Angle down Atgal

Prasidėjus medžioklės sezonui saugomos teritorijos virsta poligonais: lankytojai įspėjami atsargiau elgtis pažintiniuose takuose

Neries regioninio parko direkcija įspėja: prasidėjus medžioklės sezonui, pažintinių takų lankytojams teks grožėtis gamta pro ausis švilpiant kulkoms, ir prašo socialiniuose tinkluose pasidalyti įspūdžiais iš susitikimų su medžiotojais. Tai sukėlė tikrą reakcijų audrą: žmonės jaučiasi nesaugūs ir mano, kad nacionaliniai parkai išvis ne vieta šaudymams. Medžiotojai tvirtina, kad elgiasi atsargiai ir nė vienas pašalinis asmuo dar nenukentėjo, tačiau, jei Aplinkos ministerija inicijuotų įspėjamųjų ženklų sistemą, jie tam neprieštarautų.

Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė atvira: šiuo metu medžioklė saugomose teritorijose ir net vietose, kur veda pažintiniai takai, niekaip nereguliuojama.

Kad pasivaikščiojimas gamtoje netaptų panašus į braidymą po poligoną, vykstant karinėms pratyboms, regioninio parko direkcija imasi įvairių priemonių. Viena jų – socialiniuose tinkluose išplatintas Neries regioninio parko prašymas.

„Prasidėjo medžioklės sezonas. Nuo spalio vidurio iki kitų metų vasario visoje parko teritorijoje aidės šūviai. Parko teritorijoje – 85 proc. miškų. Juose medžiojama įprasta tvarka, nepaisant, kad parko miškuose įrengta per 50 kilometrų pėsčiųjų pažintinių takų, maršrutų ir daugybė lankytinų objektų. Medžioklės taisyklės nenumato jokių išimčių.

Neišvengiamai parko lankytojams teks susitikti su medžiotojais ir vaikščioti pažintiniu taku, kai aplinkui šaudoma. Prašome Jūsų, savo lankytojų, žinutėmis pasidalyti su direkcija savo įspūdžiais, geriausia faktine informacija apie tokius susitikimus ir potyrius.

Ši informacija mums labai pagelbėtų teikiant pasiūlymus dėl medžioklės ribojimų saugomose teritorijose. Labai norėtųsi, kad saugomose teritorijose visi – ir žmonės, ir gyvūnai – jaustųsi saugiai“, – skelbiama įraše.

Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė Alfa.lt aiškino, kad išplatinta žinute nebuvo siekiama gąsdinti lankytojų.

„Mūsų žinutės tikslas buvo, kad žmonės mums kokių nutikimų papasakotų, jei tokių yra. Turime ketinimą šiek tiek modifikuoti medžioklės taisykles, tačiau ši iniciatyva kol kas yra pradinėje stadijoje. Žmonių prašėme pasidalyti informacija, nes mes ja pasinaudosime, kai teiksime pasiūlymus dėl taisyklių pakeitimų“, – sakė parko direktorė.

Jos teigimu, šiuo metu nėra jokio reglamentavimo, nurodančio, kaip reikėtų vykdyti medžioklę, jei šalia yra pažintiniai takai, kuriuose gali pasitaikyti lankytojų.

A. Žičkutė akcentavo, kad šiuo metu parko iniciatyva aplink vietos, kurioje vykdoma medžioklė perimetrą, iškabinami įspėjamieji lapeliai, tačiau pasigendama rimtesnių reguliavimo mechanizmų.

„Teisės normos dabar yra tokios, kokios yra, ir mes privalome jas gerbti. Bet mes esame laisvi bandyti ieškoti būdų, kaip padaryti jas draugiškesnes lankytojams.

Toks mūsų tikslas: kad atsirastų medžioklės taisyklių pakeitimai, tiesiog atskiras skyrius, kuriame būtų apibrėžiama, kokiu būdu yra organizuojama medžioklė saugomose teritorijose“, – aiškino parko direktorė.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos konsultantas biologijos, medžioklėtvarkos ir žuvininkystės klausimais Egidijus Bukelskis Alfa.lt tvirtino, kad medžioklė saugomose teritorijose vyksta jau nebe pirmus metus ir tai, kad iki šiol nėra nė vieno nukentėjusio, –medžiotojų atidaus elgesio nuopelnas.

„Medžioklė dažniausiai nesisieja su lankytojais ir takais, kuriais jie vaikšto. Medžioklės taisyklėse yra labai aiškiai apibrėžta, kad pasirodžius nepažįstamiems objektams, kuriems gali kelti pavojų medžioklės veikla, ji turi būti nutraukiama toje vietoje. Pasirodžius netikėtai galvijams, pašaliniams objektams, žmonėms – visa tai įrašyta į taisykles“, – aiškino medžiotojų atstovas.

E. Bukelskio teigimu, medžiotojai neprieštarautų prievolei apie vykdomą medžioklę turistus ir keliautojus įspėti specialia ženklų sistema – skelbimais ar laikinais stovais.

„Europoje yra tradiciškai tai daroma. Pavyzdžiui, Vokietijoje varyminės medžioklės metu pastatomi specialūs ženklai, įspėjantys apie tai, kad vyksta medžioklė.

Ne tik prie pagrindinių kelių, bet ir prie takų, kur lankytojai gali vaikščioti pažintiniais tikslais. Manau, kad tai yra labai logiškas sprendimas (tai daryti ir Lietuvoje – aut. past.) – pakabinti lapelį ant medžio ar padaryti specialius ženklus, kuriuos galėtų pasiūlyti ir Aplinkos ministerija. Visiems tokius ženklus atsispausdinti nebūtų sunku – įlaminuoti ir pakabinti. Varymas vyksta daugiausia dvi valandas, tai būtų gerai ir visiems būtų aišku, kas tuo metu teritorijoje vyksta“, – teigė E. Bukelskis.

Jis akcentavo, kad medžiotojai ateityje galėtų tapti matomesni – be dabar ant uniformų dėvimų specialių ženklų, papildomai vilkėti liemenes, atšvaitus. 

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite