinkamiausia būtent jūsų vaikui.“

Atšvaitai. Rinkdamiesi kuprinę pagalvokite ne tik apie kuprinės patogumą, bet ir apie vaiko saugumą. „Tai noriu labai, labai pabrėžti – pažiūrėkite, ar kuprinė turi atšvaitus. Pavyzdžiui, mes gyvename menkai apšviestoje gatvėje ir man visada siaubą kelia, kai netikėtai prieš mašiną išdygsta vaikai. Ir taip pat prisimenu, kaip mano šeima Švedijoje (nors aš buvau dvyliktokė!) visų pirma prie mano kuprinės iš Lietuvos žiogeliu prisegė du didžiulius atšvaitus, mat maniškė jų neturėjo! Lietuvoje, kur didžiąją mokslo metų dalį rytais, o dalį net ir po pamokų būna tamsu, vaikai privalo turėti atšvaitus. Ir aš net norėčiau, kad čia nebūtų jokių kompromisų. Juk saugumas yra svarbiausia. Jeigu vis dėlto išsirinkote kuprinę be atšvaitų, neišeikite iš parduotuvės nenupirkę prisiuvamų arba prisegamų atšvaitų, kuriuos pritvirtinsite prieš rugsėjo pirmąją“, – patarė dr. A. Landsbergienė.

Kiekvienu konkrečiu atveju gali būti ir daugiau dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį ir įvertinti, ar jie tikrai bus naudingi jūsų vaikui. „Pastaruoju metu vis dažniau pamatau kuprines su ratukais, tačiau jos dažnai yra sunkesnės, o laiptais juk vis vien teks nešti! Tad įsivertinkite, ar tai – tikrai privalumas“, – teigė dr. A. Landsbergienė.

Kai kurie tėvai kuprines nusprendžia pirkti internetu. Ir nebūtinai tam, kad sutaupytų – galbūt tiesiog rado jų atžalai patinkantį modelį, kurio kitur nėra. Visgi dr. A. Landsbergienė siūlo – ypač, jei tai pirmoji kuprinė – pirkinį išbandyti „gyvai“: „Kodėl? Kad galėtumėte drauge su vaiku išbandyti, patikrinti, ar petnešos susitrumpins tiek, kiek reikia, ar kuprinė apskritai patogi. Be to, galėsite tikrai geriau apžiūrėti ir vidų, pačiupinėti, ar tikrai patinka. Jeigu viskas tinka ir patinka – klauskite vaiko, ar būtent ši kuprinė jį pradžiugins, nes tai irgi yra labai svarbi kuprinės (ypač pirmosios!) įsigijimo dalis.“

Kuprinių kainos prasideda nuo 9,99 eurų

Kuprinių kainos priklauso nuo daugybės veiksnių: medžiagų, iš kurių kuprinė pagaminta, prekės ženklo žinomumo, funkcionalumo – kišenėlių kiekio, rankenų paminkštinimų ar pastorinimų ir kitų detalių.

Mažiesieji renkasi lengvesnes, spalvotas kuprines su atšvaitais, neretai – su pasakų ar filmukų herojais. Paaugliams – įmantresnio, įvairesnio dizaino, su daugiau skyrių, kartais – populiarių filmų veikėjais. Jaunuoliai renkasi minimalistiško, solidesnio dizaino, įvairesnių audinių ir formų, dažniausiai – tamsesnių spalvų kuprines. Vaikiškos, žaismingos kuprinės neretai būna pakietintos, o tos, kurias dažniau pasirenka paaugliai ir vyresni – minkštos.

Šių metų mados tendencijos – kuprinės su linksmaisiais Pakalikais, Vėžliukais nindzėmis, Troliais, Mažaisiais poniais, Ledo šalies, Žvaigždžių karų ir kitais herojais. Jau daugybę metų populiarios prekės su Transformerių, Betmeno ir Žmogaus voro atvaizdais.

Saugumu susirūpina rugsėjį

Analizuojant pastarųjų dvejų–trejų metų tendencijas, kuprinių daugiau nuperkama rugpjūtį. Priešingai yra su atšvaitais, kurių daugiau nuperkama rugsėjį nei rugpjūtį. Ypaš išauga atšvaitų pirkimai artėjant tamsiajam metų laikui. Dažniausiai pirkėjų išleidžiama suma mokyklos prekėms vienu apsipirkimu siekia 15–20 eurų. Tarp jų – mažesni kanceliarinių prekių kiekiai nei moksleiviui reikėtų visiems metams, nes dalį jų juk galima nusipirkti ir vėliau, tačiau į krepšelį taip pat patenka ir sporto bei kita apranga, avalynė.