REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Balandžio 2 d. 13:54

Prasideda Punios piliakalnio tvarkymas su archeologiniais tyrimais

Alytus

Tvarkant Punios piliakalnį bus pašalinta ir neleistinai šioje vietoje sovietmečiu sumūryta sienutė. KPD Alytaus-Marijampolės teritorinio skyriaus nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


170465

Vaizdingoje vietoje šalia garsiųjų Nemuno kilpų Alytaus regione – Punios piliakalnio su gyvenviete teritorijoje - prasidėjo pavasariniai darbai.

Įgyvendinamas „Punios piliakalnio sutvarkymas ir pritaikymas lankymui“ projektas, kurio tikslas – užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą naudojimą, tvarkymą, pritaikymą jas lankyti ir pažinti. Projektui po svarstymų pritarė ir jį įvertinusi Mokslinė archeologijos komisija.

Numatytų darbų metu bus naikinama paviršinė erozija, atstatomas rytinis šlaitas, atnaujinami takai, tvarkomi želdiniai atliekant papildomus kraštovaizdžio (panoraminius) kirtimus, demontuojamos sovietmečiu piliakalnio prieigose pastatytos akmens mūro sienutės, atliekami kiti būtini šio kultūros paveldo išsaugojimo ir pritaikymo darbai. Kartu su minėtais darbai bus vykdomi ir būtini archeologiniai tyrimai.

Verta paminėti, kad šis kultūros paveldo objektas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 22621), turintis Paminklo statusą, išsiskiria ne tik savo kraštovaizdžio aplinka, nes yra Punios kraštovaizdžio draustinio teritorijoje ir rytinėje pusėje ribojasi su Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia, bet taip pat vienas aukščiausių (šlaitų aukštis siekia iki 44 metrų) ir vienas žinomiausių piliakalnių Lietuvoje.

Iš istorinių duomenų žinoma, kad XIV a. pabaigoje ant piliakalnio stovėjo Punios pilis, siejama su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių medžioklės dvarais, vėliau iki XVIII a. jame buvo dvarvietė – Punios seniūnų rezidenciniai rūmai. Žinoma ir legenda apie piliakalnyje gyvenusio kunigaikščio Margio dukters ir nekilmingo bernaičio Kęstučio meilę. Margis ir dukrą, kuri nepaklususi jo valiai, ir Kęstutį, besprunkančius laiveliu per Nemuną, strėlėmis pašovęs, ir jie nuskendę. Taip pat žinomi pasakojimai apie kalne buvusią skylę, į kurią metus kepurę, kažkas iš tos skylės sviesdavęs ją atgal, apie kartais iš tos skylės pasigirsdavusį gražiai dainuojantį moterišką balsą.

Tikimasi, kad vykdomi darbai dar labiau pasitarnaus šio įstabaus piliakalnio žinomumui, prieinamumui, o jis apsilankiusius čia nudžiugins nepakartojama nuo jo atsiveriančia panorama, sužadins norą domėtis ir jo istorija.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA